Козацтво

"Розділ історії про Козаків від зародження до занепаду"

Вхід
Закрити
Привіт Сірома
Вхід для козаків:
Зареєструватись
Звичайна реєстрація Зареєструватись за допомогою мереж:

2016р.
01-04-2010
admin
13202
3

Який тютюн палили козаки?


 • Не нравится
 • +12
 • Нравится
козаки ніколи не палили в хаті, у курені, навіть у землянці. "Бо там - Бог", - казали вони. Тобто - висіли ікони.

" data-top1="150" data-top2="20" data-margin="0" data-path="/templates/SICH-2016/js/" data-image="http://kampot.org.ua/uploads/posts/2010-04/1270130420_uk_r.jpeg">
Який тютюн палили козаки?

Ніде правди діти: козаки янголами не були. Мед-пиво пили, горілочки не цуралися. Що ж до тютюну та люльки - до них приязнь особлива була. Згадаємо гегелівського Тараса Бульбу, який головою наклав, кляту люльку шукаючи. А він же з реальної людини списаний. Навіть іноземці, буваючи на Січі, потім свідчили: козаки люльки з рота не випускають...

А тепер поміркуємо. При отій "загальній тютюнізації" випадки легеневих хвороб серед козаків були дуже нечастими. Тут ідеться про риси здорового побуту, які ми забули. По-перше, козаки ніколи не палили в хаті, у курені, навіть у землянці. "Бо там - Бог", - казали вони. Тобто - висіли ікони.

 

Отже, дим не їв їм легенів у закритих приміщеннях. Але ж палити вкрай хочеться!

І козаки знаходили компроміс: більшу частину доби перебували на свіжому повітрі. Від ранньої весни й до глибокої осені спали надворі. Тютюн тримали не в кисетах, а в маленьких міцненьких гарбузянках (званих "діжечками", "турчанками", "таракуцками"). З часом гарбузянка міцніла, ставала ніби костяна.

Тютюн зберігався сухим. Не пліснявів, як, приміром, у нашої "Прими". То ж врахуймо ще: палити люльку здоровіше, ніж сигарети чи цигарки. Люлька часто гасне. Доводиться знов розпалювати, а заразом поміркуєш: чи не забагато палиш?

Головна ж таємниця була в самому тютюнові. Чистий турецький був дуже дорогий. Завзяті тютюнники добували його в різний спосіб: коли - за гроші, а частіше - шаблею, як трофей. А коли і як мито за перевіз через пороги.

 
Козаки добавляли в тютюн деревій, чебрець, полин, будяк, а подекуди і коноплю !

Оскільки тютюну не вистачало, козаки примудрилися додавати в нього полину, а то й більше трав. У першу чергу - деревій, чебрець, полин, будяк, сухе листя валеріани, м'яти, борщівника. Усі ці трави мають лікарські властивості: заспокоюють нервову систему, знижують кров'яний тиск, поліпшують апетит та сон.

Отже, розважливість і мужність воїнів інколи залежала від тютюну. І коли запорізькі вояки майже не хворіли на астму, бронхіти, трахеїти, то це теж завдяки козацькому тютюну.

Хтось може заперечити: скільки ж шкідливих речовин у тому диму ж лишалося! Але ж і вплив гарячого диму через слизові оболонки бронхів та носової порожнини досить цілющий! Та й чи багато треба? Знову згадаймо про гомеопатію. І наукова медицина стверджує: не така страшна доза, як постійний вплив.

Нарешті, досвід адигейців, ульген, нівхів доводить те ж саме: вони самим лише димом лікують понад 200 хвороб. І досить успішно. Це підтвердила наукова експедиція Хабаровського інституту ще у 1975 році. ; Слід підкреслити: паління в козаків було розвагою, відпочинком. Воно заважало ані в походах, ані в селянській праці. Ще й лікувало. Хіба погано?!

А прадідівська традиція шанування хати та церкви й нашим курцям завадила б. Було б непогано, коли в боротьбі з наркоманією та токсикоманією наші лікарі застосовували б хоч подекуди й козацький досвід.

 

Козацькі люльки

 

Адже серед козаків нічого подібного не було!

Пристрасть до міцних напоїв та тютюну, на перший погляд, не дозволила б козакам мати добре здоров’я, та не варто поспішати з висновками. Середня тривалість життя тогочасного пересічного європейця – 60 - 70 років, що поступається тривалості життя запорожця, якого оминула загибель в бою. Його вік сягав 80 - 90 років. І нерідко траплялося, коли козак жив більше за сторіччя і навіть у глибокій старості зберігав дієздатність і вміння піклуватися про себе самостійно.

Вприміщенні козак ніколи не курив (бо в курені, хаті чи землянці – Бог), а тому більшу частину доби проводив на свіжому повітрі, і шкода від диму послаблювалась. Та головне - козаки додавали корисні трави до тютюну, отже, паління ставало засобом, що покращує стан здоров’я, а не навпаки. Полин, чебрець, м’ята, борщівник – такі компоненти входили до вмісту козацької люльки, саме тому запорожці майже не хворіли на астму і бронхіти, до того ж вважається, що таке куріння було здатне знизити тиск, заспокоїти нерви, поліпшити апетит, сон і навіть зір. Тож сучасний курець не може порівнюватися із козаком!

 

Козак палить
 

А щодо алкоголю, то п’яниць на Січі не було, хоч у мирний час козаки не відмовлялися від чарочки. Та вжити міцний напій, наприклад, у морському воєнному поході означало покинути палубу посеред неосяжного моря. П’яничку просто викидали за борт. Тож кожний запорожець протягом тривалого часу не вживав алкоголю взагалі – поки займався своєю професійною справою, тобто перебував на війні. Горілка використовувалась у походах лише як ліки. Від лихоманки допомагав напій з горілки і гарматного пороху чи попелу.

 

Справжні люльки:

 

Козацькі люльки

 

Доречі люльки в Україні почали виготовляти лише в 17 ст.
Різні види люльок
Різні види люльок
Люльки
Ще кілька
Види козацьких люльок
Види козацьких люльок


Мітки до сторінки: козаки, побут

Коментарі:
Мамай


Сірома
Звідки понаскубано цю маячню??? crazy

"козаки ніколи не палили в хаті, у курені" "В приміщенні козак ніколи не курив" ... Які там на січі такі приміщення щоби в них комфортно цілий день перебувати??? Камінні палати? Всі на дворі тусувалися.

"Тютюн тримали не в кисетах, а в маленьких міцненьких гарбузянках" -- було й у касетах вишитих, які зазвичай за відворотом шапки тримали.

МАЛ. Козацькі люльки -- це авторські Кості Шекіти (~2005-2009 рр.)
МАЛ. Козак палить -- люльку не палять, а курять (в ній тютюн куриться)! Палять цигарку (вона згоряє). В роті у нього девайс з табуретки, який непридатний для куріння!

Стаття -- відстій! Автор -- халявщик, який не шарить!

Мамай (http://pipe-club.tk/)
11-08-2010
0
0

Bizon


Джура
Шановний Мамай, розкажіть свою точку зору на дану тематику. Цікаво знати тему з декількох боків.
15-05-2012
0
1

Писар


Сірома
з табурету, не придатний для паління - пірне питання, глиняні, кам"ні безперечно кращі тим тим що не вигорають самі по собі.

люлька часто гасне - якщо вміючи набити, то не гасне (правда у тому що тютюн не горить у люльці сам, "жар" треба постійно підтримувати).
з приводу лікарських властивостей полинового диму - не впевнений, краще з ним не експериментувати.
10-04-2013
0
0

Ім'я:*
E-Mail:
Коментар:
Запитання:
Перший космонавт України ( тільки прізвище! )
Відповідь:*
Схожі новини:
Українські рингтони Українські футбольні команди
Чат для козаків:
 • Полужирний
 • Похилий
 • Підкреслений
 • Закреслений
 • |
 • Смайли
 • Силка
 • Зображення
 • Вставка відео
 • Цвет текста
 • Цитата

  Останні повідомлення на форумі

  ФорумТемаАвторВідповіло
  Цікаво почитати » Україна Ху*ло та його масовка admin 0 (269)
  Історія України » Україна Кам’янець-Подільський - місто петля! admin 0 (3139)
  Україна » Спорт в Україні Вихід Усика під пісню Скрябіна admin 0 (3817)
  Україна » Вибори та політика Скандал. Офшори української еліти! admin 0 (7615)
  Україна » Українська культура Мовна мапа України admin 0 (6746)

  Карта України 1950 рр.

  Один з можливих ескізів нижнього вестибюля станції "Вокзальна", намальований на початку 1950-х років.

  Карта України 1950 рр.

  Війна на сході України. Фото.4 червня 2016 року один з кращих вітчизняних фотографів Дмитро Юрійович Муравський, офіцер департаменту преси Міноборони, відзначав свій день народження оригінальним чином - працював в селищі Широкино під Маріуполем, яке знаходиться на самій передовій. Селище утримують вояки батальйону морської піхоти.

  Війна на сході України. Фото.
  Українське радіо Телеканали онлайн Українські інформери Стартова сторінка Анекдоти Тости та привітання мапи України Український гороскоп Антисуржик Український інтернет магазин Джерела з історії України Історія УПА