Звичаї та обряди

"Українські звичаї та обряди"

Вхід
Закрити
Привіт Сірома
Вхід для козаків:
Зареєструватись
Звичайна реєстрація Зареєструватись за допомогою мереж:

2016р.
24-11-2011
admin
5106
0

Народна демонологія


 • Не нравится
 • +4
 • Нравится
Народна демонологія

Протягом багатьох тисячоліть словяни були твердо переконані в існуванні духів, нечистої сили — невидимих істот, які населяли оточуючий світ.

Вони олюднювали всю природу, персоніфікували всі її об'єкти. На них переносились людські якості, їм приписувались людські почуття, навіть людська подоба. У слов'янських народів сьогодні можна нарахувати багато сотень таких персонажів — духів, представників нечистої сили, посередників між людьми та нечистю.

Давайте познайомимося з міфічними персонажами, добрими і недобрими духами, які, за уявленнями наших пращурів, жили в хаті і на подвір'ї, в лісі, полі, у річках та озерах, допомагаючи або шкодячи людям.

Бабай   Баєчник

БАБАЙ

Бабай — злий нічний дух, дідок з торбиною або великим мішком за плечима, в який він буцімто збирає неслухняних діточок Коли приходить час нічного сну, бабай з городу або берегових хащів приходить під вікна й сторожить. Зачувши вередування чи дитячий плач — шумить, шурхотить, шкребеться, стукає у вікно. Проте не було такого випадку, щоб бабай забрав дитину — він тільки лякає її.

БАЄЧНИК

Баєчник (перебаєчник) — злий домашній дух З'являється тільки вночі і не любить, щоб за ним спостерігали. Після страшних розмов, історій можна почути його тихий плач та глухі, стримані стогони, переривчасто-короткий голос Бажано не вступати в розмову з цим духом — добра не буде: можна серйозно захворіти. Баєчник має вигляд маленького неповороткого старигана.

   
БІс Барабашка

БІС

Біс — одна з назв чорнобога. Пізніше — узагальнена назва злих духів. Бридкі, із свинячими пиками, довгими вухами й хвостами, рогаті й патлаті. Вміють швидко переміщуватися в просторі. Особливо вигадливі восени і взимку в лиху погоду. Хрюкають, чавкають, виють, верещать, плюються, кружляючи в сатанинському танці. Збивають з дороги одинокого подорожнього, заманюють його в непролазні хащі або трясовину, штовхають в ополонку; лякають коней і, вчепившись у гриву, заганяють їх до смерті. Можуть перетворюватися на неживі предмети.

БАРАБАШКА

Барабашка — персонаж який з'явився нещодавно. Його можна назвати добрим мешканцем міських квартир. Істота малесенька, безсловесна, невидима. Виявляє себе тим, що стукає, барабанить, пересуває предмети. Деякі хазяї винаходять різноманітні способи спілкування з барабашкою. Відповідає він звичайно стуком. Характер має добрий і любить хороших хазяїв, гарні стосунки в родині і цінує добре ставлення до себе. Там, де в хаті зло, брутальність та інші ганджі, барабашка не живе; від тих, хто його зобиджає, він іде.

   
Болотяник Болотяниця

БОЛОТЯНИК

Болотяник (багник) — дух болота, як правило, мешкає у великому кам'яному будинку з жінкою та дітьми. Жінка — болотяниця, діва-утоплениця. Має родинні зв'язки з водяником та дідьком. Болотяник — сивий дід з плескатим жовтавим обличчям. Обернувшись на ченця, обходить і заманює подорожнього в трясовину. Полюбляє прогулюватися берегом. Лякає тих, хто йде через болото, різкими звуками, зітханнями; видмухуючи повітря бульбашками, голосно прицмокує. Влаштовує пастки для нетямущих — зелену траву або корч, колоду, а під ними — багнюка, бездонне болото.

БОЛОТЯНИЦЯ

Болотяниця (вирвиця, лопатниця) — діва-утоплениця, яка живе на болоті. її чорне волосся розкидане по голих плечах і прибране осикою та незабудками. Нетіпаха, блідолиця, з зеленими очима, завжди гола й готова заманювати людей до себе тільки задля того, аби безневинного залоскотати до смерті й втопити в драговині. Болотяниці можуть насилати на поля страшенні бурі, зливи, руйнівний град; красти у жінок, які заснули без молитов, полотно, нитки тощо.

   
Вій Відьма

ВІЙ

Вій — найсильніший і найстрашніший представник нечистої сили, що живе під землею. Вайлуватий, клишоногий, руки й ноги подібні до коренів дерев, сам увесь у землі. Ступає важко, з'являється пише в тих випадках, коли інші представники нечистої сили не в змозі впоратися. Повіки довгі, аж до самої землі, сам він підвести їх не може, як правило, це роблять летючі миші. Як і вся нечисть, щезає з третіми півнями.

ВІДЬМА

Відьма — за старовинними переказами, жінка, яка продала душу чорту. Від інших жінок відрізняється тим, що має малесенький хвостик і літає у повітрі на помелі, коцюбі, в ступі. Вирушає на свої темні справи неодмінно через димар, може перевертатися на різних тварин, найчастіше на сороку, свиню, собаку та на жовту кішку. Разом з місяцем старіє й молодшає. 12 серпня відьми підупадають на силі, обпившись молока. Відоме місце, де відьми збираються на шабаш у Купальську ніч,— у Києві на Лисій горі.

   
Вовкулака Водяник
ВОВКУЛАКА

Вовкулака (вовкодлак, вовкулак) — удавана істота, людина, перетворена чаклуном на тварину, частіше всього на вовка чи ведмедя, який потім може перетворитися на собаку, кішку, кущ, пень тощо. Відьми також перевертаються на вовкулаків і перевертають інших Пізнати вовкулаку можна завдяки тому, що в нього задні ноги мають коліна наперед, як у людини, а не назад, як у вовка. Шкодять вовкулаки тим, хто їх зіпсував, але поночі можуть переслідувати й одиноких подорожніх, особливо якщо ті випили зайве. Перейшов вовкулака дорогу — бути біді.

ВОДЯНИК

Водяник (водильник) — дух річок, озер, подібно до всіх духів з нечисті — не тільки «ДІДИСЬКО», як звично звуть його, але й справжній «пращур», чого ніхто з нечисті не заперечує Завжди голісінький, у чорній лусці, обмотаний та підперезаний баговинням, з довгим зеленим волоссям і бородою, у шапці з куги. Замість рук — лапи з перетинками, хвіст риб'ячий, очі — наче розпечені вуглини. Сяде на корча і дзвінко так ляскає по воді. Розсердиться — рве греблі, млини підмиває, тварин і людей у воду тягне. Йому приносять пожертви рибалки, мірошники, бджолярі.

   
Водяниця Жировик

ВОДЯНИЦЯ

Водяниця — дружина водяника, русалка, але утоплениця з хрещених, а тому й не належить до нечисті. Ще називають — блазниха. Водяниці віддають перевагу лісовим та млинарним вирам, але понад усе полюбляють западини під млинами, де бистрина мутить воду і вимиває ями. Водяниці мають звичай збиратися під колесами млинів на нічліг разом з водяниками. Водяниці вередують. Коли вони плещуться у воді та грають з хвильками або плигають на колеса млинів і крутяться разом з ними — рвуть сіті, псують жорна.

ЖИРОВИК

Жировик — один з численних домашніх духів. Звуть його так тому, що любить жити в теплі й ласці. Ще звуть його «лизень» за деякі звички. Живе за пічкою чи в льоху, крутиться біля печі, любить лизнути млинці зі сковорідки. Істота, яку ніхто не бачить, вночі вовтузиться з посудом, вилизує його. Робить це так собі, знічев'я чи від того, що має веселу вдачу, жартує У більшості випадків жировик — одна з назв домовика.

   
Кикимора Злидні

КИКИМОРА

Кикимора (шишимора, мара) — злий і шкідливий домашній і дворовий дух Капостить домовику, є його антиподом. У хаті стукає, фюкає, намагається вижити людей. На Святки, особливо в ніч під Різдво Христове, тріпає й спалює куделю, залишену в прядках без хресного благословення. У дворі шкодить домашній птиці. Насилає на курей «вертун» — коли вони кружляють до знемоги й падають задубілими; вистригають в овець майже всю вовну. Мара — маленька бридка бабця у поганенькій одежинці, зморшкувата, з киками.

1 березня — Марем'яна праведна, Марем'яна-Мара.

ЗЛИДНІ

Злидні — злі істоти, маленькі, зі зморшкуватими личками, у сірому чи чорному вбранні, їх завжди кілька, і капості вони роблять завжди разом. Як правило, сидять на старому млині поряд з лихом однооким. Але час від часу оселяються в якійсь хаті чи дворі — і горе тоді хазяїну. Скотина занепадає, добро пропадає, врожай гине, та й у сім'ї негаразди починаються. Хазяйство підупадає й розорюється, а злидні повертаються на млин і підшукують собі нову жертву. Часто вони блукають разом з недолею, вибирають лінивих та недолугих, п'яниць.

   
коровяча смерть Летавиця

КОРОВ'ЯЧА СМЕРТЬ

Коров'яча смерть (чорна неміч) — у слов'ян дух смерті рогатої худоби. Вважали, ще «коров'яча смерть» з'являється у вигляді корови, собаки або чорної кішки. Пізніше символом «коров'ячої смерті» став коров'ячий кістяк. По-збавляючись помору худоби, приносячи жертву, добували вогонь тертям, живими спалювали на вогнищі домашню тварину або півня. Відомі й інші способи: проганяли худобу через дим, оборювали населені пункти. При цьому співали, вимовляли заклинання, благаючи «коров'ячу смерть» піти геть.

ЛЕТАВИЦЯ

Летавиця — дух світанку. Вночі літає або сидить де-небудь на гілках, наближаючи день. Чарує опівнічників своєю дівочою красою. Взута у червоні чобітки, з допомогою яких літає, вони для неї — наче крильця легкі, у них вся сила летавиці. Тільки той, хто зможе присилувати себе не дивитися на її чобітки чи зніме їх, не піддасться чарам летавиці. Якщо цей дух світанку залишиться без чобіт — керуй ним, як схочеш. Щезає летавиця зі сходом сонця.

   
лихоманка мавки
ЛИХОМАНКА

Лихоманка — демон хвороби. Вдає із себе простоволосу з диявольським обличчям. Згадується у слов'янських апокрифах і в замовляннях Часто наші предки, аби задобрити і не привернути лихоманку, називали її ласкаво-привітними словами: «добруха, кумася, сестриця, гостюшка, гостейка». Образи хвороб слабко виражені у слов'янській традиції, а тому не відбиті в обрядах та ритуалах

МАВКИ

Мавки (нявки, мевки) — злі духи, часто-густо смертоносні. За українськими повір'ями, на мавок перетворюються померлі до хрестин діти: ім'я Мавка утворено від «нав» (навка), що означає втілення смерті. На вигляд гарні молоді дівчата, які співом та привабливістю заманюють хлопців і лоскочуть їх до смерті. Від русалок вони відрізняються лляним волоссям.

   
Огуменик Овинник

ОГУМЕННИК

Огуменник (гуменник) — дух, що живе на току (гумно — рос, тік —укр), відкритому з усіх боків, та в стодолах, що мають дахи, які не протікають. Огуменник — найлютіший помічник дворового. Карає тих, хто ночами ходить на тік по солому. 4 вересня на Агафона - огуменника вночі цей дух бігає по селах, дурить і розкидає снопи по токах Люди стерегли токи в кожухах навиворіт з коцюбою.

ОВИННИК

Овинник — дух, що мешкає в овині (стодолі). Весь волохатий, проте одна рука гола й довша за другу. Голою рукою він карає Особливо поганих хазяїв — кидає жарини в їхні неприбрані снопи. Якщо хтось сушить хліб під час сильного вітру, овинник також покарає його пожежею. Очі у цього духа різнокольорові, шуба навиворіт, а коли немає вітру, він спить. Волохату руку витягає зрідка, щоб наворожити дівчатам багатство. В утреню світлого воскресіння дівчина кладе руку у вікно стодоли: якщо не доторкнеться до руки дух — у дівках ходитиме, доторкнеться голою рукою — заміж за бідного піде, волохатою — за багатого віддасться, радіє дівка.

   
Песиголовці Привид

ПЕСИГОЛОВЦІ

Песиголовці (песячі голови) — циклопи з людськими тілами й собачими головами. Часто ці одноокі чудовиська зустрічаються у слов'янських казках та легендах Можна припустити, що воїни окремих кочових племен під час бою надягали вовчі й собачі шкури з головами на шоломи, для настрашки. Через те й не-приятеля-кочівника на Русі звали песиголовцями.

ПРИВИД

Привид (примара) — душа померлої людини, яка з'являється ночами. Як правило, привид показується на кладовищі чи в лісі, поруч зі скарбом, що він береже. Може прийти додому до людини і вимагати від неї якихось послуг. Привид прозорий, він не відкидає тіні. Єдина можливість вберегтись від нього — бігти, не оглядаючись, якщо обернешся — помреш польовик

   
Польовик Русалка

ПОЛЬОВИК

Польовик — дух, що береже хлібні ниви, тіло має чорне, як земля, очі різнокольорові, замість волосся на голові — довга трава; шапки й одягу ніякого не має Іноді з'являється у вигляді старого у білому одязі, що розвівається на вітрі і лякає людей. Його появу супроводжує сильний вітер. Збиває людей з дороги, кружляє ними, заводить у яри та болота, а особливо збиткується з п'яних орачів. Як і всі з нечисті, польовики — хабарники, гордії та вередуни, люблять,, щоб їм догоджали.

РУСАЛКА

Русалка (мавка, майка) — діва води, згідно з іншими переказами, дружина водяника. Це висока на зріст, гарна дівчина, яка мешкає на дні водойми. Риб'ячого хвоста русалка не має Вночі вона разом з подругами хлюпається на поверхні води, сідає на колесо млина, пірнає Русалки безтілесні і не віддзеркалюються у воді. Перехожого діва води може залоскотати до смерті або забрати з собою. Як правило, русалками стають дівчата, що втопилися через нещасне кохання або якщо їх втопили мачухи. Русалка може вийти заміж за людину, проте цей шлюб завжди невдалий

   
Сарайник Хащовик
САРАЙНИК

Сарайник — дух, місцем помешкання якого завжди є сарай. Допомагає підтримувати порядок у сараї, але може й покарати мужика за бездіяльність, як, наприклад, сплутати кінську збрую, завалити погано складені дрова. Такий самий помічник дворового, як овинник, клітник, огуменник, хлів— ник, і такий же, як вони, пустун і колоброд Проте всі ці духи прихильно ставляться до працелюбних хазяїв.

ХАЩОВИК

Хащовик — лісний дух що живе у непролазних нетрях У нього руки,як суки, якими він хапає подорожнього, що випадково забрів до нього, зриває одяг, намагається виколоти очі — не пускає у свої володіння. Палаючі очі, зелене волосся — то кущем колючим прикинеться, то корчем, то віттям висохлим. У гущавині хащовик зупиняє лісові пожежі. В його царстві постійний морок і постійна волога прохолода посеред спекотливого літа. Будь-який рух завмирає, будь-який крик лякає до дрижаків. Почуття непереборного жаху оволодіває кожним — вийти щастить дуже рідко.

   
Хлівник Ховала

ХЛІВНИК

Хлівник — дух, що мешкає в хліві. Він слідкує за порядком, доглядає скотину. Якщо посвариться з хазяїном,— обирає собі в жертву домашню тварину й збиткується з неї. Влаштовує так, що скотина занепадає на тілі, відбивається від годування. А бува, плутає гриву, обрізає хвіст чи вищипує вовну. Щоб позбутися злого хлівника, добрий господар на стелі хліва вішає вбиту сороку, дух ненавидить цю птицю-пліткарку. Новонароджених тварин — овець, телят — раніше виносили з хліва й оселяли у хаті разом з дітьми, щоб хлівник, бува, не задушив.

ХОВАЛА

Ховала (ховало) — дух з дванадцятьма очима, які світяться вночі й освітлюють дорогу, наче зірниці. Може розпікати небо до червоного, особливо перед заходом сонця. Коли посуха, сонце світить і випалює все на городах — це ховала гнівається. Мешкає ховала там, де заритий скарб, і, якщо хтось занадто вперто намагається нечесним шляхом поцупитиі той скарб, ховала може й засліпити.

   
Чаклун Шерстнатий

ЧАКЛУН

Чаклун (чародій, ведун, чарівник, знахар) — має якнайближчі стосунки з нечистою силою, продає свою душу дідькові. Чаклунами в старовину, за переказами, були найчастіше люди старі, з довгим сивим волоссям й нечесаною бородою, з довгими нестриженими нігтями. У більшості випадків — безрідні й неодружені. Вдень чаклуни спали, а ночами виходили з довгими палицями, які мали на кінцях залізні гаки. І влітку і взимку одягались чаклуни в той самий овечий кожух, підперезаний поясом.

ШЕРСТНАТИЙ

Шерстнатий — нічний демон, що душить людину, яка спить. Можна припустити, що шерстнатим називають домовика. Він волохатий, заріс м'якою шерстю, руки має, як людина, гладенькі, з гострими довгими нігтями, лисий, має хвоста. Шерстнатий — своєрідний гуморист-пустун, безтурботно грається. Часто погладжує сонних, лоскоче, навалюється кошлатими грудьми на молодих заради забавки. Сердитися на нього не можна — придушить.

Матеріал зібрав та упорядкував Олексій Кононенко

Малюнки утнув Т. Юрченко

1994 рік.

теги: Бабай, Баєчник, Барабашка, Біс,Болотяник, Болотяниця, Відьма, Вій, Вовкулака, Водяник, Водяниця, Жировик, Злидні, Кикимора, Коров'яча смерть, Летавиця, лихоманка, Мавки, Огуменик, Овинник, Песиголовці, Привид, Польовик, Русалка, Сарайник. Хащовик, Хлівник, Ховала, Чаклун, Шерстнатий.

Ім'я:*
E-Mail:
Коментар:
Запитання:
Перший космонавт України ( тільки прізвище! )
Відповідь:*
Схожі новини:
Українські шпалери
Чат для козаків:
 • Полужирний
 • Похилий
 • Підкреслений
 • Закреслений
 • |
 • Смайли
 • Силка
 • Зображення
 • Вставка відео
 • Цвет текста
 • Цитата

  Останні повідомлення на форумі

  ФорумТемаАвторВідповіло
  Цікаво почитати » Україна Ху*ло та його масовка admin 0 (279)
  Історія України » Україна Кам’янець-Подільський - місто петля! admin 0 (3143)
  Україна » Спорт в Україні Вихід Усика під пісню Скрябіна admin 0 (3821)
  Україна » Вибори та політика Скандал. Офшори української еліти! admin 0 (7619)
  Україна » Українська культура Мовна мапа України admin 0 (6750)

  Карта України 1950 рр.

  Один з можливих ескізів нижнього вестибюля станції "Вокзальна", намальований на початку 1950-х років.

  Карта України 1950 рр.

  Війна на сході України. Фото.4 червня 2016 року один з кращих вітчизняних фотографів Дмитро Юрійович Муравський, офіцер департаменту преси Міноборони, відзначав свій день народження оригінальним чином - працював в селищі Широкино під Маріуполем, яке знаходиться на самій передовій. Селище утримують вояки батальйону морської піхоти.

  Війна на сході України. Фото.
  Українське радіо Телеканали онлайн Українські інформери Стартова сторінка Анекдоти Тости та привітання мапи України Український гороскоп Антисуржик Український інтернет магазин Джерела з історії України Історія УПА