Сім самураїв

Японія. 16 сторіччя. Країна потерпає від громадянської війни. Бідні селяни наймають сімох самураїв для захисту від ватаги бандитів.

А адже саме «Сім самураїв» є у творчості Куросави, мабуть, найбільш захоплюючим, захоплюючим, цікавим насамперед у суто видовищному плані твором, чий високий комерційний потенціал побічно підтвердив і голлівудський «ремейк» - вестерн «Чудова сімка» (1960). Та й на батьківщині автора картина, що отримала престижні нагороди в Європі (Срібна премія на МКФ у Венеції) і в США («Оскар»), напевно спочатку сприймалася лише вдалим зразком традиційного японського жанру.

Куросава, по суті, вдихнув нове життя в «кенгекі», подібно до того, як сорок років потому, його молодий співвітчизник Такесі / Такеші Кітано виступить реформатором гангстерського кінематографа.

І все-таки новаторство «Семи самураїв», звичайно, не в тільки це. Навіть якщо режисер свідомо не вкладав у свою цікаву історію прямих алюзій на сучасність, у стрічці приголомшливо точно, на інтуїтивному рівні, відображена зміна суспільних настроїв.

У Вас не має доступу для завантажень

На задум, безумовно, не міг не вплинути паралельно нараставший в країні протест проти проводилася під тиском США ремілітаризації Японії - і вже в грудні 1954-го (через всього півроку після прем'єри) подасть у відставку прем'єр-міністр Сігеру Іосіда, на зміну якому прийде ліберал -демократ Ітіро Хатояма. Це побічно пояснює, з якою метою Куросава звернувся до одного з найзагадковіших образів країни Висхідного сонця - до образу самурая, її багато в чому уособлювали, піддавши сумніву основне положення «бусідо / бушидо», що обмежує сенс життя будь-якого з касти воїнів служінням господарю - сьогуну.

Іронія фільму в тому і полягає, що семеро самураїв наймаються працювати до зневаженим селянам, причому тільки за їжу та нічліг. Але події інтерпретуються аж ніяк не сатирично, набуваючи, навпаки, драматичну, а незабаром і патетичну інтонацію - тільки істинними героями постають ... хлібороби, трудящі в поті чола свого.

 

 

Міфуне прекрасний в образі Кікучійо, шостого із семи, який визнається у своєму «низькому» походження, а у фіналі вижили в сутичці самураї самі переконуються в думці, що «перемогли не ми, а вони» - селяни.

Щирий і красномовний заклик автора піднестися над усталеними, стримуючими рамками національного менталітету, повернутися обличчям до загальнолюдських гуманістичних ідеалів, цінність яких для режисера незаперечна, не втратив своєї актуальності й донині.
------
оцінило: 0 люд.