Касабланка

Дія відбувається в Касабланці, перевалочному пункті Другої світової. Головний герой Рік Блейн – американець, колишній борець з фашистами, а нині – власник грального клубу і п'яниця. У місті нишпорить поліція – вбиті німецькі кур'єри, що перевозили цінні папери, що дають дозвіл на виліт з Касабланки. Підозрюється Віктор Ласло, який разом зі своєю дружиною Ільзою намагаються втекти з Касабланки і продовжити антифашистську діяльність, але документи може дістати тільки Рік. Ільза колись була коханою Ріка, а тепер вона змушена благати його про допомогу. Справжнє кохання не вмирає: але все-таки в світі є речі , заради яких можна і поступитися любов'ю.

«Все приходять до Ріку» - так називалася оригінальна п'єса, яка згодом була адаптована сценаристами для зйомок фільму. Назва була дивовижно точне. Рик тут не назва кафе - основного місця дії в картині, - а головний герой, до якого справді приходять все: безпринципний начальник поліції, бідні біженці, лідер опору. Якими б не були їхні цілі - знайти союзників у правому ділі або подільників в незовсім правом, - всі вони дійсно зустрічаються в одному місці - в ресторані Ріка в місті Касабланка.

У Вас не має доступу для завантажень

Військово-політичний конфлікт став фоном для драми, яка розгорнулася в житті головного героя. «Касабланка» - фільм про любов поза війною. Любові до жінки, яка йде врозріз з любов'ю до свободи і незалежності. Чи може почуття обов'язку переважити в боротьбі з егоїзмом? Адже Рик егоїстичний як у своїй аполітичності, так і в своїй любові. Він брав від життя все, що можна було взяти, не піддаючи себе ризику, не роблячи гучних заяв. І хоча він відкрито не боровся з режимом, щось все-таки зупиняло його і від того, щоб переступити розділову лінію і встати на сторону ворога. Значить якісь принципи у нього були. І справа не у відсутності сміливості - герой Хамфрі Богарта просто занадто розумний, щоб відкрито заявляти про них. Але все міняється, коли він зустрічає ту, яку вважав головною любов'ю. В цей момент і руйнується вся його так ретельно вивірена тактика життя.

 

 

Про цю любов глядач дізнається постфактум. Автор знайомить нас з героєм, який вже відбувся як бізнесмен. Ми бачимо рівно стільки, щоб зрозуміти - він дотримується однієї лінії - не висовуватися проти режиму, але і не давати зневажати собою. Його всі поважають - саме за цей стрижень. Навіть коли героїня Інгрід Бергман вперше з'являється в кафе, глядач не бачить ніякого зв'язку між нею і Ріком. Поки Ільза Лунд НЕ підсаджується до музиканта Сему, довіреній особі Ріка. Тоді глядач вперше чує заголовну музичну тему кінокартини - пісню As Time Goes By. Це композиція стає лейтмотивом усього фільму. Вона викликає незрозумілу ностальгію за чимось безповоротно втраченим. Час проходить, змінюються міста, любов проходить, але залишається щось більше. І заголовний музичний мотив «чіпляє» слух і нагадує глядачеві про це почуття між героями.

Фільм про війну на тлі любові або про любов на тлі війни - від зміни місць доданків сума не змінюється. Те, що між цим - почуття обов'язку перед собою і перед іншими людьми. Але вибір чогось одного не позбавляє іншого, він лише підкреслює, в чому важливість обох складових.

Перегляд фільму залишив почуття надії на майбутнє. У фінальних титрах звучить Марсельєза - гімн волі, а весь фільм «пронизував» лейтмотив пісні «Поки час йде», і саме музика справила на мене найбільше враження. В голові залишається звучати ця мелодія, трохи сумна, але що викликає приємну ностальгію по чомусь надзвичайно хорошому і вселяє надію, що в майбутньому це хороше ще буде не раз.


Жанр фільму:Драма------
оцінило: 0 люд.