Гаррі і Гендерсони

Звичайна американська родина знаходить в лісі волохатого велетня – снігову людину – і бере його з собою. Коли ж цей “Гаррі” оживає, нові знайомі все більше прив’язуються до нього... Добротне розважальне кіно 80-х зараз не вразить нікого – навіть тодішні досягнення майстра гриму Ріка Бейкера вже не відповідають сучасним видовищним стандартам. Тому зараз це просто добре сентиментальне кіно для сімейного перегляду.

З усіх фільмів, знятих про снігову людину, «Гаррі і Хендерсон», мабуть, найвідоміший і успішний. А все тому, що зроблений на самого широкого глядача, з гідним захоплення професіоналізмом і в єдино вірному ключі. Багато років до виходу цієї стрічки з снігової людини намагалися зробити чудовисько, котрі рвуть на частини людей, і, треба сказати, в 50-70-ті в цьому дуже процвітали, але фільми ці були дешевими, безнадійно дурними, прокочувалися, в основному, в грейндхаусних кінотеатрах і не залишали після себе слідів. Потім настало затишшя, жанрові експерименти з йєті перестали користуватися навіть мінімальним попитом - у століття генної інженерії і космічних відкриттів змагатися з прибульцями, вампірами, роботами, зомбі і перевертнями бідолаха «бигфут» не міг - адже він, як ніяк, просто дитя природи - «хоч погане, але дитя »- з нього за частиною зла попит невеликий. До того ж з виходом «Щелеп» «енімал експлоїти» стали рухатися в напрямку гіперреалізму - реальна небезпека, що виходить від реальних тварин, яких запакований у великі міста обиватель все більше починав боятися і цуратися, була куди відчутніше. А потім раптом вийшов фільм Діра - і все змінилося. Снігову людину несподівано полюбили. Фільм сколихнув хвилю інтересу до пошуків знаменитого «тіхушніков», сторіччями никаться в лісах і горах, і думали про нього тепер як про невідомому одному, а не як про мисливське трофеї. 90-е нічого не змінили в цій картині. Ажіотаж навколо Сасквач спав, але добре ставлення до нього залишилося. У 2000-х почалися боязкі спроби повернути на екрани снігової людини в образі кровожерливого монстра, але поки ці спроби безнадійно провалюються, а фільми, як правило, відправляються прямо на відео.

У Вас не має доступу для завантажень

Винуватцем того, що кінематограф втратив монстра і придбав улюбленця дітей, виявився Стівен Спілберг. Фільм точно і послідовно повторює схему більшості спілбергівського сімейних творінь і продовжує розвивати одну з головних тем великого режисера - тему рівності і дружби з природою, Космосом, Всесвіту - в найширшому розумінні цих слів.

Достатньо навіть поверхневого погляду на фільм і його героїв, щоб побачити рівняння на еталон - «Інопланетянина». Добродушний «прибулець», беззахисний, незважаючи на свої надздібності, змушений боротися за життя в незнайомому і незрозумілому світі, тікати від людей, які втрачають в гонитві за наживою людську подобу і довіряти іншим людям, які змогли не втратити в собі дитячу безпосередність, доброту, змогли втриматися від пристрасті розкладати все нове на теорії і ставити відкриття у вигляді опудал на полки музеїв - коротше, змогли уникнути отруєння цивілізацією. Це є в безлічі сімейних стрічок Спілберга - в «Інопланетянині», «Гремліни», «Батареї не додаються», «Парку юрського періоду», «Каспері», «Балто», «Близьких контактах», «Штучний розум» і т. Д . Дір старанно продовжив розвивати цю тему і домігся відомого успіху.

 

 

Він кожним кадром прагнув підвести до розуміння того, що тільки мир з будь-яким з живуть на Землі істот (і з природою взагалі, якщо брати ширше) дозволить людині продовжувати своє існування на планеті. Тільки зміна відносини з споживчого на рівноправно-дружнє може допомогти зберегти своє право на життя, тільки зміна статусу з «володаря природи» на її друга підійме людини над звіриною, не здатним мислити. Лісовий житель, не здатний до людського мислення, виявляється мудрішим, добрішим, понятлівєєостальних інших людей, одержимих бажанням не пізнати світ, але підпорядкувати його, переробити під себе. Насправді думка не нова, з класичних прикладів на ту ж тему можна згадати «Гномобиль» (1967), де гноми змушували цинічних янкі змінити ставлення до лісу і природі. І, до речі, провідниками між ними і дорослими, все також були діти. Діти - наша надія і наші забуті зв'язку з природою, все наше світле, чисте, справжнє. Це вже кінозакон, якому підпорядковуються навіть термінатори.

Гаррі легко доводить людям їх власну нікчемність, мерзенність їх мислішек і ганебність поведінки. Звичайно, зміни, події в людях, наївні і, з точки зору дорослого, майже неможливі. Тому, на відміну від більш поетичних, глибоких і мудрих казок самого Спілберга, це творіння його учня повною мірою може діяти тільки на дітей. Це дитячий фільм - з набором сцен, що личать радше мультфільму, ніж художньому твору. Зате на свою аудиторію фільм працює безвідмовно. Подивившись його одного разу, сумнівів у тому, що снігова людина виглядає і надходить саме так, вже не залишиться! Це теж спілбергівського школа. Адже і спілбергівський ЕТ шляхом особливих зовнішніх комбінацій і дій викликав неймовірну симпатію і бажання захистити його. І тут, завдяки видатному гримеру Ріку Бейкеру Гаррі придбав вид, який викликає симпатію, розчулення, якусь його близькість до людини. Це зроблено навмисно, але не виглядає експлуатацією. Звичайно, зіграло свою роль, що це не спецефект і не лялька, а грим на живій людині - гігантському Кевіні Холі, цілком адекватно, незважаючи на костюм, передавальному всю гаму емоцій і почуттів свого незвичайного героя - чого варті одні його добрі і сумні очі.

На мій погляд, Дір, на відміну від Спілберга, переборщив з сантиментами. Бажання примирити всіх і вся, створити одну велику родину, виглядає надуманим і навіть теоретично неможливим (принаймні, тепер). Моментальне виправлення лиходія (блискуче і незвичайне поява Суше) додає цукру до і без того нудотним фіналу і дещо псує загальне враження. І тих узагальнень, на які здатний Спілберг, у Діра не вийшло. Фільм плаває дрібно, від початку і до кінця залишаючись в рамках милою дитячої казки, до того ж здійснюючи ту ж помилку, що і «Коротке замикання 2» - нібито люди в своїй масі здатні визнати поразку, прийняти і зрозуміти того, хто краще і добріше їх - тому в результаті у Гаррі не залишається жодного ворога. Для дітей це необхідна перемога добра над злом. Але для дорослих в такий кінцівці немає за що зачепитися - це брехня, нехай і на благо.

«Гаррі і Хендерсон» вигідно відрізняються правильним настроєм і заразливою добротою. Крім того, це по-справжньому смішний фільм. Снігова людина, якщо він є, повинен бути вдячний Спілбергу і Діру за настільки позитивне резюме. Незважаючи на всепоглинаючу наївність, фільм чомусь бере за душу, і тепле враження від нього не здатний розвіяти жоден новий або старий ужастик про Гаррі ... тобто, тьфу! - Про йєті. Який просто повинен бути хоч наполовину таким, як Гаррі


Жанр фільму:Кінокомедія------
оцінило: 0 люд.