25-та година

У фільмі описується останній день вільного життя Монті Брогана, засудженого на сім років в'язниці за торгівлю наркотиками. Решту 24 години він проводить в компанії своїх рідних, друзів, ділових партнерів і коханої дівчини Натурель. Монті, який мріяв свого часу стати пожежником, але в підсумку ступив на фатальну стезю наркодилера, прощається з минулим і намагається переосмислити своє життя...

А раніше такий фільм міг би зняти, наприклад, Скорсезе: кримінальна драма, в якій більше характерів, ніж гангстерів і зброї, проста історія про вулиці та її героїв, і невидиме, безжальне протягом часу. Але зараз пора інших літописців міста, вихідців з його асфальтових лабіринтів і багатоповерхових декорацій. І Спайк Лі вже взявся неспішно і в подробицях вести житейський розповідь про рідне Нью-Йорку. Якось моторошно було після 9/11, «світ перестав бути таким, як раніше», а картина «25-а година» змінювалася вже під час зйомок, тому що сценарій був написаний задовго до трагедії. Але Лі в своєму фільмі зображує «час після», ситуацію, переступила за кордон морального і психологічного буття, коли все навколо стає іншим, проникає всередину свідомості своєї речової тяжкістю. Реальність заломлюючись в екзистенціальної призмі, і думка тепер вільна від шор, гасел, ледарства, від спокійного благополуччя і утихомиреного споглядання. Ні, Монті (Нортон) більше не може мовчати і не діяти, він нестерпно відчуває оголений нерв свого життя, її ще недавно непомітне напруга, тому поспішає змінити хоч щось в цій зрушеною дійсності. Рятує собаку - невеликий подвиг, не порівняти з геройством пожежних на руїнах Торгового центру, але собака-то жива, і від цього легше. Недовго. Наступної хвилини Монті перестає бути звичайним добродушним наркоторговцем, він тепер арештант, що йде по символічному ешафоту до 7-ми років в'язниці.

У Вас не має доступу для завантажень

Присутні звичні атрибути останніх днів у вигляді пари кращих друзів, дружини і найдорожчих моментів пам'яті. Але ці 24 години не прощання, а перетворення, трансформація, проникнення крізь дзеркало в паралельну суть буття, в 25-й год, де зовні все схоже, але кожна річ відчувається по-іншому. А ця ніч - вузький тунель часу, провідний до світла іншого життя.

Вражає, з яким холоднокровністю і неявній тривогою, ледь відчутною в надрах свідомості, режисер передає останній вільний день героя. Можливо, йому слід було битися в істериці, судорожно шукати зрадника, бігти в Мексику, влаштовувати акт публічного самоспалення або божеволіти будь-яким іншим способом. Але весь запал Монті витрачає біля дзеркала, вдивляючись в образи цього довбали Нью-Йорка, багатонаціонального, багатокультурного, багатолюдного котла, коптить небо димом розпеченого на сонці бетону. Як смола скипає його чорна злоба, але ось - момент катарсису, і подібно есенинском: «Я в циліндрі стою / Нікого зі мною немає / Я один ... / І - розбите дзеркало ...» - картини міста розсіюються, залишаючи лише особа. Він сам і є справжній винуватець провалу цієї вистави під назвою «Життя».

Недарма фільм знятий по книзі Девіда Бениоффа, адже літератори зазавжди відрізнялися увагою до деталей і глибин характерів. Тому в «25-му годині» немає прохідних героїв, кожен працює на загальну справу, створюючи собою частинку тягучою атмосфери розгубленості і марності, досягаючи в ній внутрішнього подолання своєї закостенілою природи. І Джейкоб (Ф. С. Хоффман), і Френсіс (Б. Пеппер) виходять із себе в буквальному сенсі, рвуть зв'язку зі звичними обмеженнями і правилами, розбивають ланцюги минулого життя. А разом з ними і Монті відрікається від помилкових ілюзій. Він більше не шкодує, не шукає винуватих, що не ненавидить. Руйнування всередині і зовні вимотує і залишається лише одне бажання - пробачити. І через прощення відчиняються двері до загальнолюдського, всесвітньому добру і любові. Те, що настільки багато постулюється, служить предметом закликів і гасел, то, що вже обросло пліснявою пафосу, коростою демагогії раптом виявляється новим і дивно необхідним. Адже «25-а година» - це шлях боротьби, концентроване в одній короткій ночі бій із привидами реальності, зі своїми пороками, шлях, який ціною самозречення призводить до вічності і показує її в чистому світлому образі. Тому в фіналі Монті стає по-справжньому вільним, адже він знає істину. І ми її теж знаємо, але зрозуміти можемо, тільки завершивши цей поєдинок з самими собою, немов повернувшись з пекла.

 

 

«Листя не обпекло, / гілок не обломити ... / День промитий, як скло. / Тільки цього мало ». Нестерпно мало. Кілька годин здаються нескінченністю, ніч уявляється стіною, ми разом з плівкою прокручені через проектор, думки в сум'ятті, а навколо все якось незвично світиться. Ти ніби побував на краю реальності, просочився повітрям «останнього дихання», відчув злиття свідомості і буття, відчув мир всередині себе і себе як цілий світ. І навіть встиг повірити в казковий хеппі-енд, але мелькання титрів раптом протверезило. Ні вибухи веж-близнюків, ні очищення власної крові від скверни буденності, ні вселюдська любов не змінять руху часу, воно буде йти також нещадно. Все безсило, і прощення немає. Ми начебто заслужили другий шанс або яка-не відпущення, але нічого не відбудеться. Думається, саме в цьому таємний зміст назви. Справедливість (Не людська, а об'єктивна справедливість світу) трапиться тільки тоді, коли настане міфічний 25-й год. І не потрібно «нескінченного повторення» Ніцше, буття і так трагічно, навіть якщо все йде своєю чергою


Жанр фільму:Драма------
оцінило: 0 люд.