Гордiсть та упередження

У великiй, але не дуже багатiй сiм'ї зростають 5 доньок, i пані Беннет (Блетiн) мрiє лише про те, щоб видати їх замiж, бажано за дворянина з непоганим спадком. Мiстер Беннет (Сазерленд) намагається в справи дружини не лiзти, але теж бажає дочкам щастя. На балу пані Беннет знайомить старшу дочку з паном Бiнглi (Вудс), який нещодавно приїхав у мiсто, а iнша її дочка, Елiзабет (Найтлi), зустрiчає мовчазного пана Дарсi (Макфейден), друга Бiнглi...

Шоста екранiзацiя знаменитого роману Джейн Остiн, перший варiант якого (з назвою "Першi враження") був написаний у 1797 р. (саме тодi вiдбувається дiя). Попереднi екранiзацiї були створенi у 1938, 1952, 1968, 1980 та 1995 рр. Одним з сценаристiв картини стала Емма Томпсон, яка одну зi своїх найкращих ролей зiграла в iншiй екранiзацii твору Остiн - "Розум i почуття". Вона вiдмовилась вiд свого гонорару за працю над дiалогами на користь фонду Джейн Остiн. Режисер Райт, вiдомий за серiалом "Останнiй король", був проти запрошення Найтлi у свiй проект, бо вважав її занадто привабливою для цieї ролi, однак змiнив думку пiсля особистої зустрiчi з актрисою, зрозумiвши, що її характер чудово пасуватиме героїнi. Тим паче що Кiра завжди мрiяла зiграти Елiзабет, вважає себе мало не реiнкарнацiєю цieї героїнi i розповiдає пресi, що бачить сни Елiзабет Беннет.

Пiд час зйомок Найтлi готувалась до свого наступного фiльму "Домiно". В останнi тижнi вона коротко пiдстриглася, тому їй довелось носити перуку, а також сукнi з довгими рукавами (щоб приховати м'язи). Актриса у захватi вiд свого партнера в "Гордостi й упередження": "Метью просто чудовий! У ньому e щось вiд Рiчарда Бартона, щось вiд Алана Рiкмена, i вiн настiльки вписався в роль, що працювати з ним було суцiльне задоволення".

Пiд час пiдготовки до зйомок сцени, в якiй Елiзабет читає листа вiд дядька про те, що її сестра зникла, вигадали розiграш. Пiсля наказу не вмикати камери Найтлi дали такий лист: "Я неправильний лист. Спробуйте не смiятись. Йде зйомка". Кiра не змогла приховати смiху, однак iй це не дуже сподобалось. В цей момент увiмкнули камери, i саме цей дубль увiйшов до фiльму.

Романи англійської письменниці Джейн Остін, що творила на рубежі 18-19 століття, продовжують бути актуальними і тепер. Це й не дивно, її твори, наповнені безтурботним настроєм і невимушеністю, настільки щирі і іронічні; а з мальовничими англійськими пейзажами читач може розслабитися і відпочити.

«Гордість і упередження» - книга, абсолютно приголомшлива у всьому. Ця історія про гордість, гідність, честь і, звичайно, кохання.

У Вас не має доступу для завантажень

Режисер цього фільму інтригує. Батьки п'ятьох сестер Беннет стурбовані тим, щоб вдало видати дочок-Безприданниця заміж. Питання: хто ж зробить це першою. Їх розмірене життя кардинально змінюється з появою молодого джентльмена - містера Бінглі. На балу одна з дочок Беннетів, Елізабет, знайомиться з одним Бінглі, містером Дарсі, який відноситься до Ліззі з зневагою. На це слід негайна відповідь свавільної юної Беннет: «Я б пробачила йому його гордість, що не зачепи він мою». З цього моменту між ними розгорається серйозне протистояння. Цікаво, до чого це призведе: ненависті чи все-таки кохання.

Маловідомий режисер Джо Райт пішов на ризикований крок, показавши свою інтерпретацію роману після приголомшливого успіху серіалу ВВС в 1995 році. Багато критики вважали безглуздим наступні спроби екранізації роману Остін. Але, по-моєму, такі похвали мало виправдані. Так, ця екранізація найбільш достовірна в плані змісту книги, в порівнянні з чотирма попередніми. Так, Колін Ферт ідеально підходить на роль містера Дарсі. Стримана і неіронічная Елізабет Беннет (Дженніфер Ель), її суховатость почуттів і надмірна правильність ідеально відображають звичаї 19 століття, що повинно порадувати читачів Остін. Але навідна нудьгу затягнутість серіалу навряд чи викличе захоплення нинішнє покоління, яке ще не встигло добратися до романів англійської письменниці.

В цьому випадку екранізація Райта - абсолютно інше прочитання роману і по-своєму гідне. Ясна річ, що за дві години не вдасться відтворити всю чарівну детальність роману Остін, але це і не треба. Екранізувати роман зовсім не означає повністю відобразити його в кіно. Головне достоїнство екранізації 2005 року - динамічність сюжету, який, тим менш, охоплює ключові моменти книги. Проте, критики з великим невдоволенням накинулись на обурливе зображення епохи в романі. Хіба героїня Найтлі могла себе вести надто сміливо на початку 19 століття? А її нічна сорочка, в якій вона виходить на ранкову прогулянку? Безцеремонним виглядало поведінка містера Бінглі, який зайшов в кімнату Джейн постукавши.

Можлива неповнота роману компенсується вдалим підбором акторів. Хоча енергійність і оригінальність Елізабет у виконанні Кіри Найтлі відображає нісенітність вдач, абсурдних для того часу, образ нахабною бунтарки запам'ятається набагато більшому колу глядачів, на відміну від Суховатого серіального образу Елізабет. Цікаво, що сам Райт спочатку був проти участі Найтлі в картині, вважаючи її зайво привабливою. Свою думку він поміняв після особистої зустрічі з актрисою, вирішивши, що її безтурботність і завзяте поведінка відмінно підходять на роль Ліззі. Та й Найтлі до зйомок «Гордості і упередження» ототожнювала себе з Елізабет Беннет. Кіра Найтлі воістину чудово зіграла роль Лізі, адже до цього вона вже встигла заявити про себе як про успішну актрисі, знявшись в першій частині «Піратів», комедії «Реальна любов» і історичному бойовику «Король Артур». Але це не так важливо у порівнянні з вже нею отриманим досвідом в зйомках класики - «Олівер Твіст» (1999) і «Доктор Живаго». Так що роль Ліззі Найтлі далася без праці. Елізабет Беннет горда і знає собі ціну. Тільки дивлячись на її чарівну посмішку, розумієш, що так привернуло стриманого містера Дарсі (Метью Макфейден). Незважаючи на незначність і мала кількість ролей за плечима у Макфейден, до зйомок у «Гордості і упередження» йому вже була знайома робота в класиці («Грозовий перевал» 1998). Тому він був вельми переконливий у ролі містера Дарсі: вічно сумного, зарозумілого і замкнутого. Але і його холодність і стриманість характеру виявляються сумнівними. Особливо варто відзначити сцену в альтанці під час сильної зливи, коли містер Дарсі пояснюється Ліззі в любові, пропонуючи їй рук і серце. Ну а фінальна сцена їхньої зустрічі на світанку, мабуть, ключовий момент у фільмі, від якого захоплює дух.

Другорядні герої роману нітрохи не поступалися по своїй грі Ліззі і Дарсі. Яка владна і грізна леді Кетрін да Бург (Джуді Денч), ненависно що відноситься до людей нижчого стану. А містер і місіс Беннет ?! Папа дівчаток в ролі серцевого й іронічного Дональда Сазерленда вийшов блискуче. Він щиро бажає щастя своїм дівчаткам, не пропонуючи їм виключно забезпечених женихів. Навпаки, місіс Беннет (Бренда Блетин) - забавна і нетактовне мамаша, схиблена на матеріальному благополуччя своїх дочок. А їх чарівна і миловидна красуня-дочка Джейн (Розамунд Пайк)? Вона так чудово тримає себе, не втрачаючи свою гідність навіть після від'їзду гарненького Бінглі, якому вона з усією серцевої повнотою бажає щастя. Образ молодшої з дочок Лідії Беннет (Джена Мелоун) вийшов запам'ятовується. У свої 15 років навіжена юна леді знаходить радість життя в порожніх розмовах, в гонитві за офіцерами. І зізнатися, її жвавість успішно приводить до шлюбу, причому вона перша з сестер виходить заміж. Ну а як же смішний містер Коллінз (Том Холландер)! Такий безглуздою виявилася сцена звернення невисокого ростом Коллінза до ставного містеру Дарсі, що вона просто не могла не викликати посмішку. Зайве делікатне зануда-священик, прийнявши відмову від Ліззі, проте успішно одружується на старшої дочки Беннетів.

Фон подій вийшов бездоганним. Англійська природа показана чарівно мальовничій з маєтками Пемберлі і Незерфілд та їх безкраїми полями і вражаючими своєю величчю палацами.

Романтичну безтурботність картини створює легка музика композитора Даріо Маріанеллі, водночас наповнена трагічними нотками.

Хоча фільм 2005 року, значно відрізняється від серіалу 1995: у ньому немає ідеальної інтерпретації роману, є «ляпи», сильно суперечать тому часу. Однак новий варіант вийшов набагато більш живим і чутливим, який насилу може залишити байдужим. Він трепет, легкий і ніжний, виглядає на одному диханні. А це немаловажне свідчення успіху фільму. Та й, мабуть, Джо Райт виявився задоволений спільною роботою Найтлі і Макфейден, за чиїми героями можна буде спостерігати вже зараз в екранізації роману Л. Н. Толстого «Анна Кареніна».


Жанр фільму:Мелодрама------
оцінило: 0 люд.