Москва на Гудзоні

За іронією долі, граючий на саксофоні в оркестрі радянського цирку музикант Володимир Іванов одержав шанс, який, по совісті, повинен випасти його другові, клоуну Анатолію. Той ненавидів радвладу і пристрасно мріяв втекти на захід... Музикант, ніколи і не подумуючий про подібне, опиняється перед нелегким вибором: зберегти вірність ідеалам соціалізму або зробити рішучий крок назустріч новому життю...

1980-і роки. Розпал «холодної війни». Саксофоніст з СРСР Володимир Іванов, який працює в оркестрі московського цирку, вперше опиняється на зарубіжних гастролях в Америці. По їх завершенню, перед самим від'їздом в нью-йоркський аеропорт він несподівано приймає рішення просити політичний притулок ...

У Вас не має доступу для завантажень

Сумна трагікомедія про натуралізацію в США радянських невозвращенцев значила для нас свого часу куди більше, ніж для американців (і це притому, що збори у фільму були там дуже навіть непогані - 25 млн. Зелених). І хоча її тут же затаврували в нашій партійній пресі, як антирадянську політичну пропаганду (і тому, ясна річ, не могло бути й мови про попадання цього фільму в наш кінопрокат), на ділі вийшло так, що всі нападки на Moscow on the Hudson, навпаки, зробили картині додаткову рекламу. Партія вже не могла контролювати все і вся, і фільм швидко проник і поширювався в СРСР на касетах. А коли слідом за початком Перебудови в радянській Росії розпочався відео-бум, то ця комедія стала однією з найбільш востребуемих.

І хоча, за великим рахунком, фільм Мазурського (народженого в сім'ї єврейських емігрантів з Росії) суперхітом у нас тоді все ж не став (на відміну від спілбергівського фантастики або бойовиків зі Сталоне-Шварценеггером), але касети по руках ходили активно і відшукати цю назву в найближчому відеопрокаті не становило великих труднощів. Особливо цінний цей фільм був для «от'езжантов» і для єврейської діаспори (з тієї ж самої причини). До слова: більшу частину ролей радянських громадян грали натуралізовані росіяни євреї - Ілля Баскін, Олег Рудник, Олександр Бениаминов ...

Але звездел, звичайно ж, один - Савелій Крамаров - в ролі кегебешників Бориса. Власне, його присутність тут було куди важливіше, ніж якогось потворно перекручують російські мова америкоса Робіна Уїльямса, якого мало хто знав у нас в той час, тоді як Савелій був в СРСР мегазіркою. «Москва на Гудзоні» стала першим фільмом, де його можна було побачити у всій красі після несподіваної еміграції, яка зробила Крамарова на деякий час персоною нон грата. Як тільки численні шанувальники побачили нарешті актора живим і здоровим, йому відразу пробачили і втеча, і той ненатуральний дистильований російський мат, який він собі тут дозволяв. Коротше, за цим фільмом ганялися в чому через присутність косого коміка.

 

 

А ось черги за туалетним папером, порожні холодильники з горілкою, убогі російські вушанки, були хоч і впізнавані, але все ж, швидше, дратували. Головним чином тому, що занадто в непривабливому світлі нас виставляли. Зате все, що стосувалося Америки! ... Фільм зробив свою «чорну справу»: показані в ньому USA виглядали, хіба що не раєм небесним, як мінімум - Землею обітованою. І все-таки це кіно трохи припізнилися: через рік разом з «запуском» Перебудови розпочався інформаційний бум, головним чином удовлетворявший наш інтерес до Америці. Тому, вийди «Москва на Гудзоні» не в 1984-му, а хоча б року на 2-3 раніше, тоді вона взагалі була б сверхкультовой картиною.

Сьогодні, коли зійшла лушпиння політичної ангажованості (принаймні, у вигляді горезвісної «червоної загрози»), на перший план виходить те, що тоді взагалі не проглядалося. Наприклад, вічна «російська тема» пошуку щастя, або гнаним і неприкаяності єврейського народу (мова у фільмі хоч і йде про Володимира Іванові, але ми то з вами прекрасно розуміємо, що це за Іванов такий ... «по батькові» Рабинович). Утробний сміх залишився в минулому і тепер «Москва на Гудзоні» викликає, швидше, ностальгію по тій країні, яка показана тут перебільшено і гротескно.

Мазурський тоді ще вмів знімати «сумні комедії» (і цим він близький нашому Георгію Данелія), всякий раз рясно приправлені іронією (і цим він близький Вуді Аллену). У цьому зв'язку образ Володимира Іванова у виконанні Робіна Уїльямса (як не як він має славу в Америці видним фахівцем з російським євреям - через 11 років зіграв ще й ексцентричного пітерського гінеколога в «Дев'яти місцях») - коміка з осінню в серці - не викликає сьогодні жодних інших почуттів, крім світлого смутку.


Жанр фільму:Кінокомедія------
оцінило: 0 люд.