Ран

Старий правитель Хідетора оголошує про розподіл своїх володінь між трьома синами. Незабаром, двоє з них зраджують його...

«Ран» (Хаос / Смута) - однозначно один з кращих фільмів Акіри Куросави. Десять років великий метр кіномистецтва продумував кожну сцену цієї, без перебільшення, епохальної самурайської драми. Спеціально для фільму був збудований аналог середньовічного замку (пущений на заклання вогню), виготовлені більше тисячі костюмів, задіяні дві сотні навчених коней. Куросава хотів зняти воістину масштабний фільм, і йому це вдалося.

У Вас не має доступу для завантажень

- Легко зламати одну стрілу, але три разом зламати не так вже просто. (с)

Так думав Ітімондзі Хідетору, безжалісний феодал кривавої епохи Сенгоку, коли передавав кермо влади своїми землями трьом синам на чолі зі старшим сином Таро. Але виховані в жорстокості самураї не здатні на почуття любові до рідного батька, лише лестощі в їх вустах, а в очах - жадоба влади. Тільки молодший син Сабуро, зберігши відданість батькові, намагається розкрити того очі на безрозсудність затії з передачею влади. Але Хідетору чує в словах молодшого сина лише заздрість і відрікається від нього. Цей фільм - інтерпретація Шекспірівського «Короля Ліра», перекладена в реалії феодальної епохи Японії. Куросава по істині геніальний режисер, який вміє тонко вплітати легенди інших народів у своєрідну і ні на що не схожу культуру його рідної країни.

 

 

- У божевільному світі розумний лише безумець. (с)

Однією з головних особливостей фільму є неперевершена акторська гра. Особливо чудовий виконавець головної ролі Тацуя Накадаі. Його роль - яскравий приклад того, як потрібно віддаватися на знімальному майданчику, проходячи зі своїм героєм весь сюжетний шлях. Цей пронизливий здичавілий погляд збожеволілого Хідетору викликає мурашки на шкірі глядача. Впевнено і яскраво Накадаі рухався по цій ролі від рішучого самурая, через ображеного батька, і до скоєного божевільному. Так-так, саме «досконалому», тому як його помутніння розуму є одним з найяскравіших в історії кіно. Інші актори так само триматися на висоті, і в цьому напевно криється заслуга вмілого режисера, який знає, що саме він хоче бачити у своєму фільмі.

- Справжній воїн ніколи не біжить з поля битви до своєї жінки! (с)

Дві дівчини, батьки яких колись були вбиті жорстоким Хідетору, як дві краплі абсолютно різною рідини, схожі за формою але абсолютно різні за своєю суттю. Каеде, дружина старшого сина, все життя виношує ненависть до сім'ї Ітімондзі, що стала і її сім'єю, але не замінила рідну. Каеде жорстокосерда і властолюбна, вона по черзі підминає під себе волю, що борються за владу в провінції, братів. Недарма один з генералів середнього брата Дзіро порівнює цю жінку з Кицуня (лисицею-перевертнем), бо в її планах покуштувати холодна страва помсти, зануривши все навколо в хаос. Повною протилежністю їй є дружина брата середнього, тиха дівчина на ім'я Суе. Роки вбили в ній ненависть до свого кривавого свекру, а віра у всепрощаючого Будду зміцнили силу духу. Ці два образи вводяться Куросавой як антиподи, демонстрація різниці характерів людей, що пережили однакове горе.

- Та що я, прив'язаний до цього старого? Якщо камінь, на якому ти сидиш, починає котитися вниз по схилу, треба з нього швидше зістрибувати, інакше поділиш його долю. (с)

Як і в Шекспірівської п'єсі, у фільмі дуже важливим героєм є блазень. Він не просто дурень, наділений правом гласності, а куди більш мудра людина, ніж багато з тих, кому він служить. Тонко помічаючи кожну дрібницю, блазень завуальовано, а іноді і явно, висміює свого пана і його наближених. Чи не потісі заради, а для того, щоб наштовхнути їх на вірний шлях. Хідетору не відповів застережень блазня, і незабаром сам стає схожий на дурня, загубленого у власних спогадах і думках. Шут залишається поруч зі своїм господарем протягом всієї картини, не наважуючись залишити його одного, навіть коли відчай переходить всі розумні межі. Роль блазня, виконана Пітером, безперечно є другою за майстерністю в цій картині.

- Чи не богохульство! Боги не можуть врятувати нас від самих себе! (с)

Події в «Хаосі» розвиваються за принципом постійного нагнітання, недаремно Куросава періодично демонструє в кадрі небо, спочатку затягнуте легкими хмарами, а пізніше тонуче в чорних хмарах. Окремо варто відзначити сцену взяття і спалення замку, яка не виходить з пам'яті після перегляду, залишаючи найяскравіші враження, що рябіють в основному криваво-червоними відтінками. Головною задумкою режисера стало те, що ця батальна сцена позбавлена звуку. Не чути ні криків вмираючих, ні пострілів гармат, ні свисту мечів, лише пронизлива і гнітюча мелодія супроводжує цю чарівну сцену. Потім ще довго в пам'яті спливають плазують у бруді та втикані стрілами воїни, наложниці, що вбивають один одного, солдат, що тримає у власній руці іншу свою руку ... відрубану мечем. А спорожніле від душевного болю обличчя старшого Ітімондзі, нерухомо сидів серед палаючого замку, є апогеєм розгорнувся навколо пекла.

Куросава, мабуть, найкращим чином проілюстрував зворотність всіх злодіянь. Блукаючи по замку, власноруч зруйнованому колись, великий князь Хідетору задається питанням - навіщо ж він це зробив? Всі ті події, що звалюються на голову старого в перебігу розповіді, лише наслідок його власної політики, не залишила в серцях оточуючих ні частки співчуття.

Висновок: Однозначну шедевр кінематографії. Приголомшливі і масштабні сцени, бездоганна акторська гра. Цей великий фільм отримав всього один «Оскар», за дизайн костюмів. Нагороду за кращу режисуру Куросава не отримав, хоч він безперечно заслуговує її, причому саме за «Ран».


Жанр фільму:Драма------
оцінило: 0 люд.