DataLife Engine / Великий герб України

Великий герб України

Великий герб України- розшифровка елементів

Проект - О. Івахненка

 

Що ж нам пропонується у якості Великого Гербу? Конституція у своїй двадцятій статті (§§ 3-4) зазначає: «Великий Державний Герб України встановлюється з урахуванням малого Державного Герба України та герба Війська Запорізького законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України. Головним елементом великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого (малий Державний Герб України)».

Уряд ухвалив у якості Великого Гербу проект колективу О. Івахненка, що є доопрацюванням попередніх кількох проектів, і відрізняється від них суто косметично. Ось він:

 

Варіанти Великого герба

герб - варіант українського герба Інший варіант Великого герба
Великий герб України від Верховної ради Великий герб України

Проектові часто закидають невідповідність до багатьох речей: історичних символів, правил геральдики, конституційного ладу тощо.

Тризуб є Малим Гербом країни і до сьогодні виконує функції єдиного Гербу. Абсолютна більшість українців сприймають Тризуб як невід’ємний атрибут української державності, поряд з синьо-жовтим прапором та гімном Ще не вмерла. Не викликає жодних сумнівів, що саме Тризуб має бути головним елементом Великого Гербу, що, зрештою, і вимагає Конституція.

Великий Герб – дискусії тривають? Козак з мушкетом, герб Війська Запорізького, з’явився у Конституції цілком випадково, напевне, через бажання догодити депутатам, що обурювались «невикористанням» елементів козацької символіки в офіційних державних символах. З іншого боку, можливо, це вплив Великого Гербу Української Держави (1918 р.) періоду Гетьманату. В кожному разі, обов’язковість присутності козака з мушкетом на Великому Гербі залишила авторам проектів значно менше простору для мистецької свободи думки.

Навіщо корона (вінець)?

Непримиренні противники проекту за свій головний арґумент використовують тезу про несумісність корони (вінця) на Великому Гербі з республіканським ладом в Україні. Дивним чином, це ті самі люди, які стверджують, що двопалатний парламент несумісний з унітарною державою або що дві державні мови в Україні – цілком нормальна практика. Цей арґумент ґрунтується на двох основних тезах: 1. Україна – не монархія; 2. У європейських країнах республіки не мають корони на гербах. («З нас сміятимуться нормальні країни!»). Якщо з першим арґументом сперечатись неможливо, то другий (як і у випадках з парламентом або мовою) – не зовсім коректний. Як завжди у опонентів національної держави. А коли одна цифра у прикладі – неправильна, неправильним є і розв’язання, правда ж? Оскільки, якщо корона є на гербах інших республік, значить, вона означає щось зовсім інше, ніж монархію, а отже, некоректним є і перше твердження.

Корона на гербі означає традиції національної державності. У такому значенні вінець князів Київської Русі, спадкоємницею якої є Україна, є виправданий і дуже бажаний. Зрештою, можна чудово зрозуміти і причини, згідно з якими він так не подобається багатьом опонентам...

Розташування щитотримачів, девіз і зовнішня форма Великого Гербу

Чимало з нас бачило й альтернативний проект Великого Гербу, досить добре промальований, де лев стоїть праворуч, а козак – ліворуч:

Геральдисти мають рацію, - з погляду історичності і розташування козака і лева на історичних гербах Війська Запорізького та Галицько-Волинського князівства, козак має стояти ліворуч, а лев – праворуч. Проте, в цьому випадку, боюсь урядовці цілком обґрунтовано підуть проти геральдики, оскільки лев символізує Захід, а козак – Схід. Зрештою, величезна кількість державних гербів європейських країн побудовані з суттєвими порушеннями геральдичних правил, а деякі з них взагалі не можуть вважатись гербами з геральдичного погляду. І все тому, що правила геральдики встановлювались для родових і міських гербів до виникнення національних держав, для яких символізм має дуже специфічне значення.

Чимало українців вважають, що в принципі, країна може цілком обійтися без Великого Гербу. Та й зайвих клопотів не буде. І спираються, знову ж таки, на відомий принцип: «Он європейці не мають великих гербів, і нічого!». Це теж неправда.

Великий герб - варіантУ Європі великі герби (а деякі ще й середні герби!) мають Бельгія, Болгарія, Велика Британія, Грузія, Данія, Естонія, Ісландія, Латвія, Литва, Люксембурґ, Нідерланди, Портуґалія, Сербія, Чехія і Швеція.

Не мають їх Австрія, Азербайджан, Боснія і Герцеґовина, Вірменія, Греція, Ірландія, Іспанія, Молдова, Німеччина, Норвегія, Польща, Росія, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Хорватія, Чорногорія та Швейцарія.

Такі країни, як Білорусь, Італія, Македонія, Франція та Туреччина взагалі мають герби, що не відповідають жодним правилам геральдики.

Відсутність Великого Гербу передбачається і пропонованим Президентом проектом Конституції, який винесено на національне обговорення.

На наш погляд, існування Великого Гербу виправдано і потрібно. Головна вимога при цьому – чітко розподілити сфери вживання Великого та Малого Гербу України, а цього, як завжди, і не буде зроблено.

Одним словом, Герб прийнятний, але ще не прийнятий. Сподіваймось, Парламенту вдасться таки закрити багатостраждальну двадцяту статтю у вересні.


Тризуб та що він означає

Український, що ти означаєш?


 

Проект Закону Про великий Державний Герб України

вноситься народними депутатами України Білозір О. В. (посв. N 375), Герман Г. М. (посв. N 47), Ващук К. Т. (посв. N 434)

ЗАКОН УКРАЇНИ  Про великий Державний Герб України

Стаття 1. Великий Державний Герб України є державним символом України, що встановлюється з урахуванням малого Державного Герба України та герба Війська Запорізького.

Стаття 2. Великий Державний Герб України являє собою зображення золотого Знака Княжої Держави Володимира Великого (малого Державного Герба України) увінчаного хрестом; справа і зліва золотого Знака - колоски пшениці, жита і ячменю; під Знаком - зображення перехрещених козацьких шаблі і мушкета; шабля і мушкет покриваються стрічкою, що поєднує національні кольори - синій та жовтий; на стрічці девіз - "З нами Бог і Україна"; знизу стрічки - кетяг калини.

Стаття 3. Затвердити зображення та пропорції великого Державного Герба України (додаються).

Стаття 4. Зображення великого Державного Герба України відтворюється:

Стаття 5. Зображення великого Державного Герба України може бути відтворено на грошових знаках України за рішенням Національного банку України.

Стаття 6. Відтворювання великого Державного Герба України, незалежно від його розмірів, може здійснюватись у вигляді кольорового, чорно-білого та об'ємного зображення довільною технікою виконання із будь-яких матеріалів з додержанням затверджених пропорцій.

Стаття 7. Використання зображення великого Державного Герба України з метою одержання прибутку чи з іншою комерційною метою забороняється.

Стаття 8. Глум над великим Державним Гербом України тягне за собою відповідальність, передбачену законодавством.

Стаття 9. Особи, винні у порушенні цього Закону, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Стаття 10. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.

 

Голова Верховної Ради України    В. ЛИТВИН

23-06-2010, 22:52
Вернуться назад