Український портал » Історія України » 20 століття » Нестор Махно та його держава

Нестор Махно та його держава

admin
  22 297   6    
Нестор Махно та його держава
Нестор Махно та його держава

Образ батька Махна - невисокий, вузькоплечий в застебнутому на всі ґудзики френчі, знайомий кожному з екранізації роману Олексія Толстого «Ходіння по муках». Спритний і психований отаман, у супроводі білогвардійця Левка Задова, запам'ятався своїми забаганками та спонтанною стріляниною.

Але чи насправді був таким Махно? Спробуємо розібратись в житті цього відомого українця - батька анархії.

 

За походженням Нестор - українець, селянин з Гуляйполя. Отець Іван Родіонович - скотар, мати Євдокія Матрівна - домогосподарка. У сім'ї було п'ятеро дітей. Він п'ятий з братів.  З 1895 року - сезонний робітник. Закінчив Гуляйпільську початкову школу (1897 р.). З 1903 року працював на чавуноливарному заводі М. Кернера в Гуляйполі.

 

Махно - анархіст

З кінця серпня - початку вересня 1906 року - член «Селянської групи анархо-комуністів» (інша назва - «Союз вільних хліборобів»), що діяла в Гуляйполі. У складі групи брав участь в експропріаціях (вперше - 14 жовтня 1906 року). Вперше арештований в кінці 1906 року за незаконне зберігання зброї (незабаром звільнений), потім - 5 жовтня 1907 року по звинуваченню в замаху на життя гуляйпільських стражників Захарова та Бикова (містився в Олександрівській повітової в'язниці, звільнений 4 липня 1908 під заставу в 2 тисячі рублів. 26 серпня 1908 заарештований. Сесією Одеського військового окружного суду від 22 березня 1910 засуджений до смертної кари через повішення, яка була замінена безстрокової каторгою. У наступному році був переведений на каторжні відділення Бутирській в'язниці у Москві.

Нестор Іванович Махно
1889(18891107) — 25 серпня 1934
Нестор Махно
Нестор Махно
Прізвище батько Махно
Народився село Гуляйполе, Запорізька область
Україна
Помер Париж
Роки служби 1918—1921
Звання Командир бригади, головнокомандуючий армією
Командував  3-я бригада 1-й Задніпровської дивізії (з 21 лютого 1919)),
 «Революційна повстанська армія України (махновці)» (3 1 вересня 1919)
Війни Громадянська війна в Росії
Нагороди:Орден Червоного Прапора

- за особливу хоробрість, самовідданість і мужність, проявлені при захисті соціалістичної Вітчизни

Тут же і почалися «університети» Махна. Допомагала і багата бібліотека в'язниці і спілкування з іншими ув'язненими. У камері Махно познайомився з відомим анархістським активістом, колишнім більшовиком Петром Аршиновим, який у майбутньому стане значущою фігурою в історії махновщини. Аршинов, хоч і був усього на рік старше Махно, зайнявся його ідеологічною підготовкою. Крім цього,малограмотний Махно вивчав у камері історію, математику та літературу.

 

 

Пропонуємо завантажити книгу про Махна (формат .word):

 Нестор Махно: легенда і реальність Київ: Perlit production ltd., 1994. ISBN 5-7707-3882-0

    Завантажити книгу

 

Будучи активним учасником тюремних протестів, 6 разів потрапляв у карцер, захворів на туберкульоз легенів, після чого не міг курити.  Після Лютневої революції Махно, як і безліч інших ув'язнених, як політичних, так і кримінальних, був достроково випущений з в'язниці і вже через 3 тижні повернувся в Гуляйполі. Там він був обраний товаришем (заступником) голови волосного земства. 29 березня 1917 став головою Гуляйпільського селянського союзу (залишався ним і після реорганізації Союзу до Ради робітничих і селянських депутатів). Виступав за негайні радикальні революційні перетворення, до скликання Установчих зборів. 1 травня 1917 підписав депешу до Петрограда з вимогою вигнати з Тимчасового уряду 10 «міністрів-капіталістів». У червні 1917 року з ініціативи Махна на підприємствах села встановлено робітничий контроль, в липні за підтримки прихильників Махно розігнав колишній склад земства, провів нові вибори, став головою земства і одночасно оголосив себе комісаром Гуляйпільського району. У серпні 1917 за ініціативою Махно при Гуляйпольському Раді робітничих і селянських депутатів створено комітет наймитів, діяльність якого спрямована проти місцевих поміщиків; в тому ж місяці обраний делегатом губернського з'їзду Селянської спілки в Катеринославі.

Влітку 1917 року Нестор Іванович Махно очолив «комітет з порятунку революції», роззброїв поміщиків і буржуазію в районі. На районному з'їзді Рад (середина серпня 1917 року) обраний головою і разом з іншими анархістами закликав селян ігнорувати розпорядження Тимчасового уряду і Центральної Ради, запропонував «негайно відібрати церковну і поміщицьку землю й організувати по садибах вільну сільськогосподарську комуну, по можливості з участю в цих комунах самих поміщиків і куркулів ».

 

Після жовтневих подій 1917 року

Ще 25 вересня 1917 Махно підписав декрет повітової Ради про націоналізацію землі та розділі її між селянами. З 1 по 5 грудня 1917 року в Катеринославі Махно взяв участь у роботі губернського з'їзду Рад робітничих, селянських і солдатських депутатів, як делегат від Гуляйпільського Ради; підтримав вимогу більшості делегатів про скликання Всеукраїнського з'їзду Рад; обраний до складу судової комісії Олександрівського ревкому для розгляду справ осіб, заарештованих Радянською владою. Незабаром після арештів меншовиків та есерів став висловлювати незадоволення діями судової комісії, запропонував підірвати міську в'язницю і звільнити заарештованих. Негативно поставився до виборів в Установчі збори, назвав ситуацію, що складається «картковою грою»: «Не партії будуть служити народу, а народ - партіям. Вже тепер ... у справі народу згадується одне лише його ім'я, а вершать справи партії ». 

Посвідчення Н. Махна, як члена профспілки. 1917 р.

Посвідчення Н. Махна, як члена профспілки. 1917 р.

 

Не отримавши підтримки в ревкомі, вийшов з його складу. Після захоплення Катеринослава силами Центральної Ради (грудень 1917 р.) став ініціатором проведення екстреного з'їзду Рад Гуляйпільського району, що виніс резолюцію з вимогою «смерті Центральній Раді» і висловився за організацію протиборчих їй сил. 4 січня 1918 відмовився від поста голови Ради, прийняв рішення зайняти активну позицію в боротьбі з супротивниками революції. Вітав перемогу революційних сил в Катеринославі. Незабаром очолив Гуляйпільський Ревком, створений з представників анархістів, лівих есерів і українських соціалістів-революціонерів.

Махно серед членів Спілки бідних хліборобів

Махно (у першому ряду зліва) серед членів "Спілки бідних хліборобів". 1906 р.

 

На початку квітня 1918 року після захоплення Катеринослава і прилеглого району австро-німецькими військами, організував разом з групою соратників загін, воював проти кайзерівських військ та уряду Української Держави. Після відступу і розформування загону в Таганрозі взяв участь там же в конференції анархістів (кінець квітня 1918 року). Вирішивши ознайомитися з діяльністю анархістів, виїхав за маршрутом Ростов-на-Дону - Саратов (де в травні 1918 року брав участь у анархістської конференції) - Тамбов - Москва. У Москві зустрівся з лідерами російських анархістів Аршиновим, А. А. Боровим, І. С. Гроссманом, П. А. Кропоткіним, Л. Чорним (Турчаніновим), а також керівниками радянського уряду В. І. Леніним, Я. М. Свердловим , Л. Д. Троцьким, Г. Є. Зінов'євим,  був присутній на засіданнях Всеросійського з'їзду профспілок текстильників, брав участь у роботі Московській конференції анархістів (червень), виробила тактику боротьби проти гетьманщини та австро-німецьких військ на Україні.

Махно серед повстанців

Н. Махно (в центрі) серед повстанців у період
боротьби з німецько-австрійськими окупантами. 1918 р.

Махно у своїх спогадах пише, що Ленін цікавився питанням, як селяни його місцевостей сприймають гасло «Вся влада Радам!»

За узгодженням з Всеукраїнською бюро по керівництву повстанським рухом і виконуючи рішення Таганрозької конференції анархістів, 29 червня 1918 покинув Москву для організації збройної боротьби проти німецько-австрійських та гетьманських військ на Україні.

21 липня 1918 з паспортом на ім'я І. Я. Шепеля прибув в Гуляйполі. Підпільно організував невеликий партизанський загін, невдовзі з'єднає з партизанським загоном Ф. Щуся. Здійснив низку вдалих нападів на німецькі війська і місцевих поміщиків (серпень 1918 року). У вересні-жовтні 1918 року навколо загону Махно згрупувалися сили інших партизанських загонів, що діяли в Олександрівському повіті. Махно фактично став керівником повстанського руху в Катеринославській губернії.

 

Загін махновців під командуванням Ф. Щуся. Осінь 1918 р.

 

Загін батька здійснював блискавичні нальоти і відразу зникав, щоб раптово з'явитися в іншому місці. Улюбленим тактичним прийомом Махна була поява в стані противника у формі гетмановскіх частин.  Після Листопадової революції 1918 року в Німеччині очолив боротьбу з режимом С. В. Петлюри на Україні. 27 листопада 1918 зайняв Гуляйполе, оголосив село «столицею» війська, ввів у ньому стан облоги, утворив і очолив «Гуляйпільський революційний штаб». Прийняв пропозицію Катеринославського комітету КП (б) У про спільних військових діях проти Директорії і 27-29 грудня 1918 з відданими йому силами зайняв Катеринослав. З 29 грудня військовий комісар і член губернського ВРК, з 30 грудня головнокомандувач так званої Радянської революційної робітничо-селянської армії Катеринославського району. 31 грудня 1918 після поразки від петлюрівців махновці залишили Катеринослав, 5 січня 1919 Махно із загоном 200 чоловік повернувся в Гуляйполі.

Н. І. Махно. 1919 р.

П. Ю. Дибенко і Н. І. Махно. 1919 р.

У січні-лютому 1919 року Махно вів бої проти німців-колоністів в районі Гуляйполя, перешкоджав заходам проведення більшовиками продрозверстки); закликав селян явочним порядком запровадити в життя ідею «зрівняльного землекористування на основі власної праці». 12-16 грудня 1919 року на 2-му районному з'їзді Рад Гуляйпільського району Махно заявив:

Якщо товариші більшовики йдуть з Великоросії на Україну допомогти нам у важкій боротьбі з контрреволюцією, ми повинні сказати їм: «Ласкаво просимо, дорогі друзі!». Якщо вони йдуть сюди з метою монополізувати Україну, ми скажемо їм: «Руки геть!».

Бричка Махна
Тачанка - ресорний віз з кулеметом, направленим назад. У тачанку впрягали два, три або чотири коні . Екіпаж зазвичай складався з двох-трьох чоловік (візник і кулеметний розрахунок).

Вісті про перемоги Махно розносилися по місцевих селах, звідки стікалися нові поповнення. Селяни говорили:

Віднині ти наш український батько, ми помремо разом з тобою. Веди нас проти ворога.

 

Махно - червоний командир

В обстановці наступу військ генерала А. І. Денікіна на Україну в середині лютого 1919 року Махно уклав військову угоду з командуванням Червоної Армії і 21 лютого 1919 року став командиром 3-ї бригади 1-ї Задніпровської дивізії, яка боролася проти денікінських військ на лінії Маріуполь - Волноваха.

За рейд на Маріуполь 27 березня 1919, сповільнившись наступ білих на Москву, комбриг Махно, за деякими відомостями, був нагороджений орденом Червоного Прапора за номером 4 .

Неодноразово висловлював невдоволення на його думку надто агресивною політикою Радянської влади у підконтрольних їй районах.

10 квітня 1919 на 3-му районному з'їзді Рад Гуляйпільського району обрано почесним головою; у своїй промові заявив, що Радянська влада змінила «жовтневим принципам», а Комуністична партія узаконила влада і «захистила себе надзвичайки». Разом з Щусем, Коганом та Мавроді Махно підписав резолюцію з'їзду, в якій висловлювалося несхвалення рішень 3-го Всеукраїнського з'їзду Рад (6-10 березня 1919 року, Харків) щодо земельного питання (про націоналізацію землі), протест проти ЧК і політики більшовиків, вимога видалення усіх призначених більшовиками осіб з військових і цивільних посад (пізніше при зустрічі з Антоновим-Овсієнком, відмовився від підпису); одночасно махновці вимагали «соціалізації» землі, фабрик і заводів; зміни продовольчої політики; свободи слова, друку і зборів всім лівим партіям і групам; недоторканості особи; відмови від диктатури комуністичної партії; свободи виборів до Рад трудящих селян і робітників.

Каретников, Петренко, Махно, медсестра, Куриленко, Васильєв.

Група командного складу Української повстанської армії (махновців).
Каретников, Петренко, Махно, медсестра, Куриленко, Васильєв.

З 15 квітня 1919 керував бригадою у складі 1-ї Української радянської армії. Після початку заколоту командарма Червоної Армії М. А. Григор 'єва (7 травня) Махно зайняв вичікувальну позицію, потім виступив на боці Червоної Армії. У травні 1919 р. на зборах командирів повстанських загонів в Маріуполі Махно підтримав ініціативу створення окремої армії повстанців.

 

Розрив з червоними

На початку червня 1919 Махно, не отримуючи підтримки боєприпасами і спорядженням з боку Червоної Армії у боях з частинами Кавказької дивізії під командуванням генерала А. Г. Шкуро, розірвав угоду з Радянським урядом.

6 червня 1919 наказом ПредРВС Льва Троцького Махно оголошений поза законом «за непокору командуванню». 9 червня 1919 Махно направив телеграму Леніну, в якій повідомив про свою відданість революційній справі і пояснив ухвалене рішення про розрив з Червоною Армією постійними нападками на нього з боку «представників центральної влади» і «преси комуністів-більшовиків». Одночасно Махно висловив бажання піти з посади комбрига «з огляду на, що створилося нестерпно-безглуздого становища».

Після розриву з більшовиками Махно відступив углиб України і продовжив збройний опір військам Денікіна, одночасно поглинаючи дрібні загони повстанців і червоноармійців-оточенців. У середині липня 1919 Махно очолив Реввійськрада об'єднаної Революційно-повстанської армії України (РПАУ).

З початком наступу білих військ на Москву влітку 1919 року Махно знову закликав селянських повстанців до союзу з червоними:

Єдині архівні кадри з Нестором махном

 

Головний наш ворог, товариші селяни, - Денікін. Комуністи - все ж таки революціонери ... З ними ми зможемо розрахуватися потім. Зараз все має бути спрямоване проти Денікіна.

Бій під Перегонівка і рейд по тилах білих

Під натиском регулярними частинами білих, Махно відвів свої загони на захід і до початку вересня підійшов до Умані, де потрапив у повне оточення: з півночі і заходу - петлюрівці, з півдня і сходу - білі. У спогадах Денікіна читаємо:

Махно вступив у переговори з петлюрівським штабом, і сторони уклали угоду: взаємний нейтралітет, передача поранених махновців на піклування Петлюри та постачання Махно бойовими припасами. Для виходу з оточення Махна зважився на сміливий крок: 12 вересня він несподівано підняв свої загони і, розбивши і відкинувши два полки генерала Слащова, рушив на схід, назад до Дніпра. Рух це відбувалося на змінних підводах і конях з швидкістю незвичайною: 13-го - Умань, 22-го - Дніпро, де, збивши слабкі наші частини, нашвидку кинуті для прикриття переправ, Махно перейшов через Кичкасский міст, і 24-го він з'явився в Гуляйполе, пройшовши за 11 днів близько 600 верст.

Підписання старобєльської угоди махновців з Радянською владою

Підписання старобєльської угоди махновців з Радянською владою
(у центрі командарм повстанців Н. І. Махно).  Жовтень 1920 р.

 

Про ті ж події один з найближчих помічників Махно, П. Аршинов у своїх «Спогадах» писав так:

Глибокої ночі всі частини махновців, які стояли в кількох селах, знялися і рушили на схід - на ворога, що розташувався головними силами під селом Перегонівка, зайнятим махновцями .

У що пішла нічному бою білі зазнали поразки, причому сам Махно особисто вів кінноту в атаку.

В результаті прориву з оточення під Перегонівка загони Махна розсипалися по всьому Приазов'ю. Як пише далі Денікін:

... В результаті на початку жовтня в руках повстанців опинилися Мелітополь, Бердянськ, де вони підірвали артилерійські склади, і Маріуполь - в 100 верстах від Ставки (Таганрога). Повстанці підходили до Синельникову і погрожували Волновасі - нашої артилерійській базі ... Випадкові частини - місцеві гарнізони, запасні батальйони, загони Державної варти, виставлені спочатку проти Махна, легко розбивалися великими його бандами. Становище ставало грізним і вимагало заходів виняткових. Для придушення повстання довелося, незважаючи на серйозне становище фронту, знімати з нього частини і використати всі резерви. ... Це повстання, яке прийняло такі широкі розміри, розчарувало наш тил і послабило фронт у найбільш важкий для нього час.

Таким чином, дії Махно зробили помітний вплив на хід війни і допомогли червоним відбити наступ Денікіна на Москву.

Селянська республіка

1 вересня 1919 Махно проголосив створення «Революційної повстанської армії України (махновців)». 15 вересня 1919 махновці в черговий раз зайняли Катеринослав. 20 жовтня 1919 на засіданні Реввійськради армії і з'їзді селянських, робітничих і повстанців в Олександрівську Махно висунув програму дій, які зводяться до створення самостійної селянської республіки в тилу денікінських військ (з центром у Катеринославі). Програма Махно передбачала скасування диктатури пролетаріату і керівної ролі комуністичної партії та розвиток самоврядування на основі безпартійних «вільних Рад», організацію «третьої соціальної революції» для повалення більшовиків і встановлення народної влади, ліквідацію експлуатації селянства, захист села від голоду і політики воєнного комунізму, встановлення власності селянських мас на землю.

Після ліквідації денікінського фронту в кінці 1919 року в уряду більшовиків відпала потреба в союзі з повстанцями-анархістами, і 11 січня 1920 наказом Троцького Махно був оголошений поза законом (махновська армія також підлягала ліквідації). Бажаючи привернути селян на свій бік, уряд генерала Врангеля запропонувало Махно союз проти більшовиків, обіцяючи в разі перемоги провести широку земельну реформу. Однак Махно від пропозиції відмовився. Посланник Врангеля був публічно страчений в Гуляйполі.

Знову з червоними проти Врангеля

Бажаючи використати боєздатні частини повстанців проти Врангеля, восени 1920 уряд більшовиків знову запропонувало Махно військовий союз. 2 листопада 1920 Махно в черговий раз підписав угоду (Старобільську) з командуванням Червоної Армії. У результаті цієї угоди загони повстанців під загальним командуванням Семена Каретника були відправлені в район Перекопу .

Н. І. Махно, Г. А. Кузьменко серед групи інтернованих махновців

Н. І. Махно, Г. А. Кузьменко серед групи інтернованих махновців у Польщі. 1922 р.

 

В ході боїв за Крим махновські загони взяли участь у форсуванні Сиваша і в битвах з кавкорпусом ген. Барбовіча під Юшуні і Коропової Балкою. Після завершення військових дій червоне командування вирішило позбутися став непотрібним союзника. Загін махновців був оточений, однак зміг вийти з півострова. У ході відступу був наздогнаний переважаючими силами «червоних» і частково знищений кулеметним вогнем.

 

 Румунська влада дозволила Махну, його дружині і кільком найбільш наближеним повстанцям жити у Бухаресті, решту ж було розселено по таборах для військовополонених. Однак і за кордоном селянський "батько" становив небезпеку для радянської влади. Тому 20 вересня 1921 року уряд РРФСР і УСРР надіслали урядові Румунії ноту, в якій повідомлялося, що відомий бандит Махно зі своєю зграєю перейшов 28 серпня бессарабський кордон. "Цей розбійник, — говорилося в документі, — як ватажок злочинних банд здійснив на території Радянської Росії і України безліч злочинів, спалюючи і грабуючи села. У зв'язку з цим Російський і Український уряди звертаються до Румунського уряду з формальним проханням видати їм як звичайних кримінальних злочинців згаданого проводиря зграї і його спільників".

 

У серпні 1921 року в Румунії почалися поневіряння Махно з дружиною: з Бухареста він біжить до Варшави, де Галина народила у в'язниці єдину дочку Олену. Нарешті вони осіли в Парижі. Перебивалися випадковими заробітками. Кілька років Нестор Махно займався плетінням тапочок з різнокольорових мотузок.

Махно помер у 1934 році від туберкульозу.

 

Сім'я та кохання

 

Галина Кузьменко
Галина Кузьменко

Так хто дружина? На роль дружини отамана претендувало так багато жінок, що джерела заплуталися в їх іменах. Яків Яковлєв у брошурі «Російський анархізм в великої російської революції» цитує щоденник «дружини Махна, вчительки Федори Гаєнко, захопленої в одному з боїв з Махно». Борис Пільняка в оповіданні «Льодохід» називає дружину Махна Марусею.

А сподвижник Махно Аршинов Петро пише, що отаман з 1918 року був одружений на Галині Андріївні Кузьменко. Її спогади зібрав і опублікував у 2000 році у своїй книжці «Гуляйпільський вітри» письменник Іван Шило. За твердженням Галини, вона була єдиною жінкою в житті знаменитого батька. Чи так це, і хто ж ті жінки, яких любив у своєму житті отаман?

 

Ніна Георгіївна

 

Микола Герасименко в книзі «Батька Махна. Мемуари білогвардійця »однією з дружин Махно називає єврейку Соню, «з багатої сім'ї, прекрасну музикантка і чарівну співрозмовницю». Письменник дивується, як могла красуня віддати «непоказний вигляд бандитові - Махно - свою першу любов, молодість і красу».

 

Нестор Іванович познайомився з Сонею в 1918 році в Катеринославі, в канцелярії коменданта Кійко. За словами Герасименка, у Соні було чарівне, з тонкими рисами обличчя, темно-сірі очі з довгими віями, витончена фігура. Дівчина просила місця для ночівлі, і зайшов випадково Махно наказав заночувати у нього. «Махно в пориві відвертості показав їй рубці від кайданів на своїх руках, - і вона, рвучко, майже ридаючи, потягнулася до нього і довго розглядала й гладила грубі рубці своїми маленькими руками, а Махно, розчулений ніжною ласкою, тихо розповідав їй про своє життя на ненависної каторзі. Вони так близько сиділи один біля одного, що, коли настала пауза, дівчина суміщення відсунулася від нього і попросила вказати їй місце для ночівлі. Махно моментально змінився: на мить майнуло в ньому щось людське, але знову він опинився у владі своїх звірячих пристрастей; він грубо кинувся до дівчини і обняв її, але дівчина була не з боязких ... і з силою вдарила його по обличчю ... Махно, оскаженілий ляпасом і опором, відскакує в сторону ... Але сльози дівчини, що стікали по красивих пальцях, що закривав її обличчя, чомусь так вразили Махно, що він, з незрозумілою для нього ніжністю, став м'яко віднімати руки від її обличчя ». З Катеринослава вони поїхали разом. А через кілька днів у Гуляй-полі зіграли весілля. Перед тим Соню хрестили і дали їй ім'я Ніна Георгіївна. Десять днів все село святкувало весілля, а махновська артилерія без утоми стріляла бойовими снарядами. У пориві п'яного захвату Махно оголосив «Гуляй-Полівське вільну народну анархічну республіку», а себе - її першим президентом. Перервало свята лише втручання Льва Троцького. Махно був змушений за його телеграмі згорнути весільні торжества і зайнятися завоюванням Азовського узбережжя і Криму. Можливо, ця красива історія про одруження батька, є однією з численних легенд, які вітали навколо його імені.

 

 Атаманша Маруся

Маруся Никифорова 
Маруся Никифорова

 За іншими джерелами, Махно одружився ще в двадцятирічному віці. З першою дружиною його нібито звели мати й брати, сподіваючись таким чином відвернути хлопця від «Союзу бідних хліборобів». Проте незабаром молоді розлучилися. Під час 10-річного перебування батька на каторзі в Акатуї, він листується з Анастасією Васецький з Катеринославщини, до якої приїжджає після тюрми. На ній він і одружився через вісім місяців після звільнення. Однак поки Махно був у походах, Анастасії повідомили, що її чоловік загинув. Погоревав, вона незабаром знову вийшла заміж, їх спільна дитина до того часу помер.

Потім Махно закохується в Марусю Никифорову, відому як «Атаманша Маруся». Але Нікіфорова зможемо ... У жовтні 1918 року батька познайомився з телефоністкою Тіною. Але, зустрівши трохи, Тіна і Нестор розлучаються. І отаман знову захоплюється Марусею Нікіфорова, у якої була репутація нещадної бандитки. "Матінка Галина" І тут у житті Нестора Івановича з'являється нова жінка, його особистий секретар, а потім і дружина - Галина Кузьменко, вчителька. За спогадами сучасників, це була «дуже гарна брюнетка, з чарівними темними очима і свіжим, хоч і смуглявим кольором обличчя». Відчуваючи в Марусі Никифорове суперницю, вона робить все, щоб відсторонити її від Махна. У результаті Атаманша залишає батьку. «Матушка Галина» їздила верхи, ходила в атаку, стріляла з кулемета. Правда, турботливий Нестор, як згадувала Галина Андріївна, «всіляко і небезуспішно відводив мої незвичні до війни жіночі очі і серце від проливається кров, від участі в вирували вогневих сутичках ...». У серпні 1921 року Махно з дружиною і невеликим загоном йде до Румунії. І почалися поневіряння: з Бухареста він біжить до Варшави, де Галина народила у в'язниці єдину дочку Олену. Нарешті вони осіли в Парижі. Перебивалися випадковими заробітками. Кілька років Нестор Махно займався плетінням тапочок з різнокольорових мотузок. Дочка Олена, яку Махно дуже любив і балував, виховувалася в сім'ях знайомих анархістів, швидко забуваючи рідну країну.

Махно з сімєю

Галина Кузьменко, донька Олена та Нестор Махно

 

У своїх мемуарах «матінка Галина» нарікала на плітки й закиди, що оточили їх сім'ю в європейській столиці. «Одна анархістка домовилася в своїх писаннях до того, що я, мовляв, ніяких щирих почуттів до Нестора Івановича не відчувала, що мене лише спокушала приваблива роль дружини могутнього отамана України. Ну що тут сказати? Дурниці це, нісенітниця, безглуздя! Ми були молоді, в нас кипіла кров, ми горіли пристрастю один до одного. Ну, а зіткнення, суперечки, окремі розчарування? У якій родині їх не буває ... Та не будь взаємної любові, навряд чи у нас змогла б з'явитися дочка Олена ». Її слова підтвердила життя. Після того, як Махно помер у 1934 році від туберкульозу, його вдова, якій тоді виповнилося всього 37 років, нової сім'ї не завела. Волею доль їй незабаром довелося повернутися на батьківщину. У 1943 році німці вивезли Олену в Берлін на роботи, і мати поїхала за донькою. А в 1945 році в Києві їх помістили в одну камеру з уголовницями, які, як згадувала Галина Кузьменко, «зазіхали на наші закордонні ганчірки, особливо білизну».

У середині грудня зачитали вирок: матері дали вісім років таборів, дочки - п'ять років заслання. На околиці Джамбула і закінчилася історія останньої бойової подруги Нестора Махна.

 

Лист Махна П. О. Кропоткіну. 1919 р.

 

 
Дорогой Петр Алексеевич!!!
Зная положеніе России
в смысле продовольствія,
и чувствуя как отзывается
это положеніе на Ваших
старческих, физических силах.
Я обсудив с товарищами, и
мы решили послать, Вам
несколько пудов с'естных припасов
которые считаем необходими
для, Вас. Вместе с этим
посылаю, Вам несколько номеров
нашей повстанческой газеты
"Путь к Свободе" и выпускаемых
нами листков. И прошу,
Вас как близкаго и дорогого
для нас южан, товар[ища]
написать нам свое письмо
о повстанчистве, нашей облости
которое правельно отражается
в нашей газете.

Кроме этаго очень важно было-
бы для крестьян, если-бы, Вы,
написали в нашу газету
статью о социальном строитель-
стве в деревне, которая еще
не заполнелась мусором насилія.
Пока будьте здоровы

Жму крепко, Вашу руку
Уважающий Вас
"Батько" Н. Махно

Гуляй-поле
30 мая
1919 году

------ Визначні постаті
дядя Вова
дядя Вова  Сірома 
№:2
Большевистская Скатина, а не великая постать...
Умом недоразвитый крестьянин юга Российской империи...
0   відповісти цитувати скарга
admin
admin  Гетьман 
№:3
:a_smex4: Недорозвинуті селяни в переважній більшості проживають поблизу Москви і закінчують життя алкашами. А цей селюк, як Вова виразився, утворив армію, одну з найкращих! І я згідний, що Нестор зробив велику помилку зв'язавши з червоними тварюками-москалями.
--------------------
«Юрбу людей перетворюють у націю дві речі: спільне велике минуле і спільні великі плани на майбутнє». Жюль Ренар
1   відповісти цитувати скарга
Діана
Діана  Сірома 
№:4
Нестор Махно- велика людина ! А москалі хай біяться і пишуть всяку маячню-на те вони і москалі! Самі-то не дуже розумні, не можуть визнати людину вищу морально.
А в Махна справді єдина помилка, це його звязок з більшовиками. Це вони, підлі тварюки зрадили його. Проте цьго від них і слід було чекати.
0   відповісти цитувати скарга
светка
светка  Сірома 
№:6
Не можна забути звірства Махна, але факт є факт він був талановитим військовим...
0   відповісти цитувати скарга

Залишити свій коментар:

  Особистий кабінет

  • Український портал
  • Тільки українською
  • Слідкуй за новинками
kampot.org.ua