""

Вхід
Закрити
Привіт Сірома
Вхід для козаків:
Зареєструватись
Звичайна реєстрація Зареєструватись за допомогою мереж:

2016р.
21-03-2010
admin
8787
0

Спеціальний і докладний план УКРАЇНИ Боплана


 • Не нравится
 • +11
 • Нравится
«Опис України» французького військового інженера і відомого картографа Г. Левассера де Боплана — одне з найважливіших історичних джерел, що розповідають про Україну XVII ст. Книга містить унікальні свідчення очевидця про природу України, становище й побут селян та козаків, морські походи запорожців, класову боротьбу. Протягом тривалого часу праця Боплана залишалася для західноєвропейських читачів цінним джерелом інформації про Україну та її народ. Вона була перекладена на ряд мов, серед яких, однак, не було українського перекладу всього тексту.  

" data-top1="150" data-top2="20" data-margin="0" data-path="/templates/SICH-2016/js/" data-image="http://kampot.org.ua/uploads/posts/2010-03/thumbs/1269205702_beauplan_general_map.jpg">
Спеціальний і докладний план УКРАЇНИ Боплана

Спеціальний і докладний план УКРАЇНИ з належними до неї воєводствами, округами і провінціями, для загального добра зроблений Ґійомом Левассером де Бопланом.

«Опис України» французького військового інженера і відомого картографа Г. Левассера де Боплана — одне з найважливіших історичних джерел, що розповідають про Україну XVII ст. Книга містить унікальні свідчення очевидця про природу України, становище й побут селян та козаків, морські походи запорожців, класову боротьбу. Протягом тривалого часу праця Боплана залишалася для західноєвропейських читачів цінним джерелом інформації про Україну та її народ. Вона була перекладена на ряд мов, серед яких, однак, не було українського перекладу всього тексту.  

 

 
 
Боплан Г.Л.:
(Гійом Левассер де Боплан)

 •  військовий архітектор і капітан Й.В.К. Польші і Швеції. Карбований у міді працею і старанням Вільгельма Гондія, привілейованого гравера Й.В.К. Польші і Швеції.
 • 1600 року народження, руанець, дворянин, за фахом військовий інженер, був одним з найвидатніших картографів Європи 17 століття.
 • З 1630-их рр. по 1648 він перебував на службі у польського короля переважно на українських землях. 1635 року побудував фортецю Кодак, будував замки і фортеці у Барі, Бродах, Кременчуці. 1639 року він створив дуже детальну карту України, яку для друкування підготував славетний голландський гравер Гондіус. Карта в різних варіантах багато разів перевидавалась. 1662 року Боплан в Амстердамі видав анонімно карту долини Дніпра.

 Але найбільшу відомість принесла йому книга «Опис України». Книга в багатьох місцях «грішить» поверховістю й неточністю, автор часто суперечить сам собі, описуючи ті чи інші події, вдається до перекладу сумнівних легенд. Але Боплан не історик, він не досліджує, він описує країну, людність, звичаї, події, як мандрівник, який вперше потрапив до цікавої екзотичної і абсолютно невідомої місцевості. І все ж... «Опис України», при всіх своїх недоліках, переваг має значно більше, несе масу правдивої інформації.

 1660 року, через 10 років після появи книги у Франції, вона була перевидана. Перший переклад окремих глав цієї книги російською мовою з’явився 1825 року, а 1832 – вона була вперше перекладена і видана у повному обсязі. Переклад було здійснено за другим французьким виданням, жодної книги першого видання (тираж - 100 примірників) знайти було неможливо.

Завантажити мапу Боплана 1648 року.

«Опис України» після того перевидавався не раз французькою, російською, англійською, німецькою, польською мовами, українською уперше він друкувався 1981 року в журнальному варіанті. Книгу цю читали засновники і перші члени французької академії, була вона в бібліотеках вчених Босюе і Декарта, короля Франції Людовика XIV, Вольтера і Фуке, Наполеона... Елізе Реклю користувався нею при підготовці своєї знаменитої багатототомної праці «Земля і люди». Книга безпосереднього свідка воєнних подій в Україні інженера і картографа Г.Л. де Боплана «Опис України» упродовж багатьох десятиліть була чи не єдиним авторитетним джерелом, з якого історики, географи, політики брали безліч цікавої і потрібної інформації. Книга слугувала першоджерелом Д.Яворницькому, коли він писав «Історію запорізьких козаків». М.Драгоманов використав цю книгу у праці «Про українських козаків, татар і турків».

Уривки з книги Боплана подавав у своєму дослідженні «Культурные переживания» український вчений-етнограф М.Сумцов. Історик І.Крип’якевич широко використав 12 карт та уривки праці французького інженера. Користувались «Описом України» і письменники. Її, безперечно, знав Т.Шевченко, М.Гоголь користувався нею при створенні повісті «Тарас Бульба». Постать Боплана зустрічаємо в романі М.Старицького «Богдан Хмельницький» та в химерному романі О.Ільченка «Козацькому роду - нема переводу».

   Завантажити «Опис України» Боплана:
    boplan-pro-ukrayinu.doc Розмір файла: 962.5 Kb

 

 

Мітки до сторінки: Книги

Ім'я:*
E-Mail:
Коментар:
Запитання:
Перший космонавт України ( тільки прізвище! )
Відповідь:*
Схожі новини:
Українські шпалери
Чат для козаків:
 • Полужирний
 • Похилий
 • Підкреслений
 • Закреслений
 • |
 • Смайли
 • Силка
 • Зображення
 • Вставка відео
 • Цвет текста
 • Цитата

  Останні повідомлення на форумі

  ФорумТемаАвторВідповіло
  Майдан » Україна » Євромайдан Акція БОЙКОТУЙ РИГІВ! DorothyGek 30 (1705)
  Цікаво почитати » Україна Ху*ло та його масовка admin 0 (381)
  Історія України » Україна Кам’янець-Подільський - місто петля! admin 0 (3225)
  Україна » Спорт в Україні Вихід Усика під пісню Скрябіна admin 0 (3910)
  Україна » Вибори та політика Скандал. Офшори української еліти! admin 0 (7686)

  Карта України 1950 рр.

  Один з можливих ескізів нижнього вестибюля станції "Вокзальна", намальований на початку 1950-х років.

  Карта України 1950 рр.

  Війна на сході України. Фото.4 червня 2016 року один з кращих вітчизняних фотографів Дмитро Юрійович Муравський, офіцер департаменту преси Міноборони, відзначав свій день народження оригінальним чином - працював в селищі Широкино під Маріуполем, яке знаходиться на самій передовій. Селище утримують вояки батальйону морської піхоти.

  Війна на сході України. Фото.
  Українське радіо Телеканали онлайн Українські інформери Стартова сторінка Анекдоти Тости та привітання мапи України Український гороскоп Антисуржик Український інтернет магазин Джерела з історії України Історія УПА