Український портал » Історія України » Козацтво » Який тютюн палили козаки?

Який тютюн палили козаки?

admin
  16 855   4    
Який тютюн палили козаки?
Який тютюн палили козаки?

Ніде правди діти: козаки янголами не були. Мед-пиво пили, горілочки не цуралися. Що ж до тютюну та люльки - до них приязнь особлива була. Згадаємо гегелівського Тараса Бульбу, який головою наклав, кляту люльку шукаючи. А він же з реальної людини списаний. Навіть іноземці, буваючи на Січі, потім свідчили: козаки люльки з рота не випускають...

А тепер поміркуємо. При отій "загальній тютюнізації" випадки легеневих хвороб серед козаків були дуже нечастими. Тут ідеться про риси здорового побуту, які ми забули. По-перше, козаки ніколи не палили в хаті, у курені, навіть у землянці. "Бо там - Бог", - казали вони. Тобто - висіли ікони.

 

Отже, дим не їв їм легенів у закритих приміщеннях. Але ж палити вкрай хочеться!

І козаки знаходили компроміс: більшу частину доби перебували на свіжому повітрі. Від ранньої весни й до глибокої осені спали надворі. Тютюн тримали не в кисетах, а в маленьких міцненьких гарбузянках (званих "діжечками", "турчанками", "таракуцками"). З часом гарбузянка міцніла, ставала ніби костяна.

Тютюн зберігався сухим. Не пліснявів, як, приміром, у нашої "Прими". То ж врахуймо ще: палити люльку здоровіше, ніж сигарети чи цигарки. Люлька часто гасне. Доводиться знов розпалювати, а заразом поміркуєш: чи не забагато палиш?

Головна ж таємниця була в самому тютюнові. Чистий турецький був дуже дорогий. Завзяті тютюнники добували його в різний спосіб: коли - за гроші, а частіше - шаблею, як трофей. А коли і як мито за перевіз через пороги.

 
Козаки добавляли в тютюн деревій, чебрець, полин, будяк, а подекуди і коноплю !

Оскільки тютюну не вистачало, козаки примудрилися додавати в нього полину, а то й більше трав. У першу чергу - деревій, чебрець, полин, будяк, сухе листя валеріани, м'яти, борщівника. Усі ці трави мають лікарські властивості: заспокоюють нервову систему, знижують кров'яний тиск, поліпшують апетит та сон.

Отже, розважливість і мужність воїнів інколи залежала від тютюну. І коли запорізькі вояки майже не хворіли на астму, бронхіти, трахеїти, то це теж завдяки козацькому тютюну.

Хтось може заперечити: скільки ж шкідливих речовин у тому диму ж лишалося! Але ж і вплив гарячого диму через слизові оболонки бронхів та носової порожнини досить цілющий! Та й чи багато треба? Знову згадаймо про гомеопатію. І наукова медицина стверджує: не така страшна доза, як постійний вплив.

Нарешті, досвід адигейців, ульген, нівхів доводить те ж саме: вони самим лише димом лікують понад 200 хвороб. І досить успішно. Це підтвердила наукова експедиція Хабаровського інституту ще у 1975 році. ; Слід підкреслити: паління в козаків було розвагою, відпочинком. Воно заважало ані в походах, ані в селянській праці. Ще й лікувало. Хіба погано?!

А прадідівська традиція шанування хати та церкви й нашим курцям завадила б. Було б непогано, коли в боротьбі з наркоманією та токсикоманією наші лікарі застосовували б хоч подекуди й козацький досвід.

 

Козацькі люльки

 

Адже серед козаків нічого подібного не було!

Пристрасть до міцних напоїв та тютюну, на перший погляд, не дозволила б козакам мати добре здоров’я, та не варто поспішати з висновками. Середня тривалість життя тогочасного пересічного європейця – 60 - 70 років, що поступається тривалості життя запорожця, якого оминула загибель в бою. Його вік сягав 80 - 90 років. І нерідко траплялося, коли козак жив більше за сторіччя і навіть у глибокій старості зберігав дієздатність і вміння піклуватися про себе самостійно.

Вприміщенні козак ніколи не курив (бо в курені, хаті чи землянці – Бог), а тому більшу частину доби проводив на свіжому повітрі, і шкода від диму послаблювалась. Та головне - козаки додавали корисні трави до тютюну, отже, паління ставало засобом, що покращує стан здоров’я, а не навпаки. Полин, чебрець, м’ята, борщівник – такі компоненти входили до вмісту козацької люльки, саме тому запорожці майже не хворіли на астму і бронхіти, до того ж вважається, що таке куріння було здатне знизити тиск, заспокоїти нерви, поліпшити апетит, сон і навіть зір. Тож сучасний курець не може порівнюватися із козаком!

 

Козак палить
 

А щодо алкоголю, то п’яниць на Січі не було, хоч у мирний час козаки не відмовлялися від чарочки. Та вжити міцний напій, наприклад, у морському воєнному поході означало покинути палубу посеред неосяжного моря. П’яничку просто викидали за борт. Тож кожний запорожець протягом тривалого часу не вживав алкоголю взагалі – поки займався своєю професійною справою, тобто перебував на війні. Горілка використовувалась у походах лише як ліки. Від лихоманки допомагав напій з горілки і гарматного пороху чи попелу.

 

Справжні люльки:

 

Козацькі люльки

 

Доречі люльки в Україні почали виготовляти лише в 17 ст.
Різні види люльок
Різні види люльок
Люльки
Ще кілька
Види козацьких люльок
Види козацьких люльок------ козаки, побут
Мамай
Мамай  Сірома 
№:1
Звідки понаскубано цю маячню??? :crazy:

"козаки ніколи не палили в хаті, у курені" "В приміщенні козак ніколи не курив" ... Які там на січі такі приміщення щоби в них комфортно цілий день перебувати??? Камінні палати? Всі на дворі тусувалися.

"Тютюн тримали не в кисетах, а в маленьких міцненьких гарбузянках" -- було й у касетах вишитих, які зазвичай за відворотом шапки тримали.

МАЛ. Козацькі люльки -- це авторські Кості Шекіти (~2005-2009 рр.)
МАЛ. Козак палить -- люльку не палять, а курять (в ній тютюн куриться)! Палять цигарку (вона згоряє). В роті у нього девайс з табуретки, який непридатний для куріння!

Стаття -- відстій! Автор -- халявщик, який не шарить!

Мамай (http://pipe-club.tk/)
1   відповісти цитувати скарга
Bizon
Bizon  Козак 
№:2
Шановний Мамай, розкажіть свою точку зору на дану тематику. Цікаво знати тему з декількох боків.
0   відповісти цитувати скарга
Писар
Писар  Сірома 
№:3
з табурету, не придатний для паління - пірне питання, глиняні, кам"ні безперечно кращі тим тим що не вигорають самі по собі.

люлька часто гасне - якщо вміючи набити, то не гасне (правда у тому що тютюн не горить у люльці сам, "жар" треба постійно підтримувати).
з приводу лікарських властивостей полинового диму - не впевнений, краще з ним не експериментувати.
0   відповісти цитувати скарга
Гість Микола
Гість Микола  Сірома 
№:4

Паління козацьких люльок - це форма ароматерапії і давнього цілительства. Набори трав - це ліки, які підбирались для певної недуги (недуху) окремо. Ці набори були своєрідною аптечкою.

Вказана традиція перейнята від Характерників (Рахманів-Характерників), про яких читайте у статтях:

"ХАРАКТЕРНИЦТВО — ВІД МИНУЛОГО ДО МАЙБУТНЬОГО:
ПРО БРАТСТВО БОГУНА" - https://uamodna.com/articles/harakternyctvo-vid-mynulogo-do-maybutnjogo-pro-bra
tstvo-boguna/

"ПОЯВА ХАРАКТЕРНИКІВ ТА ВИНИКНЕННЯ ХАРАКТЕРНИЦТВА: ПРО МИНУЛЕ ДУХОВНИХ ВОЇНІВ-РАХМАНІВ" - https://uamodna.com/articles/poyava-harakternykiv-ta-vynyknennya-harakternyctva
-pro-mynule-duhovnyh-voyiniv-rahmaniv/

Більше з українського минулого у статтях блогу СВЯТОЯР UAmodna - https://sviatoiar.uamodna.com


0   відповісти цитувати скарга

Залишити свій коментар:

  Особистий кабінет

  • Український портал
  • Тільки українською
  • Слідкуй за новинками
kampot.org.ua