Український портал » Сучасна Україна » Цікаво почитати » Чим розважалися діти в СРСР?

Чим розважалися діти в СРСР?

admin
  6 753   0    
Чим розважалися діти в СРСР?
Чим розважалися діти в СРСР?

Згадуючи, чим ми займалися на вулиці в дитинстві, мені деколи стає трохи не по собі. Нашим умінням міг позаздрити сучасний екстреміст.

Радянські діти не знали Контри, не знали Варкрафта, не знали Веселої ферми. Всі наші розваги зберігалися в схованках вдома, у дворі, в тумбочках і на антресолях, на балконі і в гаражі (у кого він був).

Атрибути веселого дитинства, за які можна було отримати по шиї від дорослих.

Рогатки

Хто пам'ятає саморобні рогатки? Вони були двох видів: класичні і шпонкові. класичні вирізалися з товстої гілки ліщини з розвилкою, купувався широкий сірий джгут в аптеці, діставався шматочок шкіри (можна було нишком вирізати будинку з дорожньої сумки і звалити на сестру) і все скріплювалося мідним дротом або синьою ізоляційною стрічкою.

Заряджали таку рогатку гладкою галькою, яку часто привозили у двори разом з піском, або незрілими ягодами типу горобини, сливи або вишні, яка вдосталь росла за будинком. Інший раз потужності пострілу каменем вистачало, щоб вщент розбити пляшку з-під шампанського з трьох метрів. Така рогатка цінувалася по причині того, що ні у кожного вистачало умінь і коштів на її створення. Її можна було поміняти на інші цінні речі типу вкладишів від Turbo, CinCin і Final90.

 Гуляючи і від нічого робити, можна було змайструвати рогатку попроще - шпонкову. для цього на звалищі потрібно було відшукати товстий алюмінієвий провід в оплітці і знайти джгутик. З останнім проблем не було - легко добувався з гумки трусів. чим новіший труси - тим краще джгутик. Стріляла така рогатка шпонками - зігнутими в підкову шматочками мідної або алюмінієвої дроту. Шкоди вона особливо не наносила, але голубів і кішок пошугати було ок. Іноді ця рогатка ставала останнім аргументом на дворових бійках - по стегнами припікала вона здорово! В основному стріляли просто в повітря, насолоджуючись звуком летючою шпонки. Така рогатка збиралася на один день і ввечері, як правило, зливалася товаришеві за «поганяти на ровері».

 

Бризкалка

Як думаєте, що таке сікалка? Щось від слова «Сіка». Так і є. це популярне зброя ближнього дворового водяного «бою» до епохи появи одноразових шприців в аптеках.

Майстра сікалка з пустого флакона з-під шампуню або літрової пластикової пляшки «Білизни». У пробці розпеченим на плиті цвяхом робилося отвір і туди вставлялася половинка кулькової ручки без стрижня. Все це герметизувати мастикою або пластиліном. У флакон наливали воду (в перший раз вдома, після - з труби під балконом) і бризкали в суперника. Це було альтернативою дорогому і дефіцитного водному пістолету. До речі, з сікалки було дуже здорово вгамовувати спрагу.

 

Дротики

У гру «Дартс» не грав тільки лінивий. Ми теж у дитинстві любили кидати дротики. Та ось тільки їх не продавали чи коштували вони чималих грошей. Тому майже будь хлопчисько в нашому дворі міг змайструвати його сам. Дротик за своїми польотним і втикательним якостям виходив не гірше заводського. Дивіться, як ми їх робили:

Листок паперу, 4 сірники, голка, канцелярський клей і нитки. На стінний килим вішали саморобну мішень з тетрадного листа і грали.

Одного разу ми з товаришем грали в дротики у мене вдома і посварилися. Він зі злості кинув дротик в мене і встромив його прямо в руку, а я в помсту потрапив йому в живіт.

На вулиці робили ще дротики з зварювальних електродів. Заточували на бордюрний камені один кінець, а до іншого примотували голубині пір'я. Кидали в дерев'яні двері і дерева.

 

Бумеранг

Так-так, це зараз запросто можна купити бумеранг будь-якої форми в магазині. А в Наприкінці 80-х нічого подібного не продавали. Ми виходили з положення наступним способом: купували в канцтоварах дві 30-сантиметрові дерев'яні лінійки і скручували їх хрестом ізолентою, і потім вдома над парою скручували лопаті. Виходив відмінний бумеранг, який навіть умів повертатися! Їм, знову ж таки, лякали ворон і голубів. А ще запускали з дев'ятого поверху, де я прожив все своє дитинство.

 

Плювальная трубка або харкалка

Ще одним невід'ємний атрибут хлопчака була трубка для плювання пластиліновими або мастичними кульками. Дістати таку трубку було дуже непросто, і вона високо цінувалася у дворі. Прямо на трубку ліпився великий запас мастики або пластиліну, від якого відщипують шматочок і заряджався в трубку. Крім морального збитку, такий плювок нічого не наносив своїй жертві. Пізніше трубку замінили на порожній стрижень від гелевоъ ручки, а пластилін - на просо або гречку.

 

Димовуха

Тільки наше покоління знає, який зв'язок між дитячою неваляшки або тенісним кулькою, і ось цим:

Але ми-то знаємо, що буде, якщо шматочки цієї особливої​​, магічної, пластмаси загорнути в фольгу або газету, підпалити і згасити. Скільки нервів витратили дядечки в гаражах, коли з даху до них прилітало ось таке чудо.

 

ножичком

У кожного хлопчиська в дитинстві був ось такий розкладний ніж. це завжди було предметом гордості. Його дбайливо зберігали подалі від маминого погляду і не часто виносили на вулицю. Ніж постійно був у піску, пам'ятаєте? А все тому, що він був всього лише інструментом для гри  «ножичком».

Варіантів гри було багато, але найчастіше грали в «земельку», «Танчики». У кожної гри була маса різновидів. Приміром, «Земелька»: креслили коло, ділили його порівну на кількість учасників. Кожен вставав на свою ділянку. Потім стоячи встромляли нож в ділянку супротивника і відрізали від його землі по шматочку. «Заздалегідь" (не увіткнув) - Хід переходив іншому. І ось за одними правилами треба було весь час стояти на своїй землі до тих пір, поки можеш. За іншими - стояти можна було за межами, але в випадку катастрофічного зменшення твого ділянки, противник пропонував тобі постояти три секунди на ньому. Якщо не встояв - вибуваєш. Стояти можна було навіть навшпиньки однієї ноги - головне протриматися три секунди.

Більш цікавою і тривалою була гра в «Танчики». Згадувати її правил не буду, але от вам форма ножа - згадайте, що за танк ставилося таким чином?

 

Порох «Семідирка»

Добували ми його неподалік від Заволжской звалища, що в районі Красного Яру, біля очисних. Доблесні військові з арсеналу скидали під відкрите небо ці жовтенькі штучки, які ми і збирали. А одного разу нам у двір завезли пісок. Не просто пісок, а з трубчастим порохом. Звичайно, концентрація його була невеликою, але при бажанні можна було за 15 хвилин набрати жменьку пороху. Мабуть, камазіст вирішив не морочитися з піском і черпанул його в районі звалища. Тому ходити на звалище за добрий десяток кілометрів нам вже не треба було - арсенал з'явився прямо під вікнами.

Що ми з ним робили? Та багато чого: завертали в фольгу і клали на інші «семідиркі», підпалювали, і порох у фользі перетворювався в ракету. Просто палили, робили гноти для вибухових пакетів і так далі.

 

Свинець

Як багато в цьому слові для серця дитячого злилося ... І злилося в прямому сенсі слова. Пам'ятаєте, як нишпорили вздовж гаражів, обшукували автозвалища в пошуках старих акумуляторів?

Розколювали їх і добували чистий свинець, вибивали засохлий електроліт і кришили м'який метал в консервну банку або в миску, розводили багаття й чекали, коли у банку засяє рідкий метал. А потім заливали його в форму з глини і робили все, що душа забажає. Від кастетів до іграшок і брелоків.

Це небезпечно, і можна отруїтися, надихавшись парами свинцю, тим більше, якщо плавити його біля будинку.

 

Карбід

Хто пам'ятає чарівні камені зі специфічним запахом, які пузиряться у воді? Карбід - це радість для знайшов його на весь день! Турботливі газосварщики витрушували його зі своїх балонів прямо там, де працювали. Часто у дворі будинку:

І в купці марною білої потерті обов'язково знаходилося кілька міцних камінчиків карбіду кальцію! При з'єднанні з водою він вступав в реакцію і виділяв чудовий газ - ацетилен. Чудовий він тим, що добре горить.

У якому тільки вигляді не використали карбід. І просто кидали в калюжу, підпалюючи її. І гріли руки, стискаючи карбід в долоньці, зануреної в калюжу. І засовували його в пляшки з водою, затикаючи пробкою ... Але найефективнішим використанням карбіду була ручна гармата:

Брали порожній балон з-під дезодоранту чи «дихлофосу», зрізали йому горлечко, у дна проробляли дірочку, клали всередину карбід, рясно плювали на нього, затикали всі отвори, трясли хвилину, відкривали і підносили палаючу сірник до маленької дірочки - Залп!

Мені старший брат розповідав, що в його дитинстві вони свиснули цілий балон карбіду і висипали його в дренажний колодязь з водою. Закрили важкою кришкою з дірочкою і почекали півгодинки. Потім один хлопчик підніс сірника до дірки. Пролунав такий вибух, що вибило кілька шибок у сусідньому будинку, кришка злетіла вгору, вдаривши хлопця спочатку по підборіддю, а потім накривши його трохи при падінні. Але найстрашніше - Він отримав сильні опіки обличчя, шрами від яких залишилися на все життя - я бачив його фото в дорослому житті.

 

Магній

Подрібнений напилком в порошок магній ми змішували у певній пропорції з марганцівкою, яка коштувала копійки в аптеці, і загортали в тугий паперовий пакет, обмотуючи ще клейкою стрічкою. Проробляли дірочку і прикручують до неї сірник, так щоб сірчана головка виявилася акурат в дірочки. Виходило щось на зразок цього:

Чиркали сірник об коробку і різко відкидали вбік. Пакет, з оглушливим шумом і яскравим спалахом, вибухав.


Ще я любив влаштовувати з магнієм різні досліди будинку. Приміром, клав його в оцтову кислоту і збирав в баночку виділяється бульбашками водень. А потім сірником цей водень підпалював. Він згорав з дзвінким звуком. Або підпалював порошковий магній на кінчику ножа і швидко кидав його в воду. Гідроксид магнію, в результаті бурхливої ​​реакції з горінням, переганяється до стелі і падав звідти білими пластівцями, як сніг. До речі, ніколи не намагайтеся гасити палаючий магній або титан водою - буде вибух водню і кисню.

У нашій авіаційної столиці (Ульяновськ) в 90-х запросто можна було знайти магній. Досить було розшукати авіастаровскую звалище або відпиляти шматок обода від літака-пам'ятника, яких в новому місті було кілька. Одного разу одна така звалище згоріла і магній перестали викидати з заводу - все встало на суворий облік. Пиляти магній було архіважко - на це йшло чортова купа часу. Але мета виправдовувала засоби.

Шифер в багатті

Думаю, ви легко згадаєте, що відбувається з шифером у багатті. Правильно, нічого хорошого - він сильно стріляє. Шматками. Та деколи так, що від первісного багаття мало що залишалося. Стріляючий шифер просто розкидав його в сторони. на радість нам.

 

Самостріли і пугачі

Зі звичайної палиці або прищіпки запросто збирався сірникову самостріл або пугач. Стріляли вони палаючими сірниками.

 

Бомбочки

У дитинстві ми вже щосили використовували презервативи. Тільки не за призначенням. ті, хто жив вище, періодично «купав» перехожих, скидаючи на них величезні кулі з водою, літра по три-чотири. Особливо відморожені додавали туди марганцівку.

Лампи і кінескопи

Гріх була не розбити викинуту на смітник лампу денного світла. Розбивалися вони з гучним бавовною, якщо кинути лампу на асфальт торцем. Про екологію тоді не думали.

А ось ця знахідка на смітнику була вкрай рідкісною і завжди приносила величезну радість хлопчакам.

Кидали жереб, хто першим кине цегла в верхню лампу (променеву гармату кінескопа). Вона була найбільш вразливим місцем кінескопа. Коли лампа розбивалася - кінескоп через внутрішнього вакууму коллапсировать всередину з дуже глухим бавовною, відлунюють у дворах. Сусідські хлопчаки негайно ж збігалися подивитися на це дійство. але частіше ми знаходили кінескопи вже з відбитою лампою.

 

Балончики для сифона

Використані балончики для газіровальних апаратів (сифонів) теж іноді йшли в справу. Їх начиняли сірої від сірників і закривали дірочку болтом. Потім пекельне пристрій впадало в багаття.

Треба сказати, що штука ця була найнебезпечнішим винаходом дворових хлопчаків. Одного разу всіх учнів нашої школи зняли з уроків і відправили на похорон шестикласника, якому осколком такого балончика пошкодило сонну артерію. Швидка не встигла приїхати.

А інший товариш залишився без двох пальців, коли обточував начинений балон на електричному наждачному колі. Особисто я ніколи не робив такої балон, та іншим категорично не раджу.

 

Літаючий болт

Простішим способом зробити «бух» була скрутка з двох болтів і гайки, з прив'язаним до всього цього пакетом як стабілізатор. Я теж робив таку штуку, але без пакета. Просто кидав на асфальт. І отримав у результаті осколкове поранення пальця ... В ЦМЛ робили міні-операцію без відома мами. Вона вже набагато пізніше знайшла заховану виписку з травмпункту про осколкові поранення. Був шок.

 

Хрущі

Шукати хрущів ми вже починали в квітні. Йшли в ліс і копали їх лопатою з землі. Хрущі були дуже цінні у дворі, поки були живі. Набивали їх повні банки. І навіть відрізняли їх за кольором голови: червоні - пожежники, чорні - робітники. Були ще з зеленуватим відтінком - прикордонники. Довгі вуса - самець, короткі - самка. Якось у дворі пройшов слух, що в аптеці приймають за гроші надкрилкі жуків. Далі продовжувати не буду - це можна було назвати геноцидом. Крила в результаті не прийняли.

 

Дюбелі

Думаю, наше покоління без праці пояснить зв'язок цих предметів. Дюбель вбивали цеглою в асфальт, виймали, кришили в дірку сірники, вставляли дюбель і кидали зверху цегла. Бух! І шматка асфальту як не бувало. Сірники коштували 1 копійку за коробок і вільно купувалися в магазині.

 

Пістони

У кого був револьвер, який стріляв такими пістонами? Але цікавіше було чиркати по коричневим плямам чимось гострим і дивитися, як вони спалахують. Або ще цікавіше: скачати рулон із смужки і торохнути по ньому молотком. Дзвін у вухах на 10 хвилин був забезпечений.

 

Гільзи

Порожні гільзи від патронів теж йшли в справу. Їх начиняли сірої від сірників, загинали горлечко і в багаття. Особисто я зробив рацпропозицію і заправляв гільзи бензином для запальничок. Баха не так сильно, зате ефектно. Замість бензину можна було залити солярки, яка легко зливалася з гудронних коллайдеров.

 

Монтажні патрони

Зрідка у когось з'являлися такі будівельні патрони, які заряджалися в будівельний пістолет для забивання дюбелів. Теж йшли в багаття. Але цікавіше було обмотувати їх товстої дротом, і тримаючи за довгий її кінець стукати капсулем об кут трансформаторної будки. Патрон бабахає і розвертався «трояндочкою».

У хлопців, які займалися біатлоном, вдома іноді водилися ось такі патрони від «Мелкашки». З цих просто виймали порох, благо куля легко виймалася плоскогубцями (ідіоти ж були).

 

Конденсаторы

В п'ятому класі школу захлеснуло повальне захоплення радіодеталями. Ємнісні конденсатори від телевізора (2000 Мкф, 100-300В) заряджалися від розетки 220 вольт і застосовувалися в якості електрошокера на товаришах.

Детальки поменше, типу резисторів і діодів, забивалися підручником в розетку, що приводило до нормального такого вибуху зі снопом іскор.

 

Пістолет

Все ж була і легальна зброя заводського виробництва. Пам'ятайте, чим вона стріляла?

 

Мирні захоплення

З мирних захоплень згадую плетінки з системи і кольорового дроту. Знаходили шматок телефонного кабелю і деребанили його.

 

Черкаш на ботинку

Вогнище було постійним супутником хлопчаків. Можна було легко знайти сірник, а ось з коробок з черкашом - не завжди. Виходили з положення таким чином: брали фільтр від сигарети, клали його на торець підошви, підпалювали і чекали поки він трохи розплавиться. Потім різко прикладали коробок коричневої стороною. Шорстка основа приклеювалася до черевика. Таким чином «коробок» був завжди при собі. Правда, доводилося його періодично оновлювати, так як мама відривала його від взуття.

 

Збільшувальне скло

Лупа вважалася одним з наших головних скарбів - за допомогою неї можна було і жука розгледіти, і багаття в сонячну погоду розпалити. Остання функція використовувалася набагато частіше. Чим більше лупа, тим вона продуктивніше в цьому плані

Читай більше анекдотів на сайті з анекдотами українською: 👉 перейти 👈

Залишити свій коментар:

  Особистий кабінет

  • Український портал
  • Тільки українською
  • Слідкуй за новинками
kampot.org.ua