Як вибрати кондиціонер?
admin 6 544 0Поділюся своїм досвідом - як правильно вибрати кондиціонер! Потрібно почати з виміру метражу кімнати, оцінкою фінансів: беремо вартість кондиціонеру + 150-220 баксів за встановлення кондиціонера, шукаємо місце для встановлення кондиціонера, не можна допусти, щоб струмінь повітря з кондиціонера попадав на тіло. А тепер можна йти в магазин вибирати кондиціонер, але перед цим зверніть увагу на такі характеристики...
Зверніть увагу на те, що всі кондиціонери охолоджують і нагрівають, але нагрівають лише при температурі повітря до -5 ° С. Якщо бажаєте щоб кондиціонер нагрівав при температурі нижче -5 ° С., потрібно встановити спеціальну систему і такий кондиціонер буде коштувати від 1100 баксів.
Запамятай! |
Кондиціонер не всмоктує повітря з зовні, а забирає його з кімнати, де розташований. Щоб кондиціонер довго працював, потрібно його правильно встановити, тому не шкодуйте грошей на встановлення! Кондиціонер є причиною пневмоній та бронхіальних захворювань, через перепад температур в кімнатах. Будьте обережні! Зовнішній блок - шумить, встановлюйте його подалі від вікна і своїх сусідів... Зараз у кондиціонерах встановлюється, як правило, 5 основних фільтрів. Вони очищають повітря за допомогою антиалергенного і антивірусного фільтрів, дезодорують приміщення, усуваючи запах сигаретного диму, будівельних матеріалів, свіжої фарби та інші хімічні запахи. |
Будова кондиціонера
Принцип роботи кондиціонера
Як це все працює
Рекомендації по догляду за кондиціонером
Причини виходу кондиціонера з ладу
ОСНОВНІ ФУНКЦІЇ КОНДИЦІОНЕРА
Охолодження
Охолодження повітря - це найголовніша функція будь-якого кондиціонера. Нагадуємо, що 1 кВт потужності охолодження потрібно для охолодження приблизно 10 кв.м приміщення, а для канальних кондиціонерів, які роздають повітря за системою відводів повітря - 8 м2. Зверніть увагу: споживана кондиціонером потужність у кілька разів менше потужності охолодження, оскільки кондиціонер переносить тепло з кімнати на вулицю (див. "Принцип роботи кондиціонера").
Обігрів
Багато моделей кондиціонерів можуть обігрівати приміщення. Для цього вони оснащені реверсивним компресором, який при роботі "у зворотний бік" змушує кондиціонер гріти приміщення. Такий спосіб обігріву називається heat pump (тепловий насос). Деякі кондиціонери мають і електричний обігрівач (ТЕН), що дозволяє кондиціонеру обігрівати приміщення, коли на вулиці морозно.
Вентиляція
Кондиціонер може і не охолоджувати, і не зігрівати повітря, а просто пропускати його через себе, при цьому очищаючи і осушуючи його без зміни температури. Більшість кондиціонерів має кілька швидкостей вентилятора, а у кондиціонерів з інвертором швидкість регулюється плавно. При цьому працює лише вентилятор внутрішнього блоку, але не компресор. Використовується для рівномірного розподілу повітря по приміщенню і може використовуватися, наприклад, взимку, коли тепле повітря від обігрівачів та батарей центрального опалення накопичується під стелею, а підлога залишається холодною.
Очищення повітря
Практично у всіх кондиціонерах встановлені фільтри, які очищають повітря від домішок і забруднень (один або декілька). Основний фільтр, що очищає повітря від великого пилу (так званий, фільтр грубої очистки) - це просто дрібна сітка. Додаткові фільтри (так звані, фільтри тонкої очистки) повинні очищати повітря від дрібного пилу, диму, пилку рослин. Як правило, спліт-системи комплектується двома фільтрами тонкого очищення - вугільним (усуває неприємні запахи) і електростатичним (затримує дрібні частки). Однак якщо потрібно дуже високий ступінь чистоти повітря, краще придбати спеціальний очисник повітря.
Таймер
Програмований таймер дозволить Вам включити або вимкнути кондиціонер в заданий час. Наприклад, можна почати охолодження кімнати за півгодини до того, як Ви прийдете з роботи.
Автоматичний режим
Наявність у даних кондиціонерів автоматичного режиму роботи, керованого микроконтроллером, коли функція (охолодження, обігрів, осушення) і швидкість вентилятора встановлюються автоматично.
Режим "сон"
Спеціальний режим роботи кондиціонера, що забезпечує комфортний сон. У цьому режимі рівень шуму кондиціонера знижується. Кондиціонер плавно підвищує (в режимі охолодження) або знижує (у режимі обігріву) температуру на 2 - 3 градуси протягом декількох годин. Включається натисненням кнопки на пульті ДУ перед тим, як Ви лягайте спати.
Будова кондиціонера:
Зовнішній блок кондиціонера:
Компресор - стискує фреон і підтримує його рух по холодильному контуру. Буває поршневого або спірального (scroll) типу. Поршневі компресори дешевше, але менш надійні, ніж спіральні, особливо в умовах низьких температур зовнішнього повітря.
Чотирьохходовий клапан - встановлюється в реверсивних (тепло - холод) кондиціонерах. У режимі обігріву цей клапан змінює напрям руху фреону. При цьому внутрішній і зовнішній блок як би міняються місцями: внутрішній блок працює на обігрів, а зовнішній - на охолодження.
Плата управління - як правило, встановлюється тільки на інверторних кондиціонерах. У не інверторних моделях всю електроніку прагнуть розміщувати у внутрішньому блоці, оскільки перепади температури і вологості знижують надійність електронних компонентів.
Вентилятор - створює потік повітря, що обдуває конденсатор. У недорогих моделях має тільки одну швидкість обертання. Такий кондиціонер може стабільно працювати в невеликому діапазоні температур зовнішнього повітря. У моделях вищого класу, розрахованих на широкий температурний діапазон, а також у всіх напівпромислових кондиціонерах, вентилятор має 2 - 3 фіксованих швидкості обертання або ж плавне регулювання.
Конденсатор - радіатор, в якому відбувається охолодження та конденсація фреону. Продувається через конденсатор повітря, відповідно, нагрівається.
Фільтр фреонової системи - встановлюється перед входом компресора і захищає його від мідної крихти і інших дрібних частинок, які можуть потрапити в систему при монтажі кондиціонера. Зрозуміло, якщо монтаж виконаний з порушенням технології і в систему потрапила велика кількість сміття, то фільтр не зможе його затримати.
Штуцерні з'єднання - до них підключаються мідні труби, що з'єднують зовнішній та внутрішній блоки.
Захисна швидкознімна кришка - закриває штуцерні з'єднання і клемник, використовуваний для підключення електричних кабелів. У деяких моделях захисна кришка закриває тільки клемник, а штуцерні сполучення залишаються зовні.
Внутрішній блок кондиціонера:
1. Передня панель - являє собою пластикову грати, через яку всередину блоку надходить повітря. Панель легко знімається для обслуговування кондиціонера (чищення фільтрів і т.п.)
2. Фільтр грубої очистки - являє собою пластикову сітку і призначений для затримки крупного пилу, вовни тварин і т.п. Для нормальної роботи кондиціонера фільтр необхідно чистити не рідше двох разів на місяць.
3. Випарник - радіатор, в якому відбувається нагрів холодного фреону і його випаровування. Продувається через радіатор повітря, відповідно, охолоджується.
4. Горизонтальні жалюзі - регулюють напрям повітряного потоку по вертикалі. Ці жалюзі мають електропривод і їх положення може регулюватися з пульта дистанційного керування. Крім цього, жалюзі можуть автоматично здійснювати коливальні рухи для рівномірного розподілу повітряного потоку по приміщенню.
5. Індикаторна панель - на передній панелі кондиціонера встановлені індикатори (світлодіоди), що показують режим роботи кондиціонера і сигналізують про можливі несправності.
6. Фільтр тонкого очищення - буває різних типів: вугільний (видаляє неприємні запахи), електростатичний (затримує дрібний пил) і т.п. Наявність або відсутність фільтрів тонкого очищення ніякого впливу на роботу кондиціонера не робить.
7. Вентилятор - має 3 - 4 швидкості обертання.
8. Вертикальні жалюзі - служать для регулювання напряму повітряного потоку по горизонталі. У побутових кондиціонерах положення цих жалюзі можна регулювати тільки вручну. Можливість регулювання з пульта ДК є тільки в деяких моделях елітних кондиціонерів.
Піддон для конденсату (на малюнку не показаний) - розташований під випарником і служить для збору конденсату (води, що утворюється на поверхні холодного випарника). З піддону вода виводиться назовні через дренажний шланг.
Плата управління (на малюнку не показана) - зазвичай розташовується з правого боку внутрішнього блоку. На цій платі розміщений блок електроніки з центральним мікропроцесором.
Штуцерні з'єднання (на малюнку не показані) - розташовані в нижній задній частині внутрішнього блоку. До них підключаються мідні труби, що з'єднують зовнішній та внутрішній блоки.
Принцип роботи кондиціонера:
Основними вузлами будь-якого кондиціонера є:
Компресор - стискує фреон і підтримує його рух по холодильному контуру.
Конденсатор - радіатор, розташований в зовнішньому блоці. Назва відображає процес, що відбувається при роботі кондиціонера, - перехід фреону з газоподібної фази в рідку (конденсація).
Випарник - радіатор, розташований у внутрішньому блоці. У випарнику фреон переходить з рідкої фази в газоподібну (випаровування).
ТРВ (терморегулюючий вентиль) - знижує тиск фреону перед випарником.
Вентилятори - створюють потік повітря, що обдуває випарник і конденсатор. Вони використовуються для більш інтенсивного теплообміну з навколишнім повітрям.
Компресор, конденсатор, ТРВ і випарник сполучені мідними трубами і утворюють холодильний контур, усередині якого циркулює суміш фреону і невеликої кількості компресорного масла. В процесі роботи кондиціонера відбувається наступний
Як це все працює:
У компресор з випарника поступає газоподібний фреон під низьким тиском в 3 - 5 атмосфер і температурою 10 - 20 ° С.
Компресор стискає фреон до тиску 15 - 25 атмосфер, в результаті чого фреон нагрівається до 70 - 90 ° С і поступає в конденсатор.
Конденсатор охолоджується повітрям, що мають температуру нижче температури фреону, в результаті фреон остигає і переходить з газоподібної фази в рідку з виділенням додаткового тепла. При цьому повітря, що проходить через конденсатор, нагрівається. На виході з конденсатора фреон знаходиться в рідкому стані, під високим тиском, температура фреону на 10 - 20 ° С вище температури атмосферного повітря.
З конденсатора теплий фреон поступає в терморегулюючий вентиль (ТРВ), який в побутових кондиціонерах виконується у вигляді капіляра (довгої тонкої мідної трубки, свитою в спіраль). У результаті проходження через капіляр тиск фреону знижується до 3 - 5 атмосфер і фреон остигає, частина фреону може при цьому випаруватися.
Після ТРВ суміш рідкого і газоподібного фреону з низьким тиском і низькою температурою надходить у випарник, який обдувається кімнатним повітрям. У випарнику фреон повністю переходить в газоподібний стан, забираючи у повітря тепло, в результаті повітря в кімнаті охолоджується. Далі газоподібний фреон з низьким тиском надходить на вхід компресора і весь цикл повторюється.
Рекомендації по догляду за кондиціонером:
У більшості випадків, купивши й установивши кондиціонер, його починають використовувати так само, як і будь-яку іншу побутову техніку: телевізор, праска або пилосос, діючи за принципом - нехай працює, поки не зламається. Відносно того ж телевізора або пилососа цей принцип виправдовує себе - до першої поломки може пройти не один рік (якісна техніка цілком може пропрацює без спеціалізованого обслуговування і ремонту 5 - 7 років, а іноді і більше). Однак для спліт-системи така експлуатація з великою ймовірністю приведе до серйозної поломки вже через 2 - 3 роки. Ця особливість властива як недорогим моделям - LG, Samsung, так і елітним - Daikin, Mitsubishi, Fujitsu. Різниця між ними в тому, що в більш дорогих моделях більше ступенів захисту від неправильної експлуатації і такі кондиціонери просто "відмовляться" включатися навіть при незначному відхиленні від нормального режиму роботи.
Причини виходу кондиціонера з ладу:
Забруднення фільтрів внутрішнього блоку
Ці фільтри являють собою звичайну дрібну сітку й розташовані під передньою панеллю, через яку засмоктується повітря. Вони призначені для затримання пилу, що знаходиться в повітрі і захищають від неї не тільки мешканців кімнати, але і радіатор внутрішнього блоку. По суті, кондиціонер працює як пилосос, а фільтри відіграють роль пилозбірника. Для очищення фільтрів досить промити їх у теплій воді і декілька хвилин просушити. Зняти і встановити фільтри не складніше, ніж замінити пилесборний мішок в пилососі (за винятком випадків, коду внутрішній блок кондиціонера знаходиться на великій висоті). В інструкції з експлуатації завжди докладно розповідається про те, як це зробити. Мити фільтри, як правило, необхідно один раз на два - три тижні. Якщо в повітрі перебуває велика кількість пилу або кіптяви, мити їх треба частіше, стежачи за тим, щоб вони завжди залишалися чистими.
Якщо ж фільтри довгий час не мити, то в першу чергу зменшиться обдування радіатора внутрішнього блоку, як наслідок, повітря в приміщенні буде гірше прохолоджуватися. Крім цього порушиться режим роботи холодильної системи, що може привести до обмерзання мідних трубопроводів. У цьому випадку, при вимиканні кондиціонера лід почне танути, і з кондиціонера буде капати вода. Надалі, при сильно забруднених фільтрах, можливе засмічення дренажної системи грудками пилу і тоді вода з кондиціонера поллється струмком. У зовсім запущених випадках на пластинах радіатора наростає такий шар бруду, що його можна видалити тільки за допомогою сильнодіючих хімічних очисників.
Зауважимо, що чищення фільтрів не входить в стандартне гарантійне обслуговування і повинна виконуватися споживачем (так само як заміна мішків у пилососі) відповідно до вимог інструкції з експлуатації.
Витік фреону
Другою за поширеністю причиною виходу кондиціонера з ладу є нормована витік фреону. Нормований витік (близько 6 - 8% на рік) відбувається завжди, навіть при самому якісному монтажі - це неминучий наслідок з'єднання міжблочного трубопроводу шляхом розвальцьовування. Для її компенсації кондиціонер необхідно дозаправляти фреоном кожні 1,5 - 2 роки. Якщо дозаправку не проводити більше двох років, то кількість фреону в системі впаде нижче допустимого рівня, а це може мати дуже сумні наслідки для кондиціонера: компресор при роботі охолоджується фреоном і при його недоліку можливий його перегрів і заклинювання. А вартість заміни компресора складає близько половини вартості нового кондиціонера.
Для виявлення факту витоку необов'язково мати спеціальне обладнання. Перші ознаки зменшення кількості хладагента в системі - утворення інею або льоду на штуцерних з'єднаннях зовнішнього блоку (це місце, куди приєднуються мідні трубки), а так само недостатнє охолодження повітря в приміщенні (різниця температур на вході і виході внутрішнього блоку повинна становити не менше 8 - 10 ° С). У випадку появи подібних симптомів, необхідно виключити кондиціонер і звернутися в сервісну службу для усунення несправності.
Робота кондиціонера в зимовий час
Ще одна особливість побутових кондиціонерів - практично всі моделі, не адаптовані до роботи в зимовий час, тобто нижня межа температури зовнішнього повітря становить від -5 ° С до +15 ° С для різних моделей. Виняток становлять весь модельний ряд Delonghi і деякі моделі інших фірм-виробників. Причина такого, здавалося б, дивного, поведінки виробників полягає в тому, що: по-перше, в Україну завозяться ті ж кондиціонери, що поставляються на європейський і японський ринки, де зима досить тепла - абсолютний мінімум температури в Токіо -8 ° С ( журнал "Світ клімату", № 3, 1999 р.), по-друге, установка в кондиціонер всесезонного блоку, який дозволяє кондиціонеру працювати при температурі зовнішнього повітря до -25 ° С, збільшує загальну вартість на 150 - 200 доларів, що знижує його конкурентоспроможність.
Необхідність в кондиціонері, що працює круглий рік може виникнути в двох випадках. По-перше, коли потрібно охолоджувати приміщення не тільки у літній, а й у зимовий час, наприклад приміщення з великою кількістю тепловиділяючої техніки (серверні, комп'ютерні зали і т.д.), оскільки охолодження такого приміщення за допомогою припливної вентиляції приведе до неприпустимого зменшення вологості повітря. По-друге, у випадку обігріву за допомогою кондиціонера в зимовий час. Однак таке використання кондиціонера не завжди виправдано, оскільки навіть будучи адаптованим до зимових умов, при температурі зовнішнього повітря -20 ° С, продуктивність (потужність) кондиціонера падає в три рази в порівнянні з номінальною.
Експлуатація неадаптованого кондиціонера в холодну пору року в першу чергу зменшує робочий ресурс компресора. Крім цього при включенні кондиціонера в режим охолодження конденсат (вода), що утворюється у внутрішньому блоці, не зможе текти по дренажній трубці назовні через крижану пробки. В результаті, через півгодини після включення, вода із внутрішнього блоку поллється прямо в кімнату.
Зауважимо, що адаптувати до зимових умов можливо будь-яку спліт-систему. Для цього в неї вбудовується пристрій підігріву картера компресора і регулятор оборотів вентилятора зовнішнього блоку, а так само встановлюється «теплий» дренаж.
Все вищесказане відноситься, в першу чергу, до спліт-систем, проте це справедливо і для віконних кондиціонерів. Основна відмінність - у відсутності у віконних кондиціонерів нормованого витоку фреону. Тому періодична дозаправка для них не потрібно.
Правила експлуатації кондиціонерів
Підіб'ємо підсумки. Для того, щоб Ваш кондиціонер пропрацював весь покладений йому термін, в середньому, від 7 до 12 років залежно від класу кондиціонера, потрібно не так вже й багато:
Чистити фільтри внутрішнього блоку не рідше одного разу на місяць;
Якщо кондиціонер перестав нормально функціонувати (з внутрішнього блоку капає вода, на мідних трубках наросла крижана «шуба», погіршилося охолодження повітря в приміщенні, виникли потріскування і інші сторонні звуки) необхідно виключити кондиціонер і звернутися по допомогу в сервісну службу;
Не рідше одного разу на два роки (бажано раз на рік, навесні-перед початком сезону) викликати представників сервісної служби для проведення профілактичних робіт: перевірки тиску в системі і дозаправки фреоном, повної перевірки кондиціонера у всіх режимах роботи (для виявлення прихованих несправностей), чищення внутрішнього і зовнішнього блоків. Зовнішній блок при цьому продувається струменем стисненого повітря за допомогою компресора для очищення від тополиного пуху і пилу;
Не включати кондиціонер, якщо він не обладнаний всесезонним блоком, при температурі зовнішнього повітря нижче 0 ° С.
Ключові слова: Як вибрати кондиціонер?, Як правильно вибрати кондиціонер?