Український портал » Традиції та звичаї » Прикраси » Жіночі українські прикраси

Жіночі українські прикраси

admin
  37 436   2    
Жіночі українські прикраси
Жіночі українські прикраси

Настають моменти коли в моді починає діяти закон - "Модною є стара забута мода". Отож сьогодні піде мова про прикраси наших предків, і як їх можна використовувати сучасним модницям!

Найперші прикраси предки українців збирали з ягід горобини, кісточок, горіхів, насіння та інших рослинних матеріалів. Пізніше майстри стали виготовляти багаторядні буси з глини (Трипільська культура), коралів, бурштину, річкових перлів.

Намисто   Коралі  Дукач    Бісер    Гердан    Хрести   Вінок

З розвитком ремесел на Русі з IX-X століття широко поширюються намиста з монеток і з підвісками різної форми (круглі, овальні, х рестовидні). Саме вони входять у вжиток по всій Русі й міцно посідають позиції в гардеробі як княгинь, так і міщанок. Ці намиста сьогодні надихають дизайнерів, рукодільниць на створення нових прикрас.

Прикраси у заможних жінок були дуже дорогими і розкішними. Крім одягових прикрас — ґудзиків, мережив, шнурів, вишивки, у жінок були поширені накладні прикраси: пояси, намисто, сережки, персні, браслети, розмаїті канаки (шнурок з перл або дорогоцінного каміння), фаворки (кольорові стрічки) , розкішні коміри із перлів.

Намисто:

Намисто (буси) - найстарша й найпоширеніша з жіночих нашийних прикрас на всій території України. Н. було різним як за матеріалом, кольором, формою, так і за способами носіння. Раніше складалося із скойок, гарних рослинних плодів, зерен, кісточок овочів, які згодом заступили намистинки з каменю, металу чи скла. Найбільше цінувалося н. з дорогих природних матеріалів - коралів (див. коралі), бурштину, перлів, гранатів, скла, смальти. Дорого цінувалося гуцульське н. з венеціанського різнокольорового скла з вкрапленнями іншого кольору або золота, яке завозилося з Італії.

Дівчина зі Львова у святковому вбранні та прикрасах. Фото 1880 р., МІГ.
Дівчина зі Львова у святковому вбранні та прикрасах. Фото 1880 р.
Зразки українського намиста

Зразки українського намиста

 

 

На Лівобережній Наддніпрянщині було поширене  зі "щирого" бурштину, що добувався в околицях Києва. Вважалося, що це принесе здоров'я і щастя. Частіше носили одну довгу й масивну низку бурштину в сполученні з кораловим намистом. Штучне н. називали дурним, дутим, несправедливим. Н. з доброго натурального каміння на початку 20-го століття вийшло із селянського ужитку. Його замінило скляне (не дуте) намисто фабричного виробу ("пацьорки"), що поширилося в Україні з середини 19-го століття. Воно було білого, блакитного, зеленого, жовтого, червоного, вишневого, чорного кольорів. Іноді на одну нитку нанизували різнокольорові намистини. Намистини різного кольору також нашивалися на колан. На Лівобережжі, срібні намистини (рифи, пугвиці) додавалися до разка коралів. Дрібне шкляне намисто використовувалося для силяння ґерданів на західній Україні.

 

 

Різні види українського намиста

Різні види українського намиста

 

Намисто, коралі та хрести

Намисто, коралі та хрести

 

Намисто з вениційського скла та бурштину

Намисто з венеційського скла та бурштину

 

Намисто (буси) з кольорового скла

Намисто (буси) з кольорового скла

 

 

Намисто на сучасній жінці

Намисто на сучасній жінці (Анна Бабенко)

 

Намисто для сучасної дівчини

Намисто для сучасної дівчини

 

 

Красиве намисто

Красиве та сексуальне намисто

 

 Багато народів світу вважають, що намисто має магічні властивості (зокрема воно оберігає від застуди, а розрив нитки провіщує господині нещастя). Ближче до 40 років жінки часто відмовлялись від носіння намиста. Жінки похилого віку якщо й носили намисто, то у незначній кількості й темного кольору.

Оксана Яблонська
Оксана Яблонська  Сірома 
№:1
На світлині "Намисто для сучасної дівчини" зображена поетеса, ілюстратор Марися Рудська
0   відповісти цитувати скарга
Р.Шимчук
Р.Шимчук  Сірома 
№:2
вважаю що наші традиції необхідно берегти та примножувати... Українське повинно сттати модним не тільки в Україні!....
Роблю все, що в моїх силах-:)...

http://www.shymchuk.com.ua/
2   відповісти цитувати скарга

Залишити свій коментар:

  Особистий кабінет

  • Український портал
  • Тільки українською
  • Слідкуй за новинками
kampot.org.ua