Український портал » Традиції та звичаї » Прикраси » Жіночі українські прикраси

Жіночі українські прикраси

admin
  37 406   2    
Жіночі українські прикраси
Жіночі українські прикраси

Настають моменти коли в моді починає діяти закон - "Модною є стара забута мода". Отож сьогодні піде мова про прикраси наших предків, і як їх можна використовувати сучасним модницям!

Найперші прикраси предки українців збирали з ягід горобини, кісточок, горіхів, насіння та інших рослинних матеріалів. Пізніше майстри стали виготовляти багаторядні буси з глини (Трипільська культура), коралів, бурштину, річкових перлів.

Намисто   Коралі  Дукач    Бісер    Гердан    Хрести   Вінок

 

Коралі:

 

 Коралі  - намисто із привозних коралових намистинок у вигляді циліндриків, або барилець, нанизаних на нитку. Кількість ниток у к. може бути від 1 до більш ніж 25. Кожна нитка зветься разок. Червоні коралі є традиційним елементом національного одягу українців. В історичні часи вони набули найширшого розповсюдження в українських землях, хоча і залишалися молодоступними для біднішого населення, тому кількість ниток намиста і розмір намистин часто були показником достатку сім'ї. Найбільш престижним вважалося мати 24-25 ниток, з великими намистинами. Дорогі червоні коралі оброблялися у вигляді овалів, чи барилець. Більш дешеві коралі були невеликі, нарізані у формі маленьких циліндриків (колюче намисто).

Часто, особливо у Карпатах, серед намистин коралів нанизували срібні, або й золоті монети з напаяним вушком для силяння (австрійські дукати або російські рублі).

Коралі

Сучасні коралі

 

 Дорогі червоні коралі оброблялися у вигляді овалів, чи барилець. Більш дешеві коралі були невеликі, нарізані у формі маленьких циліндриків (колюче намисто). Часто, особливо у Карпатах, серед намистин коралів нанизували срібні, або й золоті монети з напаяним вушком для силяння (австрійські дукати або російські рублі). Від назви монет такі коралі називалися дукач. На Буковині така срібна монета звалася салба. За традицією, хрещений батько дарував дукач своїй хрещениці, коли їй виповнювався 1 рік, і та мала зберігати подарунок, надіваючи його переважно у свята. В східних українських землях на дукачі також нанизували великого металевого банта, прикрашеного емаллю або каменями.

Коралі з перламутром ,бісером і деревом Коралі чорні, дерев'яні
Коралі з перламутром ,бісером і деревом Коралі чорні, дерев'яні

 

На Лівобережжі між коралями нанизували срібні намистини (рифи, пугвиці). Разом із ланцюжком та хрестиком рифи композиційно врівноважували великі металеві дукачі. У західних областях України срібні монети часом замінювали однією чи декількома металевими або фініфтевими іконками чи хрестиками.

Жінки модниці, кінця 19ст.

Жінки модниці, кінця 19ст.

 

Оксана Яблонська
Оксана Яблонська  Сірома 
№:1
На світлині "Намисто для сучасної дівчини" зображена поетеса, ілюстратор Марися Рудська
0   відповісти цитувати скарга
Р.Шимчук
Р.Шимчук  Сірома 
№:2
вважаю що наші традиції необхідно берегти та примножувати... Українське повинно сттати модним не тільки в Україні!....
Роблю все, що в моїх силах-:)...

http://www.shymchuk.com.ua/
2   відповісти цитувати скарга

Залишити свій коментар:

  Особистий кабінет

  • Український портал
  • Тільки українською
  • Слідкуй за новинками
kampot.org.ua