Український портал » Українське » Українська вишиванка

Українська вишиванка

admin
  104 676   13    
Українська вишиванка
Українська вишиванка

Українська вишиванка - це свого роду сімейний оберіг для чоловіка та жінки. маючи вдома таку красу, ми отримуємо енергію наших предків, пишаємось минулим та гордо дивимось у майбутнє.

Спробуємо розглянути цікаві особливості українського одягу. Традиційний чоловічий костюм українців має схожість з іншими східнослов'янськими - російським та білоруським. Основу чоловічого одягу становлять сорочка, шита з конопляного або лляного полотна і вовняні або суконні штани. Сорочка, що надягається на тіло, часто служить і верхнім одягом. Відмінною особливістю української чоловічої сорочки є розріз спереду (пазушка), прикрашений вишивкою.

 

  Українська вишивка Елементи українського одягу

   Як скроїти сорочку? Старі фото українського одягу

   Український жіночий одяг

Елементи українського одягу
 

Сорочка

Українська вишиванка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Типи крою жіночих сорочок:

а) тунікоподібна;

б) з плечовими вставками;

в) з суцільнокроеними рукавами;

г) з суцільнокроєними рукавами та ласткою

Типи крою жіночих сорочок

 

Сорочка — один із найдавніших елементів одягу. За часів Київської Русі сорочка слугувала як натільним, так і верхнім одягом і шилася з полотна чи сукна. Українська сорочка кінця XIX — початку XX ст. мала велику кількість варіантів крою і орнаментації та відповідала декільком призначенням. Це і колоритно оформлені святкові, і більш стримані пожнивні та повсякденні сорочки тощо, які виготовлялися з полотна різної якості.

Основними типами сорочки були: тунікоподібна; з плечовими вставками; з суцільним рукавом; на кокетці. Локальна специфіка виявлялася в засобах з'єднання плечової вставки та рукавів зі станом, у розмірі та формі плечової вставки, рукавів та ласток (клинців, що вшивалися в рукав для розширення пройми), у характері призбирування верхньої частини рукава та горловини, в оформленні коміра та манжетів, у горизонтальному та вертикальному членуванні стана сорочки. Розмір деталей, кількість полотнищ стана залежали від ширини доморобного полотна (в середньому 50 см), яка визначалася можливостями ткацького верстата. Локальної своєрідності сорочці надавала й орнаментація, що виконувалася технікою ткацтва або вишивки.

Забезпечення чоловіка та інших членів родини білизною покладалося за традицією на дружину. Молодий приносив у дім з рідної сім'ї дві-три сорочки. Після заручин наречена готувала для майбутнього чоловіка білизну, і часто вже на весіллі жених був одягнений у сорочку, що її пошила й вишила молода.

 

 

Юпка

(куртка, кохта)

— нагрудний одяг з рукавами, відомий у різних регіонах України. Найчастіше виконувався з фабричних тканин і повторював форму та крій місцевих безрукавок.

Юпка

 

Андарак— спідниця з вовняної або напіввовняної саморобної тканини червоного кольору з закладеними ззаду складами, які по низу прикрашалися широкою смугою тканого та вишитого орнаменту. Андрак побутував переважно на півночі Чернігівщини. Так називали і спідниці зі смугастої саморобної тканини на Поліссі.
Андарак

 

 

Керсетка
— жіноча безрукавка, яка мала багато місцевих варіантів довжини, пропорцій, декорування. Побутувала здебільшого на Київщині, Чернігівщині, Полтавщині, частково на Півдні України. Найрозвиненіших форм керсетка набула у другій половині XIX ст., коли чітко визначилися не лише основні принципи її крою, а й локальні особливості щодо пропорцій, колориту, оздоблення. безрукавки - керсетки Середня Наддніпрянщина
Карсетка українська

 

 

  Кептар

 — хутряна безрукавка населення Карпат та Прикарпаття. Мав значну локальну варіативність щодо довжини та прийомів оформлення в залежності від регіону.

Кептар

 

 Дерга (опинка, обгортка, горботка, фота) — одноплатовий розпашний одяг, найчастіше із саморобної вовняної тканини. Був поширений на Поділлі, Прикарпатті, Буковині, а також на Полтавщині. Дерга мала значну кількість варіантів тканого малюнку, кольористичного вирішення, розмірів і способів носіння.

 

 

Лейбик(бруслик, катанка, горсет) — сукняна безрукавка жителів передгір'я Карпат, рівнинної частини Західної України та Полісся. Безрукавки-лейбики Волинь
Лейбики жіночі

 

 

Цікаво:

 

Сенсацією були розкопки Соколової могили в с.Ковалівка Миколаївської області. Це одне з небагатьох непограбованих поховань знатної сарматки. Тут було знайдено рештки золотого шитва на шовковій тканині пурпурного кольору. Вишивка датується I ст. н.е. і є найдавнішою з усіх відомих нам. Реконструкція її композиції дає підставу твердити про наявність поряд з орнаментальними мотивами конкретних зображень. Це фрагменти колон, лілій, гілочок оливи, горщиків з паростками та ін. Їх відзначає підкреслено графічний характер і високий рівень виконавської майстерності.

У Софійському соборі під час археологічних розкопок у 1936 році було знайдено рештки вишивок. Після їх ретельного вивчення реставраторами було відновлено композицію "Оранта з двома ангелами", а також зображення святих і частину рослинного орнаменту. Шитво відзначається художньою виразністю, одухотвореністю образів, тонким відчуттям лінії, витонченістю колориту.

 

Лемківські запаски
Також використовувалися дерги - полотнища з грубого вовняного сукна, що вдягалося на сорочку.


 


Запаски, плахти, попередниці та дерги


Ще одним цікавим різновидом жіночого одягу є плахта. Вона ширша за запаску. Жінка перш ніж вдягнути її перегинає її вдвоє, і потім огортає нижню частину тіла. За візерунками плахти поділяються на крижеву, хрещатку, грушеву, рогатку, синятку, солов'їні очі, закладчину.

 

сорочка вишиванка
Поверх сорочок жінки вдягали запаски, які могли бути двох видів з одного або двох шматків тканини.  Жіночі сорочки вирізнялися більшою кількістю оздоблень, ніж чоловічі. Жіночі сорочки зазвичай були довгими, сягали аж по "кісточки". Шилися вони або з цільного шматка полотна або з двох частин:делікатнішої верхньої і грубішої нижньої.
Плахта
Крайки

Поверх сорочки на верхню часину тіла жінки та дівчата вдягала корсетки або керсетки.
В кінці 18 століття українські жінки почали носити спідниці. У кожному регіоні спідниця набула своєї особливої форми, технології шитті та назви.
Починаючи 3 14 століття українські шляхтінки та багаті міщанки шили сукні.
Плахта
Попередниця являла собою невеличкий, зазвичай монохромний з невеличким візерунком, фартух.
Плахти, запаски та інше вбрання зазвичай підперезувалося крайкою, тканим або плетеним поясом.
 


------ вишиванка, одяг, сорочка
Игнат
Игнат  Сірома 
№:3
Дякую за цей сайт, просто супер, я знайшов що шукав!!!!!! :a_smex6: :a_smex2: :prapor: :prapor: :prapor: :a_smex6:
0   відповісти цитувати скарга
Віталій
Віталій  Сірома 
№:6
підкажіть будь-ласка де можна знайти схеми вишиваних жіночих сорочок хрестиком або гладдю. Дякую.
0   відповісти цитувати скарга
Навка
Навка  Сірома 
№:7
Цитата: Віталій
підкажіть будь-ласка де можна знайти схеми вишиваних жіночих сорочок хрестиком або гладдю. Дякую.

vyshyvanka.ucoz.ru
0   відповісти цитувати скарга
Оксанка
Оксанка  Сірома 
№:8
Буду дуже вдячна, якщо підкажете, де можна знайти схеми чоловічих і жіночих сорочок, вишитих хрестиком.Всім дякую.
0   відповісти цитувати скарга
Віктор
Віктор  Сірома 
№:9
Все так, тільки трошечки не так.
Відомості про одяг не системні. Це не провина авторів. Це проблема суспільства. Ми як перикотиполе - відірвані від коріння, нічого про себе не пам"ятаємо. Потрібен академічний підхід до вивчення власної культури у всьому її різнобарв"ї. Це можливо, тільки за державної підтримки. Але наша політична та олігархічна еліта, поки-що не українці.
Тож добре, що люди, як Ви, самі намагаються зберегти що мають.
4   відповісти цитувати скарга
Ольга
Ольга  Сірома 
№:11
Підкажіть, будь ласка, як на практиці скористатися поданими графічними схемами суцільнокрійних сорочок? Як розрахувати діаметр розрізу для шиї і як обробити край пазушки, якщо крій суцільний (потрібний же запас...)? Дякую!
0   відповісти цитувати скарга
Ludmila
Ludmila  Сірома 
№:12
Я немного умею вышивать и мне очень хочется вышить дочке на день рождение сорочку.Подскажите пожалуйста сначала нужно вышивать сорочку а потом кроить или наоборот?
0   відповісти цитувати скарга

Залишити свій коментар:

  Особистий кабінет

  • Український портал
  • Тільки українською
  • Слідкуй за новинками
kampot.org.ua