Українська вишиванка
admin 104 694 13Українська вишиванка - це свого роду сімейний оберіг для чоловіка та жінки. маючи вдома таку красу, ми отримуємо енергію наших предків, пишаємось минулим та гордо дивимось у майбутнє.
Спробуємо розглянути цікаві особливості українського одягу. Традиційний чоловічий костюм українців має схожість з іншими східнослов'янськими - російським та білоруським. Основу чоловічого одягу становлять сорочка, шита з конопляного або лляного полотна і вовняні або суконні штани. Сорочка, що надягається на тіло, часто служить і верхнім одягом. Відмінною особливістю української чоловічої сорочки є розріз спереду (пазушка), прикрашений вишивкою.
Українська вишивка Елементи українського одягу
Як скроїти сорочку? Старі фото українського одягу
Як скроїти сорочку?
Традиція носити вишиванки повертається – сорочки частіше купують для родинних, релігійних та державних свят. Вишита сорочка у поєднанні з джинсами, баярком та тайстрою зажила неабиякої популярності серед молоді. Люди вигадують найрізноманітніші крої вбрання і просять вишивальниць прикрасити їхній одяг.
Скроїти сорочку самій це, насправді не дуже то і важко. Якщо Ви кравчинчя-аматор, то можна взяти, так би мовити, чернетку (якусь стару непотрібну тканину, наприклад простерадло чи скатертину).
Холоп'янка - це взагалі дуже просто: прямокутник - полички, та прямокутник - рукав. Простіше вже нічого не буває.
Щодо крою, то жіночі сорочки, призбирані коло шиї, можна поділити на дві основні групи: сорочки до уставок і сорочки без уставок. Уставка — це вшиване плічко, що з'єднує передню і задню частини сорочки і призбирується коло шиї разом із станком сорочки. Типовий крій української сорочки з уставками подаємо на схемі 1. Варіантом цього крою є сорочка, де рукав і уставка викроюються з суцільного шматка полотна. Рукáва в сорочок з уставками вшиваються під прямим кутом до станка «по підканню». Вишивка звичайно кладеться на уставку, рукава і поділок; часом вишивається і комір, чохли і пазуха.
Другий тип сорочки, без уставок, має суцільні рукава, вшиті паралельно до станка сорочки «по основі». Горішній край рукава призбирується разом із станком, утворюючи шийний викот. Ці сорочки іноді не мають окремого пришивного коміра; рукава в них закінчуються призбиранням над зап'ястком руки, як показано на схемі 2. Крім рукавів, чохол та коміра, в цих сорочках вишиваються ще «погрудки»; 2—4 подовжні смуги, розташовані по обидва боки пазухи. Вишиваються відповідно до «погрудок» і поздовжні смуги на спині сорочки.
Крім цих основних кроїв українських жіночих сорочок, на західніх українських землях існує кілька місцевих кроїв. Наприклад, бойківська сорочка Довжанської долини (схема 3). У сорочки Яворівського району під Львовом уставки вшиваються до скошених горішніх ріжків станка (схема 4).
На Буковині, крім сорочки, призбираної біля шиї, шиються ще «хлоп'янки», які за кроєм мало чим відрізняються від чоловічих сорочок «вперекидку» (схема 5). В Тячівському районі Закарпаття останнім часом поширилася сорочка румунського крою «волошка», в якій станок призбирується і пришивається до багато вишиваної кокетки. Подібний крій ми зустрічаємо і на Дніпропетрівщині(5)
А ось приклад жіночої сорочки, яку можна знайти у всесвітній павутині:
Уставки на рукаві можуть бути як цільнокроєні з рукавом, так и окремі. Якщо уставки окремі, то вони можуть кроїтися як по основі, так і по підканню (утку) - все це залежить від традицій окремого регіону. Але мені здається, що для сучасної сорочки це не так вже и важливо - ми зараз набагато мобільніші, ніж наші предки, тому я більше звертаю на орнамент сорочки, ніж на тип уставки.
Але зараз я часто зустрічаю, коли уставки не є прямокутником, а є трапецією. На скільки я цю тему вивчала - наші предки так не шили, але такій тип крою дозволяє дуже економити на тканині, і тому саме такий тип крою є домінуючим на сучасних сорочках, стилізованих під національний одяг.
------ вишиванка, одяг, сорочка