СИМВОЛИ КИЇВСЬКОЇ РУСІ ЧАСІВ УСОБИЦЬ
admin 4 837 0В часи усобиць давній знак Київської Русі втратив значення загальнодержавного. Нові династичні парості створили власну символіку, що згодом поступово перейшла у герби територій і вже не залежала від особи певного володаря, який сидів на місцевому "столі". Ще від Ярослава Мудрого покровителем Київської Русі вважався Георгій Змієборець. А от Архі-стратига Михаїла мав за небесного охоронця і покровителя київський князь Святополк Ізяславич. 1108 року він збудував у Києві Михайлівський Златоверхий собор. Певно, саме з того часу Михаїл, покровитель воїв і символ перемоги, став покровителем Київської землі.
Згодом його зображення з князівських печаток перейшло у герб міста. Зображення лева традиційно символізувало мужність, владу, звитягу, великодушність. На честь Льва Даниловича, сина Данила Галицького, було названо місто Львів, і саме з цим пов'язують історію герба міста і герба всієї Львівської землі. Лев викарбуваний на печатці князів Андрія і Лева Юрійовичів (1316 р.).
Він є також елементом щита на печатках Болеслава-Юрія Тройденовича (1335 р.) і Володимира Опольського (1373 р.). Зображення Архангела Михаїла на князівських печатках (1, 2, 3) та діадемі (7). Лев на печатках Андрія і Лева Юрійовичів (4), Болеслава-Юрія Тройденовича (5), Володимира Опольського (6).