O топономіка України на літеру О
admin 1 0Об-Од
Обеста (Обиста, Обста) — ріка, ліва притока Клевені (басейн Десни). Від литовського «ріка», де основа А- і суф. -(і)sta.
Обитічна — 1) (Дженалгач) — ріка, впадає в Азовське море, в Запорізькій обл.; 2) затока на півночі Азовського моря в Запорізькій обл.; 3) коса на північному узбережжі Азовського моря, в Запорізькій обл. Щодо походження назви існує кілька тлумачень. Найбільш імовірне те, за яким її виводять від імені р. Обитічна, назву якої виводять, в свою чергу, від слов’янського апелятива «текти, течу в обихід». Звідси нині забутий місцевий географічний термін обіток «потік води, що щось огинає», а від нього похідний прикм. обитінний, тобто обтічний. Утворився топонім від основи тік, де звук к чергується з ч. Річку до 1783 року називали Дженалгач, що означало «така, що плутається», тобто має звивисте русло. Під час кримських походів 1737 року російські моряки Обиточну косу називали Віссаріоновою, мабуть, на честь одного з загиблих своїх товаришів.
Оболонь — район м. Києва. Походить від апелятива оболонь < праслов’янського «низина» > «низина, вкрита травою».
Обухів — селище міського типу, районний центр Київської обл. Розташоване на р. Кобрин, притоці Стугни (басейн Дніпра). Час заснування невідомий. Вперше згадується в історичних документах XIV ст. як Лукавиця. У 1482 році татарського орда кримського хана Менглі-Гірея зруйнувала поселення. Після відбудови воно належало литовському кухмістру П.Олехновичу і називалося Кухмістрівщиною. 1588 року поселення купив князь Острозький. Деякий час воно належало Обуху, підданому князя, від нього і закріпилася назва Обухів. Походження первинної назви — Лукавиця, за народним переказом, пов'язують з боротьбою проти татаро-монголів у XIII ст. Назва Лукавиця ніби походить від стріляння з луків. Таке тлумачення малоймовірне і являє собою приклад народної етимології. Можна припустити, що в основі назви лежить корінь лук, як і в гідронімах Луква, Лукава, Лукавиця, і означає «звивина». Ймовірно, назва дана за розташування поселення на звивині р. Кобрин.
Овечі Води — річки: 1) ліва притока Дніпра. Початок бере від Овечої гряди у Верхньорогачицькому р-ні Херсонської обл., від якої й одержала назву. Найменування гряди, очевидно, за випасання на ній овець; 2) притока Самари (басейн Дніпра). На берегах ріки здавна було розвинене вівчарство. Звідси й назва.
Овідіополь (до 1789 року — Хаджі-Дере) — селище міського типу, районний центр Одеської обл. Розташоване на східному узбережжі Дністровського лиману. Виникло наприкінці XVIII ст. Назване так 1793 року по імені давньоримського поета Публія Овідія Назона. У свій час поет жив у засланні в м. Томі, яке, як вважали донедавна, існувало на місці сучасного Овідвополя. Згодом доведено, що воно було там, де розташований румунський порт Констанца. Отже, назва Овідіополь є свідченням історичної неточності. Назва дана 1793 року. Тоді, за часів Катерини II, коли офіційна російська топонімія переживала «грецьку моду». Звідси й другий елемент складної назви — поль (давньогрецьке поліс «місто»). Турецька фортеця Хаджі-Дере від хаджі «той, хто здійснив ходіння на прощу в Мекку» і дере «долина», «ріка».
Овруцький (Словечансько-Овруцький) кряж — підвищення у Поліссі, на півночф Житомирської обл. Простягається із заходу на схід від с. Усового до м. Овруча, від якого й одержало назву. Паралельна назва від м. Овруч і с. Словечно, розташованого на кряжі. Утворення від двоелементного суф. -анськ. Значення терміна кряж див. Донецький кряж.
Овруч (колишнє Вручий, Вручій, Вручай) — місто, районний центр Житомирської обл. Розташоване на р. Норин, лівій притоці Ужа (басейн Дніпра). Одне з найдавніших міст України і всієї східної Європи. Час заснування невідомий. Вперше в «Повісті временних літ» згадується 977 року під назвою Вручий (Вручій) як одне з міст східнослов’янських древлян, яких підкорила київська княгиня Ольга. «Побегошу же Ольгу с войми 60 град рекомый Вручий», — говориться в літописі. Після зруйнування нею Іскоростеня (див. Коростень) Вручий став центром древлянської землі. Походження назви остаточно не з'ясоване. ЇЇ виводять від давньоруського вьрети «бити ключем, кипіти». О — протетичне або з «во Вручий» — активний дієприкм. теперішнього часу з основою від праслов’янського «кипіти, пінитися, клекотіти». Ймовірно, таку назву могла одержати спочатку ріка зі швидкою течією в тому ж розумінні (нині струмок Вручий, ліва притока Норина (басейн Прип'яті), що витікакз Словечансько-Овруцького кряжу), а вже від неї перейняло найменування поселення, що на ній виникло. З часом назва Вручий трансформувалася на Оврицкое место (1437, 1498), Овруч. Часті і давні слов’янські записи контексту сприяли виникненню вторинних аглютинативних утворень (утворення довільних слів і граматичних форм шляхом приєднання до кореня афіксів): Вручий > а(б) Вручий > Овручий > Овруч.
Оглав — див. Гоголів.
Одеса — місто-герой, обласний центр Одеської обл., порт на Чорному морі. Гадають, що вже за кілька століть до н. е. і до IV ст. н. е. тут були грецькі пристані Істріан та Ісіаков, а на північному-сході від них, біля Тилігульського лиману — гавань Скопелі. Ще раніше на місці сучасної Одеси та її околиць були поселення кімерійців, скіфів, сарматів. За часів Київської Русі тут жили східнослов’янські племена тиверців та уличів. 1239—1240 років татаро-монголи зруйнували слов'янські поселення, а місцевість приєднали разом із Причорномор'ям до Золотої Орди. На початку XV ст. північно-західне Причорномор'я перебувало під владою феодальної Литви, яка 1396 року розгромила татарське військо. Пізніше один з татарських воєначальників — Бей-Хаджі на місці сучасної Одеси заснував укріплення під назвою Хаджибей, Гаджибей (а згодом Качибей, Коцібіїв). У 1764 року турки, готуючись до війни з Росією, побудували поблизу Хаджибея фортецю Єні-Дунья «Новий світ». У 1791 року, за Ясським мирним договором, Хаджибей і Єні-Дунья відійшли до Росії. 1793 року за пропозицією видатного полководця О.В.Суворова почалось будівництво фортеці. 1794 році за проектом інженера Ф.Деволана, під спільним керівництвом фельдмаршала О.В.Суворова й адмірала Й.М.Дерібаса, біля фортеці почалося будівництво майбутнього міста і порту, яке спочатку називали, як фортецю, Хаджибей. У 1795 році Хаджибей під впливом «моди» на давньогрецьку топонімію перейменовано на Одесу — від назви стародавньої грецької колонії Одес, Одесос, Ордісос, яка нібито була розташована на березі Тилігульського лиману. Пізніше було встановлено, що ця колонія знаходилась у Болгарії, в р-ні м. Варни.
Ож-Окн
Ожерельна — ріка, ліва притока Кінської (басейн Дніпра). Спочатку названа була Інженерною, від лінії укріплень на її берегах, побудованих у 70-х роках XVIII ст. Згодом відбулося переосмислення.
Озерище — правий рукав Дніпра в Дніпропетровській обл. Назва утворена від апелятива озерище «місце, де колись було озеро».
Озерна — 1) найдовша печера в Європі. Розміщена в межиріччі Серету і Збручу в Тернопільській обл. Названа за наявність у ній великої кількості красивих озер; 2) вершина Українських Карпат. Розташована на Горганах, неподалік від оз. Синевир, від якого й одержала назву.
Озернянка — ріка, ліва притока Тереблі (басейн Тиси). Назва за розміщення в долині річки, зокрема в її середній течії, високогірських озер. Утворилася за допомогою суф. групи -янк(а).
Озеро — річки: 1) права притока Остра (басейн Десни); 2) в басейн Горині. Назва підкреслює слабку протічність рік, широкі розливи під час повені; озера: 1) на Кінбурнській косі Чорного моря; 2) в Ківерцівському р-ну Волинської обл.; 3) у Володимирецькому р-ні Волинської обл. Яскравий приклад переходу апелятива озеро у власну назву Озеро.
Озерянське — озеро на південному-заході Чернігівської обл. Розташоване неподалік від с. Озеряни Бобровицького р-ну, від якого й перейняло назву. Утворена за допомогою суфіксації: спочатку -ян, а потім -ськ(е). Аналогічне утворення топоніма Озерянський кряж — підвищення в Житомирській обл. Розташований на південному-заході від Овруцького (Словечансько-Овруцького) кряжа біля с. Озеряни Олевського р-ну. Суф. -ський вказує на відношення до об'єкту на місцевості — с. Озеряни.
Озоя — вершина Українських Карпат. Це румунська назва, запозичена зі слов’янського otr + sojь. Звідси сербсько-хорватське osoje «тінисте місце».
Окінка — ріка, ліва притока Стиру (басейн Прип'яті). У верхів'ї с. Оконськ. Утворена від основи ок- за допомогою форманта -інка.
Окнище — озеро, мальовнича своєрідна неповторна водойма. Розташована поблизу с. Оконськ на Волині. Назва від українського окни — «джерело, невелике озеро з чистою водою». Живиться джерелами карстових вод, що витікають з-під стрімких крейдяних стін з глибини більше як 15 м. Суф. -ищ(е) вказує на місце, де були розміщені джерела.
Око-Ол
Оконське — озеро на сході Волинської обл. Назва від окни (див. Окнище). Утворена за допомогою суф. -ськ(е).
Олевськ — селище міського типу, районний центр Житомирської обл. Розташоване на р. Уборть, права притока Прип'яті (басейн Дніпра). Вперше згадується 1488 року, у документі, в якому київський боярин Пирхало прохав київського воєводу дати йому в «держание волость Олевско, отодвинувши инших бояр». Назву місцевості пов'язують з іменем Овруцького князя Олега Святославича, який жив у другій половині X ст. За народними переказами, поселення в давнину називали Олеговим городищем. Згодом назву скоротили до однослівної Олегськ, а ще пізніше, для зручнішої вимови, трансформували на Олевськ.
Олександрівка (деякий час Бахметьєве) — селище міського типу, районний центр Донецької обл. Розташоване на р. Самара (басейн Дніпра), в північно-західній частині обл. Засноване 1762 року на землях генерала Норова, які він одержав у дарчу від царського уряду. Походження назви не з'ясовано. За народними переказами, поселення носить ім'я сина одного з магнатів-землевласників. Населених пунктів з назвою антропонімічного походження Олександрівка досить багато.
Олександрія —1) місто, районний центр Кіровоградської обл. Розташоване на р. Інгулець (басейн Дніпра). У 40-х роках XVII ст. на місці Олександрії запорізький козак Ус влаштував зимівник Усівку. Із заснуванням Нової Сербії Усівку в 1754 році було заселено сербами і хорватами, а згодом волохами і перейменовано на Бечею (паралельна назва Беча, Бечка — по імені р. Бешки, що впадає нижче в Інгулець). 1784 року слободу перетворено на місто і названо на честь онука Катерини II — Олександра І; 2) дендропарк у м. Білій Церкві Київської обл. Розташований на р. Рось (басейн Дніпра). Закладений наприкінці XVIII ст. поміщицею Олександрою Браницькою.
Олексієво-Дружківка — селище міського типу, підпорядковане Дружківській міськраді Донецької обл. Розташоване на р. Кривий Торець (басейн Сіверського Дінця). На початку XVIII ст. тут, в урочищі Паршаківка, було засновано запорізький пікет, що входив до Самарської паланки (паланка — адміністративно-територіальна одиниця в Новій Січі 1734—1775 років), біля якого почали оселятися кріпаки-втікачі. У годину лихоліття, в 1769 році, під час одного з останніх набігів кримчаків, запорожці Паршаківки та козаки зі святогорських, маяцьких, торських та інших слобід дружно розгромили татар, після чого Паршаківку на честь дружної боротьби почали звати Дружківкою. Тлумачення назви Дружківки, а звідси й міста Дружківки, від антропоніма Дружко надумане, нічим не підтверджене. Сучасна назва виникла у 1939 році внаслідок об'єднання с. Дружківки з сусіднім с. Олексіївкою, названою по імені магната Гаврилова.
Олех (Олега, Ольгов Колодязь, Ользовый Пристень) — ріка, права притока Бабки (басейн Сіверського Дінця). Назва від місцевого ботанічного терміна олех «ольха, ольшаник» — дерева і кущі з родини березових, що підтверджується історичними документами. Інші варіанти — Олега, Ольгов Колодязь — виникли пізніше як переосмислення терміна олех. Назва Колодязь див. Білий Колодязь. Пристень — «крутий схил з глибоко врізаною долиною» (див. Барвінкове).
Олешківські піски (колишнє Олешшя) — територія на Лівобережжі Дніпра, неподалік від впадіння його у Дніпровський лиман, вкрита піщаними та супіщаними ґрунтами. В минулому тут росли ліси, про які згадує давньогрецький історик Геродот у V ст. до н. е. Від поширення в цих лісах вільхи (ольхи) походить давньоруська назва Олешье в розумінні «вільховий ліс». Звідси й виводять теперішню назву. Існують інші, менш вірогідні тлумачення. Подібні найменування, утворені від даної топооснови, зустрічаються на значних просторах східнослов’янської території: Олешка — ріка, ліва притока Тетерева (басейн Дніпра); Олешки — ріка, ліва притока Дніпра; Олешня — річки: 1) права притока Ужа (басейн Прип'яті); 2) права притока Убеді (басейн Десни); 3) права притока Псла (басейн Дніпра); 4) права притока Ворскли (басейн Дніпра); 5) ліва притока Вересні (басейн Прип'яті); 6) ліва притока Сухого Виру, впадає в оз. Замглай (в Чернігівській обл.).
Олика — селище міського типу Ківерцівського р-ну Волинської обл. Розташоване на р. Оличка (басейн Прип'яті). Перша згадка відноситься до 1149 року. Назва, ймовірно, похідна від р. Оличка (в минулому— Олица, Олика). Оличка (Олица, Олика) — річки: 1) ліва притока Стиру (басейн Прип'яті); 2) права притока Клецьки (басейн Прип'яті). Назва остаточно не з'ясована. ЇЇ виводять з польського Oloka — Олика (Олича) — Олуча; з тюркського (османського) «ущелина», «яр». ЇЇ порівнюють з сербсько-хорватським «жолоб, канава, рів, водний шлях на мілині».
Ольвія (Борисфен, Місто Борисфенітів) — місто, засноване в VI ст. до н. е. вихідцями з Іонії, головним чином з Мілета. Проіснувало понад 500 років. Це було велике грецьке місто-держава, значний економічний і культурний центр того часу. Залишки його збереглися на правому березі Бузького лиману біля с. Парутиного Миколаївської обл. Назва у перекладі з давньогрецького означає «щаслива». Територія Ольвії з 1920 року — державний заповідник, що перебуває у віданні Інституту археології НАН України. В античній літературі відоме під назвою Борисфен (за грецькою назвою Дніпра), імовірно, за те, що Ольвія знаходилася неподалік від гирла Дніпра.
Ольшанське — селище міського типу Миколаївського р-ну Миколаївської обл. Розташоване на правому березі гирла Південного Бугу. Засноване 1957 року у зв'язку з будівництвом цементного заводу. Назване на честь Героя Радянського Союзу Ольшанського, що загинув у цих місцях під час другої світової війни, будучи командиром десантного загону.
Ом-Оржи
Омельник — річки: 1) (Омельник Другий) права притока Дніпра; 2) права притока Псла (басейн Дніпра), 3) (Омельник Мокрий) права притока Переволоку (правий рукав Дніпра) в Кіровоградській обл. Назву виводять від омели — рід напівпаразитичних рослин з родини омелевих, яких багато росте на берегах цих річок. Назва утворена від основи прикм. омельний за допомогою суф. -ик. Звідси, імовірно, назва Омельниха — два рукава Дніпра в Херсонській обл., утворена суф. -их(а); Омельничок — ріка, притока Сухого Омельничка. Утворена складним суф. -ичок.
Онуфріївна — селище міського типу, районний центр Кіровоградської обл. Розташоване на р. Сухий Омельник, ліва притока Омельника (басейн Дніпра). Виникло в кінці XVII ст. Назва від імені її засновника козака Онуфрія. Утворена за допомогою суф. -івк(а) від основи Онуфрій.
Опака — ріка, права притока Бистриці-Тисменицької (басейн Дністра). Назва не досить ясна. Виводить її з індоєвропейського «вода, ріка». Таке тлумачення не переконливе. Більш вірогідним є пов'язання гідроніма Опака зі слов’янським дієсловом «навколо, з усіх сторін». Семантична паралель до слов’янсткого «утворення, накопичення, осідати». Отже, опока — це м'яка, в'язка глина, пухка речовина, все те, що осідає, утворює відклади, зокрема на дні річки; явище притаманне р. Опака. Звідси назва (Див. ще Опішня).
Опалиха — ріка, права притока Самари (басейн Дніпра). Назва від опал, опалиха — спалений викорінений ліс, серед якого протікає ріка.
Опілля — частина Подільської височини найвища і найбільш розчленована її західна частина. Розташована між лівою притокою Дністра — Золотою Липою і Верещицею. На півдні підходить до Дністра, а на півночі до Гологір. Назва від терміна опілля «місцевість, вільна від лісу» (термін мав й інші значення і широко відбився в східнослов’янській топонімії).
Опір (Опор) — ріка, права притока Стрия (басейн Десни). Назву ототожнюють з античною формою, яку можна наблизити до фракійського «брід». Більш імовірне її тлумачення від українського апелятива опір. Приклад негаційного гідроніма.
Опішня (колишнє Опошнь) — селище міського типу Зінківського р-ну Полтавської обл. Розташоване на правому березі р. Ворскла (басейн Дніпра). Час заснування невідомий. Гадають, що воно виникло в XII ст., проте перша згадка відома з XVII ст. Назва від опока — осадочна легка шарувата світло-сіра порода, що складається з аморфного та дрібнозернистого кремнезему з домішками глауконіту, піщаних та глинистих частинок. Звідси колишня назва Опошнь — «поселення на опокових урвищах». Згодом назва трансформувалася на Опошня > Опішня. Давньослов’янське опока означало ще «скеля».
Орджонікідзе (колишнє с. Покровське) — 1) місто обласного підпорядкування Дніпропетровської обл. Розташоване в пониззі р. Базавлук, правої притоки Дніпра. Вперше згадується під 1775 роком як с. Покровське. Згодом Катерина II віддала його князю Вяземському. 1886 року розпочато видобуток марганцевої руди. Виросло декілька рудників, у тому числі Покровські копальні, які в 1922 році перейменовано на Олександрівську дільницю Максимівського рудника, названу по імені с. Олександрівки, що лежало поблизу. У 1934 році Олександрівську дільницю перейменовано на рудник ім. Орджонікідзе. У 1956 році внаслідок об'єднання гірських селищ і с. Олександрівки було створено м. Орджонікідзе; 2) селище міського типу, підпорядковане Феодосійській міськраді АРК. Розташоване на східному узбережжі Чорного моря, на мисі Кіік-Атлам. Засноване у 1900 році. Назви по імені діяча колишньої Радянської держави Г.К.Орджонікідзе.
Ореанда — селище міського типу, підпорядковане Ялтинській міськраді АРК, курорт. Розташоване поблизу м. Ялти на узбережжі Чорного моря. Вважають, що Ореанда виникла в глибокій давнині. Значення назви, як і мовна приналежність ойконіма, невідомі. Припускають, що назва могла бути занесена греками-колоністами, вихідцями з м. Мілета, до якого, за свідченням Помпонія Мели (1-ша пол. І ст. н. е.), підходили відроги малоазійських Таврів, відомі тоді під назвою Ороанди. Назва останніх походить від давньогрецького «гора, підвищення» та «ділити, розподіляти». Дослівно: «Гірське відгалуження Таврійських гір».
Оржиця (Оржица — 1550 рік, Жжица — 1552 рік, Ржица —1645 рік, Сирая Оржица) —1) ріка, права притока Сули (басейн Дніпра). Назву виводять від стародавнього слова рьжиця, коренем якого є ржа «іржа». Назва, треба думати, дана за колір води: течія річки повільна, в її заплаві багато боліт. Утворилася назва за допомогою давнього гідронімічного суф. -иц(я); 2) селище міського типу, районний центр Полтавської обл. Розташоване на високому правому березі р. Оржиця (басейн Дніпра), від якої й одержала назву. У письмових документах уперше згадується в XVI ст.
Оржі-Осока
Оржів — селище міського типу Рівненського р-ну Рівненської обл. Розташоване неподалік від впадіння р. Устя в Горинь (басейн Прип'яті). Виникло на початку XVI ст. з трьох поселень: Оржева, Дубини і Мшакова. Достовірного пояснення походження назви Оржів немає. Висловлюють думку про можливість зв'язку топоніма з давньоруським словом рьжиця > ржа > іржа.
Оріль (Єрель, Орел, Оггек Арел, Орель, Оугль, Угла, Уголь) — ліва притока Дніпра. Походження назви остаточно не етимологізовано. Існує кілька гіпотез. У літописі 1152 року згадується під назвою Уголь, Оугль — слов’янське «кут». Гадають, що слов’янське Уголь, Оугль є аналогією половецького Єрель, його калькою (перекладом). У літописі під 1183 роком при описі знаменитої перемоги Святослава над половецьким ханом Кобяком говориться: «Возвратишася Русь и стояша на месте нарицаемом Ерель, его же Русь зовет Уголь...». Назву Єрель виводять від тюркського «кривий» або «кутастий», дану за вигин русла. Гадають також, що назву Оріль слід розуміти не в значенні «вигин ріки», а в значенні «окраїна руської землі, що клином заходить в степи кочівників». Виходячи з цього, назву могли дати тільки руські люди, причому словом, запозиченим у тюркських племен.
Орілька — 1) ріка, ліва притока Орелі. Назва від Оріль, утворена за допомогою демінутивного суф. -к(а). Дослівно: «Маленька Оріль»; 2) селище міського типу Лозівського р-ну Харківської обл. Розташоване на залізниці Красноград — Лозова, на р. Орілька, ліва притока Орелі (басейн Дніпра), від якої перейняло назву. Засноване 1902 року.
Оріхів — місто, районний центр Запорізької обл. Розташоване на р. Конка (басейн Дніпра). На місці татарського поселення Сім татарських мечетей виник зимівник запорізького козака Лиска, а 1796 року — селище Оріхова Балка, або Оріхове. 1799 року відомий як Оріхів Городок, 1801 року — Оріхів. Існує кілька версій щодо походження назви. За однією, Оріхова Балка одержала своє найменування від водяного горіха — рогульки, рогатого або чортового горіха. За іншою, Оріхів назвали переселенці з с. Оріхівки Миргородського повіту Полтавської губернії, що більш вірогідно. Цілком можливо, що переселенці з Оріхівки оселилися в урочищі Оріхова Балка.
Оріхівка — ріка, ліва притока Дніпра. Найменування від назви місцевих водяних або рогатих горіхів (водяний каштан, російське — рогульник), у минулому поширених у ріках України, нині вимираюча водяна рослина. Назва утворилася від основи прикм. оріхова за допомогою суф. -к(а). Звідси ж Оріхова — правий рукав Дніпра, в Херсонській обл. Назва утворена суф. -ов(а). Оріхове — озеро: 1) на півночі Волинської обл.; 2) у Золотоніському р-ні Черкаської обл. Назви утворені за допомогою суф. -ов(е). На Русі в X—XII ст. водяні горіхи були у широкому вжитку: їх сушили, товкли й додавали до борошна. У XVIII ст. в Україні водяні горіхи розводили в ставках.
Орчик — ріка, права притока Орелі (басейн Дніпра). Гідронім утворено від основи Оріль та демінутивного суф. -чик.
Осинище — ріка, ліва притока Путилівки (басейн Горині. Назва від дієсл. осина (осика або тополя тремтяча — дерево родини вербових), утворена за допомогою суф. -ищ(е). Останній вказує на поширення в долині річки осик. Звідси ж Осинівка — ріка, права притока Осколу (басейн Сіверського Дінця). Назва утворилася за допомогою суф. -івк(а). Дана за поширення осик (осини) на берегах річки. Подібне походження назви Осичка — ріка, права притока Роськи (басейн Дніпра), утвореної за допомогою суф. -к(а), який вказує на здрібнілість гідроніма.
Оскіл (Осколь, Оскаль, Оскуль, Вьсколь, Оскола) — ріка, ліва притока Сіверського Дінця (басейн Дону). Впродовж тривалого часу в пошуках походження гідроніма Оскіл було запропоновано ряд гіпотез, припущень, здогадок. Деякі вчені етимологію Оскіл ставили в одному ряду з етимологією р. Ворскла (Ворскол), причому в розумінні «потік, вода». Інші пов'язували із давньослов’янським оскол «скеля». Ще інші виводили від словосполучення О (біля) скал (скель), дослівно «ріка, що витікає зі скель». ЇЇ виводять також із тюркського «сто річок». Найбільш вірогідним є тлумачення, за яким перший компонент Ос співставляють з назвою народу стани (оси, яси, йаси), котрі, як відомо, тривалий час жили в басейн Осколу. Другий компонент — давньотюркське «широка долина, велике русло, рукав річки». Дослівно: Оскол — «Яська (аланська) ріка». Таку назву могли дати не самі алани, а тюрки — сусіди алан (ясів).
Осниця — річки: 1) ліва притока Горині (басейн Прип'яті); 2) (Осина, Болотник) права притока Жерева (басейн Тетерева); 3) (Осница, Осниза) права притока Случі (басейн Горині). Назва від діалектного осниця «болотне місце», що підтверджує і варіант Болотник.
Осока — ріка, права притока Ужа (басейн Прип'яті). Назва афіксально не оформлена — від осока — рід рослин родини осокових. Дана, ймовірно, за поширення осоки в долині річки.
Осоко-Оч
Осокоринка — ріув, права притока Дніпра. Назва від осокір або тополя чорна. Дана за поширення на берегах річки осокорів. Утворена від топооснови за допомогою суф. -инк(а). Звідси ж Осокорівка — ріка, ліва притока Плоскої Осокорівки (басейн Дніпра). Ціла система Осокорівок фіксується у матеріалах XVIII ст. Утворена суф. -івк(а).
Остер — 1) (літописна Вострь, Вьстрь, Острь) — ріка, ліва притока Десни (басейн Дніпра). Вперше згадується в літописі 987 року (988), коли київський князь Володимир Святославцч «нача ставити городы по Десн и по Востри, и по Трубежеви...». Назва з е більш новітня і відноситься до XV ст. У більш давній формі назви виділяється корінь -остр-. У давнину слово острий мало значення «швидкий»; 2) місто Козелецького р-ну Чернігівської обл. Розташоване при впадінні р. Остер у Десну. Звідси й назва. Вчені гадають, що в околиці м. Остра існувало літописне м. Городець (Городок) (В)острьскій, він же Острь, Острецький, Гюргевь Городець, котрий згадувався під 1098 роком і являв собою одну з фортець, що захищала Київську Русь від вторгнення кочівників. Під час татаро-монгольської навали місто було зруйновано. Сучасний Остер відомий з XVI ст. Звідси ж Остра — ріка в басейні Західного Бугу (басейн Вісли); Остриця — ріка, ліва притока Прип'яті (басейн Дніпра), утворена суф.-иц(я).
Острів'янське озеро — розташоване в Шацькому р-ні Волинської обл., відноситься до групи Шацьких озер. Назва від с. Острів'я, розташованого на східному березі озера. Село ж найменоване так тому, що воно розташоване між озер, ніби на острові: на півдні близько підступають озера Чорне Мале і Климовське, на сході — велике плесо Луки, на півночі Піщанські озера, а на заході — кілька невеликих ставків. Назва утворилася від острови за допомогою складного суф. -янськ(е).
Острог — місто, районний центр Рівненської обл. Розташоване на р. Вілія, притоці Горині (басейн Дніпра). Час заснування невідомий. Вперше згадується в Іпатіївському літописі 1100 року як населений пункт Київської Русі. Твірна основа не ясна, її виводять від давньоруського апелятива острог — огорожа, дерев'яне укріплення з колод, поставлених сторч і загострених зверху, в'язниця. У російській державі цей термін існував до XVII ст.
Отиня — селище міського типу Коломийського р-ну Івано-Франківської обл. Розташоване на р. Опрашина (басейн Дністра). Відоме з ХІІІ ст. як Вотьнинь. Походження назви остаточно не встановлено. Існує кілька версій. Найбільш вірогідне утворення від антропоніма Ота за допомогою суф. -ин. У XV ст. на Покутті мав свої землі якийсь Ioanni Ottha (1493 рік).
Отрадне — селище міського типу, курорт, підпорядковане Ялтинській міськраді АРК. Розташоване на березі Чорного моря на схід від Ялти. Назва від апелятива отрада — українське «відрада, утіха», обумовлена розташуванням Отрадного серед чудової приморської природи.
Охтирка — 1) ріка, ліва притока Ворскли (басейн Дніпра). Походження назви остаточно не встановлено. Існує кілька гіпотез. Вважають за можливе походження гідроніма з іранського «біла фортеця». Нині назву виводять від тюркського «біла скеля» — підвищення, розташованого на околиці м. Охтирка, на березі річки, що більш вірогідно; 2) (колишнє Ахтирка) місто, районний центр Сумської обл., розташоване на р. Охтирка, від якої й перейняло назву. Засноване 1641 року селянами і козаками з Правобережної України. Назва утворена суф. -к(а).
Очаків — місто, районний центр Миколаївської обл. Розташоване на північному березі Дніпровського лиману. Збудоване на місці стародавнього грецького міста-колонії Алектора, що існувало тут у І—III ст. н. е. На початку XV ст. литовські феодали з метою посилення колонізації Причорномор'я побудували тут фортецю Дашів. У 1492 році кримський хан Менглі-Гірей зруйнував її і збудував фортецю Кара-Кермен («Чорна фортеця»). Пізніше фортеця була захоплена Туреччиною і дістала нову назву: спочатку Ozy-kale а згодом Aci-kale. Гадають, назва поступово змінилася на російській основі на Ачаков > Очаков > українське Очаків. Припускають можливість утворення топоніма від турецького «рів, рівчак».
Очаківське гирло (Бугазьке гирло) — з'єднувало Дністровський лиман з Чорним морем. Назва, ймовірно, від турецького «рів, рівчак». Колишня назва від тюркського "гирло, потік".
Очеретяне — селище міського типу Ясинуватського р-ну Донецької обл. Розташоване на залізниці Ясинувата — Дніпропетровськ. Засноване 1880 року у зв'язку з будівництвом цієї залізниці. Назву залізнична станція, а згодом і селище дістали від урочища Очеретяна балка, неподалік від якого будували станцію. Найменування балки від очерет — рід трав'янистих рослин з родини злаків. Утворення за допомогою форманта -ин(е). Звідси Очеретинка — річки: 1) ліва притока Вершини (басейн Прип'яті); 2) права притока Горині (басейн Прип'яті). Назва утворена за допомогою суф. -инк(а) (див. Очеретине); Очеретувата — ріка, ліва притока Кільчені (басейн Самари). Назва утворена за допомогою суф. -уват; Очеретяна — ліва притока Висуні (басейн Інгульця). Назва від апелятива-прикм. очеретяна; Очеретянка — річки: 1) ліва притока Ірпеня (басейн Дніпра); 2) ліва притока Стугни (басейн Дніпра); 3) права притока Інгульця (басейн Дніпра); 4) права притока Саксагані (басейн Інгульця); 5) права притока Терну (басейн Сули); 6) права притока Харкова (басейн Сіверського Дінця). Назви утворилися від прикм. очеретяна за допомогою суф. -к(а).