Скіфська пектораль

admin
  62 498   1    
Скіфська пектораль
Скіфська пектораль

 

21 червня 1971, о 14 годині 30 хвилин, поблизу м. Орджонікідзе Дніпропетровської області, Борисом Мозолевським була знайдена золота пектораль

 - нагрудна прикраса скіфського царя IV століття до н. е.. - Вагою в 1150 грамів, 30, 6 см в діаметрі, виконана із золота 958 проби. Надзвичайне творіння грецького майстра (на замовлення скіфів і на скіфський міфологічний сюжет) відразу очолив список ювелірних шедеврів, виявлених за півтора століття досліджень курганів Україні, Кубані та інших регіонів скіфської культури. Нічого подібного ніколи не було знайдено!

Пектораль складається з чотирьох витончено завитого порожнистих трубок, вони складають каркас виробу. На кінцях - крихітні литі голівки левів. Леви тримають в пащах кільця для шнурка, за допомогою якого цар вішав прикрасу на шию. Триярусну будову пекторалі, мабуть, відображає уявлення скіфів про Всесвіт. Внизу - боротьба коней з фантастичними грифонами, дикі звіри: можливо, це образ світу стихій, дикої природи, світу, чиє коріння йде в підземне царство, у володіння мертвих ...

Середній ярус заповнений великими, прикрашеними блакитною емаллю квітками, зображеннями гілок і птахів. Він може символізувати дерево життя, атрибут скіфської богині-матері Табіті. Верхній, основний ярус зайнятий неймовірно виразними, «документальними» сценами життя кочовища. Два напіводягнених бороданя, відклавши сагайдаки з луками, шиють одяг з баранячої шкури; поряд молодий скіф доїть вівцю, ходять коні і корови, злітають птахи ... Є думка, що це не просто побутові замальовки, а образ вищого світу, де святкують урочистий новорічний обряд. І не прості скіфи возяться з овчиною, а два легендарних царя у «раю» шиють магічне вбрання із золотого руна ...

 


Клацни на фото пекторалі щоб збільшити

 

 

Інший опис пекторалі: Це місяцеподібна прикраса, яка складається з трьох ярусів, відокремлених один від одного товстими витими джгутами, що в цілому не порушує єдності в зображенні. Головним сюжетом є центральна сцена верхнього ярусу: двоє напівроздягнутих чоловіків, розтягнувши хутро на руках, готуються до якогось таїнства. Ліворуч і праворуч стоять корови з телятами і кобили з лошатами, а за ними - фігури скіфських служників, один з яких доїть вівцю, а інший - корову, тримаючи в руках горщик та невеличку амфору. Ці та інші образи, зображені на пекторалі, сягають вищого рівня художнього відтворення образу скіфів. Вони насичені реальним життям скіфів. Майстер з повним знанням пропорцій тіла створив вражаючу композицію реального життя людей, тварин і природи.

 

Як відбувались розкопки?

 

 В 1971 році Борис Мозолевський не мав ані ступенів, ані звань; був позаштатним співробітником Інституту археології АН УРСР. Він добровільно погодився очолити розкопки кургану Товста Могила - на думку колег, безперспективного.

Величезний пагорб височів на території гірничорудного комбінату в Дніпропетровській області, неабияк заважаючи господарям комбінату, - вони і наполягли на розкопках ... Мела лютнева хуртелеця, коли Борис взявся за справу. Він був романтиком і вірив в чудеса ...

Пізніше Мозолевський писав:

 

 ЦІКАВО!
На замовлення скіфської еліти окремі предмети парадного військового обладунку як спеціальні дарунки виготовлялися греками в майстернях Пантікапею. Як наслідок, у торевтиці зі скіфських курганів ІV ст. до н.е. виявлено популярні образи грецьких божеств і демонів - Афіни, Гери, Діоніса, Пана, Силенів, сатирів, Медузи Горгони, сфінксів тощо [54, с. 348-349]. Таким чином, зближення двох найбільших етносів Північного Причорномор'я в ІV ст. до н.е. сприяло утворенню цілісного і неповторного стилю, який увібрав у себе традиції еллінського і скіфського мистецтва. Завдячуючи цьому синтезу, передусім, художня культура скіфів збагатилася новим видом мистецтва.

"Переді мною стояла гора, яка двадцять три сторіччя німо берегла свої таємниці; гора, під якою лежали стародавні владики ... Почався тяжкий і нерівний поєдинок із вічністю. Два тижні підряд я піднімався о 5.30 і по 16 годин щодня, без відпочинку і вихідних, вдивлявся в землю ... »

 

Поруч з ім'ям великого археолога варто пригадати ім'я доброго генія експедиції, директора комбінату, Григорія Середи. Він дав бульдозери і інші могутні машини. Розкопки просувалися швидко. Але люди витримували насилу: задубілі від морозу, напівоглохші від реву машин, "мертві падали в ліжко, щоб завтра знову продовжити цей скажений поєдинок з курганом". Першою значною знахідкою стали чудові прикраси воза і похоронної кінської упряжі: бронзові ажурні навершя, дзвіночки-дзвіночки, близько двохсот візерункових блях ... «

Нагорі» зрозуміли, що Товста Могила коштує зусиль.

Сформували повноцінну експедицію, і з кінця квітня роботи розгорнулися по-справжньому. Під восьмиметрової насипом копачів чекали багатющі, не потривожені ані стародавніми, ані нинішніми грабіжниками поховання скіфської цариці і хлопчика, ймовірно, її сина, що лежав у алебастровому саркофазі. У повній відповідності з описом Геродота, одяг небіжчиків була обсипана коштовностями. Цариця лежала в сукні, цілком розшитому золотими пластинками з орнаментами і зображеннями тварин. Її шию обіймав масивний обруч-гривна з того ж благородного металу, з майстерно виконаними фігурками левів. Висока шапка також була покрита золотими пластинами ... Казка! Головна камера, місце поховання самого царя, на жаль, виявилася розграбованою. Але при вході в неї археологи, вже завершуючи свій денний працю, знайшли тайник, не помічений грабіжниками.

 Надамо слово Мозолевському:

 «Я розчищав густий глиняний наплив, що покривав підлогу, і відчув, як щось дряпнуло палець.

 

Серце відчайдушно йокнуло. Обережно відвернувши глину, я побачив, як блиснуло золото, і якимсь невідомим відчуттям зрозумів, що це саме воно ... »

 

Клацни на фото пекторалі щоб збільшити

 

Хто і де виготовив Пектораль?

 

 ЦІКАВО!
Всього з Товстої Могили було вилучено близько 4,5 кілограмів унікальних золотих виробів.


Зберігається Пектораль у Музеї історичних коштовностей України у Києві і належить до Історичного фонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України.

 Більше можна сказати про безіменного автора золотого дива. Він, безумовно, був причорноморським елліном - нащадком переселенців із Середземномор'я, що осіли на берегах Понта Евксинського в VII-VI ст. до н. е..   Дуже добре володів всіма (часом загадковими для нас) тонкощами античного ювелірного мистецтва - і не гірше знав життя, звичаї, вірування сусідів-скіфів ... Обличчя людей на пекторалі вельми індивідуальні. Не виключено, що це портрети замовників. За висновком антропологів, які вивчали останки царя з Товстої Могили, ця ще не стара людина був важко хворий. На обличчі одного з бороданів - сліди захворювання ... Взагалі, точна і довершена кожна золота скульптурка, - і, очевидно, виліплена з натури. Навіть амфора, куди збирає молоко юний дояр, цілком конкретна. Такі посудини виготовляли тільки в Криму ...

 

 

Що зашифровано на пекторалі?

 

Пектораль може бути картою з зазначенням скарбниці скіфських царів...

 

З книги Геродота відомо, що місця, де поховані перші скіфські царі, були оточені таємницею. Загадковий, розташований невідомо де священний некрополь називали Герра. Скарби, приховані там, в самих древніх курганах, були воістину незліченними. У Герра скіфи ховали також золото і коштовності, принесені з великих військових походів. Будь-якого ворога, що вторгся у Скіфію, ретельно відводили від золотого серця країни.

 Борис Мозолевський
Борис Мозолевський
Роки життя (4 лютого 1936, с. Миколаївка, Миколаївської області - 13 вересня 1993, Київ)

— український археолог і поет. Керівник експедиції, що дослідила відомий скіфський курган - Товсту Могилу та відкрила славнозвісну пектораль. Народився в селянській родині.

Батько загинув на фронті, мати виховувала Бориса сама, через материальну скруту після закінчення сільської школи-семирічки Борис опинився серед вихованців при Одеській спецшколі військово-повітряних сил. Після розформування школи був вихованцем однієї з частин ВМФ аж до поступлення до військово-морського авіаційного училища в Єйську, яке через низку причин, головною з яких було радикальне скорочення радянської армії у 1956 році, так і не закінчив через дострокову демобілізацію.

Після демобілізації переїхав до Києва, де протягом майже 10-ти років працював кочегаром. Без відриву від роботи з 1958 року заочно навчався на історико-філософському факультеті Київського університету. Ще в школі проявився поетичний талант Бориса, отже в Києві він продовжує писати вірші. Після закінчення університету працює з 1965 до 1968 року редактором у видавництві «Наукова Думка» у Києві, редагуючи видання археологічної тематики.

 В цей час ближче знайомиться з археологією і в одній з експедицій з видатним українським археологом О.І. Тереножкіним. Це знайомство на довгі роки пов'язало Б. Мозолевського з археологією. В 1969-1970 роках бере участь в експедиції, яка дослідила Гайманову Могилу.

 В 1971 році експедиція під керівництвом Б. Мозолевського під час археологічних досліджень Товстої Могили робить сенсаційну знахідку - багате скіфське поховання, серед скарбів якого Пектораль з Товстої Могили.

Цього ж таки року Б. Мозолевський стає молодшим науковим співробітником Інституту археології АН УРСР. 1971 року прийнятий до Спілки письменників України.

1980 захищає кандидатську дисертацію. 3 1986 року працює завідувачем відділу, потім — сектору скіфської археології інституту археології АН УРСР аж до кінця життя.

На пекторалі Мозолевського може бути відображена символічна карта стародавніх володінь скіфів («скіфського квадрата», за Геродотом), Чорне море і прилеглі до нього землі. Добре помітна лінія морського узбережжя від Босфору до Кавказу. На карті немає Азовського моря; це, начебто, свідчить проти моєї гіпотези. Але одного разу я з'ясував: за даними українських археологів-підводників, в давнину рівень азовських вод був нижчий теперішнього на 9-12 метрів. Керченська протока також ще не існувала. Фактично, було лише вузьке прісноводне озеро Меотіда. Так от, - воно на пекторалі є! .. Головна частина карти - «золоте руно» в руках двох царів, ймовірно, нащадків легендарного Скіфа, Поліг і Напа.

 

Якщо перевернути пектораль нижнім, опуклим краєм догори (а саме таким постає прикраса, коли її піднімають з грудей до очей), на овечій шкурі можна побачити Кримський півострів, характерні контури півдня України! А рука того царя, що стоїть на колінах ліворуч, - Пала? - Це точка в околицях Мелітополя ... Очевидно, вся ця географічна премудрість 2500 років тому була зрозуміла лише спеціально навченим персонам, жерцям, царям, воєначальникам ... Володар завжди носив із собою схему своїх володінь! Опуклості на пекторалі позначають гори і підвищення, глибокі лінії - річки. Я розібрав у золотому плетінні частини територій теперішніх Росії, Молдавії, Грузії, Румунії, Болгарії, Туреччини ... Що ж таке, особливо важливе, виділено вказівним пальцем царя Пала? Невже ерри?! Цікаво, що поруч з Мелітополем протікає річка Молочна, - а її в давнину називали Геррас ...

 

 

Найцікавіше:   дослідники з Мелітополя з допомогою біолокації та інших методів ще в 1992-1993 рр.. виявили біля свого міста великі підземні пустоти строгих геометричних обрисів. Почав ці роботи нині покійний Валентин Супперт. Як ніби проглядаються прямокутні зали, коридори ... «лозоходцем» повідомляють про наявність у цих місцях під землею великих мас металу. Може бути, варто було б спрямувати під Мелітополь солідну археологічну експедицію, оснащену металошукачами, георадари типу «Грот», іншою сучасною апаратурою? А заодно вивчити космічні знімки місцевості (вони напевно є, наприклад, у військових)? Не завадило б піддати аналізу за допомогою комп'ютера і всі зображення на пекторалі, порівняти їх з самими точними, детальними картами ...

 

 І ще.

З приводу мелітопольських підземель всім любителям, в тому числі «чорним археологам». Глибина там досягає 15 метрів, і розкопки дуже небезпечні, - поряд річка. Крім того, скіфи попереджали: не пощастить тим, хто з корисливою метою зазіхне на священну царську скарбницю, на могили засновників держави! Страшна їх спіткає доля ...

Залишити свій коментар:

  Особистий кабінет

  • Український портал
  • Тільки українською
  • Слідкуй за новинками
kampot.org.ua