Український портал » УПА » Історія УПА » Мапа діяльності УПА
 
Дата:     Переглядів: 17 399    Коментарів: 0   |  

Мапа діяльності УПА

оцінило: 11 люд.
 

Мапа діяльності УПА
Мапа діяльності УПА

 В 2009 році накладом 1тис. примірників була видрукувана настінна мапа "УПА" випущена до 50-річчя славної пам'яті Степана Бандери і з нагоди чергової річниці створення Української Повстанської Армії.  Карта призначена донести до широкого загалу в яскравій доступній і лаконічній формі найнеобхіднішу інформацію про діяльність УПА. Досі подібних карт не існувало.
В основу карти покладено дані про територіальну структуру УПА станом на 1944 рік.
На карті зображено місця основних переможних боїв (бл. 50) проти окупантів: москалів, німців, поляків у 1943-1947 рр.

Мапа УПА 

  завантажити мапу діяльності УПА
[1.41 Mb] (Завантажили: 2236)


На мапі виділено території найбільших самостійних упівських республік - Колківської, Космацької, в Закерзонні. Нанесено напрямки головних закордонних військово-пропагандистських рейдів УПА.

Українська Повстанська Армія активно боролась за УССД з 1942р. по 1954р. Найбільша чисельніть -бл. 100тис. (1944р.). За роки діяльності УПА в її лавах побувало бл .400тис. осіб.

 

На карті позначено територіальну структуру УПА 1944 року, яка складалась із 4 генеральних військових округів. До слова, до східного округу входили частини Житомирської, Київської, Чернігівської областей. Повстанська армія діяла також у Криму, а на Кубані – до 1950 року і саморозпустилась, стверджують львівські дослідники. На мапі відтворені 142 переможні бої УПА проти окупантів – червоних, польських, німецьких у 1943-47 роках, нанесені три найбільші території самостійних упівських республік – Колківська, Космацька і Закерзоння. 

На мапі розміщені фотографії і прізвища 12 осіб зі складу керівництва УПА: Степана Бандери, Кирила Осьмака, Дмитра Грицая, Романа Шухевича, Василя Кука, Олекси Гасина, Василя Сидора, Дмитра Клячківського, Омеляна Грабця, Йосипа Позичанюка, Ростислава Волошина, Катерини Зарицької, яка була головою Українського Червоного Хреста. Є тут і список 9 генералів, вказані відмінності між назвами рангів і структурних одиниць. Для прикладу, генерал-поручник відповідає нині званню генерал-лейтенанта, вістун – молодший сержант, сотник – капітан, а рій – це відділ, курінь – батальйон.

Дослідники працювали над мапою протягом чотирьох місяців, вивчаючи архівні особові справи СБУ, використовуючи факти з книги Мірчука «УПА», виданій в Мюнхені у 1953 році, матеріали Центру досліджень визвольного руху, літопис УПА, іншу літературу.

Найскладніше, за словами керівника благодійного фонду «Україна-Русь» Ростислава Новоженця було віднайти інформацію про переможні бої УПА.
«Бо збиралася інформація з різних джерел, – зауважує дослідник. – Непросто також було знайти матеріали про кордони упівських республік, це був прообраз, острівець соборної держави. Скажімо, у Закерзонні така упівська республіка діяла лише два місяці. Колківська начислювала від 5 до 6 районів двох областей Рівненської і Волинської, існувала з вересня 1943 до лютого 1944-го».

 

 

recourse  3 грудня 1991 року з підпілля вийшов останній вояк УПА Ілько Оберишин.

 
 

Реклама:

 
Залишити свій коментар: