Дата:     Переглядів: 5 832    Коментарів: 0   |  

Ростислав Волошин

оцінило: 1 люд.
 

Ростислав Волошин
Ростислав Волошин

 Ростислав Березюк - Волошин (3 листопада 1911, с. Озеряни — 22 серпня 1944) — полковник Української повстанської армії.

  Псевдо — «Павленко», «Горбенко», «Борисенко», «Левченко», «Чепіга»

 

Народився Волошин 3 листопада 1911 року в селі Озеряни Дубнівського повіту (нині району) Рівненської області у родині залізничника. Освіту здобув у Рівненській гімназії, де прилучається до активної революційної роботи, стає членом «Пласту». Продовжує навчання у Львівському університеті на юридичному факультеті. Час навчання поєднує з активною участю у підпільних виданнях «Сурма», «Юнак», «Розбудова Нації», стає відомим оунівським діячем, працює співробітником журналу «Студентський вісник», очолює союз Українських студентських організацій. Членом ОУН Ростислав стає у неповних 18 років, а в 1933 році очолює повітову організацію Дубенщини, згодом - Рівненську округу ОУН.

Коли було створено Крайову екзекутиву ОУН для Волині й Полісся, обіймає посаду референта. П'ять разів він був в'язнем польських тюрем та концтабору в Березі Картузькій. Не обминув він і Луцької тюрми.

Ростислав Волошин з командуванням УПА

Командування ВО "Богун" разом з прибулими гостями. У нижньому ряду четвертий зліва - Р. Волошин.  

 

У 1941 році Ростислав Волошин був заарештований німцями і відправлений у тюрму Монтелюж у Кракові. Наприкінці 1942 року йому вдається вирватися з в'язниці, і в 1943 р. він перебуває у підпіллі, стає офіційним заступником Дмитра Клячківського (Клима Савура) і крайовим провідником ОУН на ПЗУЗ (південно-західні землі), прикладає великі зусилля для розбудови мережі організацій.

Восени 1943-го ОУН проводить нелегальну Першу конференцію поневолених народів: Сходу, Європи і Азії, що відбулася в селі Будераж Здолбунівського району. Серед делегатів від України був Ростислав Волошин. Він виступив з вітанням до всіх поневолених народів від Головного Проводу ОУН.

14 січня 1944 року в селі Ватьківцях Мізоцького району Рівненської області відбулася важлива нарада вищих провідників ОУН та УПА. В її організації та проведенні активну участь бере Волошин. На конференції приймають рішення про організацію підпілля після приходу радянської влади, роботи служби безпеки в боротьбі з ворожою агентурою та дій ОУН і УПА на сході.

У 1944 р. Волошин перебуває на теренах Галичини. 11-15 липня біля села Неділька Самбірського району Дрогобицької області відбувся установчий збір Української Головної Визвольної Ради, де головою Президії збору обрано Р. Волошина. На зборі було заслухано, обговорено та затверджено рішення по трьох основних доповідях: Володимира Прокопа, Романа Шухевича та Миколи Лебедя. Крім того, було затверджено текст присяги вояка УПА, опрацьовано універсал, платформу та устрій УПА.

На підсумковому засіданні установчих зборів Р. Волошина обрали Генеральним секретарем внутрішніх справ УГВР.

Останнє повідомлення, виявлене в архівних матеріалах, свідчить про те, що 5 серпня 1944 р. «Павленко» виступив на урочистій присязі трьох сотень вояків УПА («Булава», «Леви» і сотні «Різуна») у лісі біля с. Свидник. Як повідомляється у першому номері «Повстанця», ця промова була і порадою, і наказом, як мають діяти повстанці, коли нагряне комуністична окупація.

Загинув «Павленко» 22 серпня 1944 року в селі Гаї Бійничі (Нижні), коли прийшов до сім'ї Николяків, щоб сказати їм про загибель їхнього сина Василя, голови обласного проводу ОУН і свого близького друга.

Ростислав Волошин

Ростислав Волошин 

 

Відзнаки

Ростислав Волошин («Павленко») був відзначений найвищою нагородою — Золотим Хрестом Заслуги УПА (посмертно), йому присвоєно звання — полковник-політвиховник УПА (посмертно).

Виписка з наказу (архів ГДА СБ України).

Наказ № 3/52 ГВШ - УПА від 12 жовтня 1952 року. За великі заслуги в організації УПА, у військовому і політичному вишколі та вихованні кадрів УПА посмертно надано військові ступені і нагороджено Хрестами Заслуги такі особи:

А. Надання військових ступенів.

Д. Ступінь полковника-політвиховника. 1.Д.Павленкові- Р.Волошинові УПА Північ, з датою старш. 22.8.44року.

В. Нагородження.

а. Золотим Хрестом Заслуги. 5. полк. Павленка Р. Волошина. /усі під а-г нагороджені на основі рішення УГВР від дня 11.Х.52р./


/ /В. Коваль    Головний командир УПА

 
 

Реклама:

 
Залишити свій коментар: