Дата:     Переглядів: 15 545    Коментарів: 2   |  

Медалі УПА

оцінило: 10 люд.
 

Медалі УПА
Медалі УПА

Особливістю повстанської армії було існування в УПА власної системи нагород. Як засоби відзначування повстанців нагороди були запроваджені в армії на початку 1944 року. 

В УПА в 1944 було введено спеціальні нагороди: Золотий Хрест Бойової заслуги - 1 і 2 ступенів, Срібний Хрест Бойової заслуги - 1 і 2 ступенів, Бронзовий Хрест бойової заслуги, відзначення в наказі Крайового військового штабу, похвала в наказі військової округи та вирізнення в наказі відділу. Членів теренової мережі ОУН, політвиховників, членів СБ та цивільних осіб нагороджували Золотим Хрестом заслуги, Срібним Хрестом заслуги, Бронзовим Хрестом заслуги.

За поранення в бою нагороджували Срібною Зіркою, а за п'ять поранень - Золотою Зіркою. Нагороджені відзнаками отримували звання “лицар” - напр., “Лицар Золотого Хреста Бойової заслуги”. Нажаль, на сьогодні не має можливості наживо подивитись на медалі УПА, так як 2 комплекти нагород, що були виготовлені, попали в руки КГБ.

Металеві нагороди та нагрудні знаки з'явилися у 1951 і були виготовлені підпільно за проектом члена референтури пропаганди Н.Хасевича.

Найпершу згадку про нагородження знаходимо в посмертному листі кандидатів на відзначення Хрестом Заслуги за працю від 4 листопада 1944 року, підписаному командиром групи "Буг" Василем Левковичем-"Ченцем". У ньому пропонується нагородити хорунжого Зеновія Мазуркевича-"Нечипора", начальника ІV-го відділу Військового штабу ВО "Буг" (світлина 1).3 Починаючи з 1945 року регулярно видаються постанови Української Головної Визвольної Ради та накази Командирів ВО про нагородження бійців і командирів УПА Хрестом Заслуги та відзначеннями за рани, хоча тоді жодних нагородних відзнак УПА для надання їх нагородженим ще не було виготовлено.

Нагороди в Україну з Заходу доставляли кур'єри закордонних центрів ОУН. "У 1950-1953 роках органами радянської держбезпеки України було ліквідовано 15 та затримано 16 зв'язкових-парашутистів, затримано 4 кур'єрські групи. В архівах органів МДБ УРСР є згадка про наявність у затриманих та вбитих кур'єрів нагород для їх подальшої передачі лідерам підпілля. Один з таких комплектів був вилучений при арешті (23 травня 1954 року) у керівника підпілля Головного Командира УПА Василя Кука-"Леміша" (див. світлину нижче). Ці нагороди через деякий час було знайдено в одній з його криївок. Дотепер не відомо де ці нагороди.

 



Комплект Медалей вилучених 23 травня 1954 року у Кука.

 

Хрести Бойової Заслуги УПА

Хрести Бойової Заслуги УПА

Розміри всіх хрестів — 27 x 27 мм. Стрічки червоні, з двома чорними смужками 30 мм ширини. Автор проекту Н.Хасевич.

  Хрести Бойової Заслуги УПА:

 

1) Золотий 2 кл. - з позолоченого металу. На стрічці - дві зірки.

2) Золотий 1 кл. - червоний із золотим тризубом на блакитному тлі. На стрічці - одна золота зірка.

3) Срібний 2 кл. - з посрібленого металу. На стрічці - дві зірки.

4) Срібний 1 кл. - з посрібленого металу. На стрічці - одна срібна зірка.

5) Бронзовий - з бронзи.

 

Хрести Заслуг УПА

Хрести Заслуг УПА
Розміри хрестів — 27 x 19 мм. Стрічки — 30 мм ширини, з двома чорними смужками по боках на червоному тлі. Автор проекту Н.Хасевич.

Хрести  Заслуги УПА:

 

6) Золотий 2 кл. - з позолоченого металу. На стрічці - два «паски».

7) Золотий 1 кл. - із золотим тризубом на блакитному тлі. На стрічці - один золотий «пасок».

8) Срібний 2 кл. - з посрібленого металу. На стрічці - два «паски».

9) Срібний 1 кл. - з посрібленого металу. На стрічці - один срібний «паски».

10) Бронзовий - з бронзи. На стрічці - один «пасок».

 

відзнака вояка УПА

Відзнака вояка УПА

 

Цікава історія створення відзнаки вояка УПА, яка була виготовлена за проектом Ніла Хасевича. Митець виготовив чотири проекти відзнаки в 1949 році. УГВР затвердила перший проект і передала його кур'єром на Захід влітку 1950 року. І як стверджує відомий дослідник повстанського руху Петро Содоль, "мабуть, у січні 1951 в Західній Німеччині вибили неустійнену кількість (чи не в сотнях) відзнак із металу, частину яких доставив кур'єр в Україну ще в травні того року.

Цю відзнаку може й повинен носити ветеран бойових частин УПА"

- Переглянути інші відзнаки УПА

За боротьбу в особливо важких умовах Медаль УПА «За боротьбу в особливо важких умовах».

Встановлена постановою УГВР 6 червня 1948 р. Діаметр 30 мм. Стрічка шириною 16 мм. з трьома блакитними смужками на жовтому тлі. Автор проекту Н.Хасевич. 

У якій саме країні, яким ювеліром чи спеціалізованим закладом і в якій кількості були виготовлені ці нагороди, дотепер не з'ясовано. Ця тема, на жаль, нині не вивчена.

Тепер про медалі, які вдалось віднайти на теренах Інтернету:

Срібний хрест заслуги УПА Срібний хрест заслуги УПА

Перед Вами скоріш за все підробка Срібного хреста заслуги, як відомо із архівних джерел було виготовлено всього 2 комплекта нагород УПА за проектом Хасевича на заході, які були переправлені в Україну. Один з них був у Кука коли його взяло МГБ, ось власне звідти цей комплект в СБУ і опинився, А Семотюк швидше всього його і фоткав.

Другий комплект взяли разом із кур'єром, що його перевозив із-за кордону, коли він тільки ступив на землю України. Потім заслані НКВДисти (легендовані під вояків УПА) приперались з цими нагородами до підпільників, і наші їх відразу всіх мочили, бо знали що реальним повстанцям ніколи реальної нагороди ніхто не вручав. А тільки видавались накази.

Ну і сам номер на аверсі, що свідчить про 785 кавалерів цього ордену - це повна маячня! Ніхто стількох людей ним не нагороджував, навіть якщо взяти всі нагородження у повоєнний час. А дата на аверсі це дата наказу про запровадження нагород в УПА! Хасевич той проект нагород розробив лише в 1948 році.  

 

Медаль з музею Шикого Медаль з музею Шикого
Медаль з музею Шикого
Хрест Військово-морського Відомства Хрест Військово-морського Відомства
Хрест Військово-морського Відомства, теж скоріш з все підробка
   
підробка золотого хреста
Ще одна досить невдала підробка золотого хреста.
орден Держави орден Золота Зірка
Сучасний орден Держави.
Ним нагороджують Героя, котрий має "визначні трудові досягнення""
Сучасний орден "Золота Зірка".
Ним нагороджують Героя, котрий здійснив "визначний геройський вчинок"
Золота мініатюра
Золота мініатюра. Її видають разом із орденом, і вона однакова для обох варіантів Героя
   

Історично так склалося, що не всі повстанці вчасно отримали бойові нагороди УПА, хоча були ними нагороджені. Однак це не применшувало їх вартості для нагороджених. І знову повертаємося до спогадів Марії Савчин: "Хоч отримані нагороди не виблискували на наших зношених мундирах, ми заховали їх з вдячністю в серце, і вони скріпляли нас на тому найважчому етапі боротьби".

Медалі, що носять Воїни УПА

Медалі, що носять Воїни УПА, яким вдалось дожити до часів незалежності України.

 

 
 

Реклама:

 

Коментарі: 2

gor1488
gor1488 14 січня 2021 18:32
Слава воинам УПА!  recourse
Гість Анна
Гість Анна 31 січня 2021 18:14
Дуже гарні! Україночки завжди відрізнялись своєю красою і волелюбніст'ю. 
Залишити свій коментар: