Дата:     Переглядів: 4 979    Коментарів: 0   |  

Омелян Грабець

оцінило: 1 люд.
 

Омелян Грабець
Омелян Грабець

Омелян Грабець (псевдо: «Батько») — командир УПА-Південь. 

 

Народився Омелян Грабець в 1911 році в Новому Селі Лобачівського повіту (нині у Польщі). Син селянина, одружений. Учень гімназії в Перемишлі в 1931 році, член “Пласту”, ОУН. Політичний в’язень польського концтабору Береза Картузька (1935-1936), студент у Празі (1936-1937), працівник текстильної фірми “Полотно” в Львові у 1938 році. 

Пластун і спортовець, член УВО від гімназійної лавки й ОУН, від перших місяців її існування, вихованок геройського Краєвого Команданта УВО сотн. Головінського, Омелян Грабець, хоч не займав зразу керівних постів, був загально відомим і улюбленим в кругах націоналістичної студентської молоді.

Організатор і технічний керівник широко відомих українських протипольських демонстрацій у Львові в 1938-39 рр., які своїми розмірами викликали в чужинецьких кореспондентів враження революційних вуличних боїв з окупантом, попадає в 1939 р. до польської тюрми, звідки повертається по розвалі Польщі в Чесанівщину. Тут, на німецько-большевицькому кордоні, стає технічним керівником підпільного зв’язку закордону з Рідними Землями в 1939-41 рр. Одночасно керує розгорганням українського життя і, зокрема, розбудовою ОУН на Холмщині.

 В 1941 р. стає членом Головного Військового штабу ОУН та Командиром Головного Військового Осередка, займаючи одночасно пост Провідника Центральної Округи ОУН на Східньо-Українських Землях.

В 1943 р., з моментом організування УПА-Південь стає Командиром УПА-Південь як полк. Батько.

Загинув в бою з фронтовими частинами “заградітєльних” відділів НКВД 10. червня 1944 р. на Вінниччині. 

Могила Омеляна Грабця

В селі Микулинці, Літинського району на Вінниччині в 1994 році була відкрита символічна могила "Батька". 

 
 

Реклама:

 
Залишити свій коментар: