Дмитро Клячківський
Клячківський Дмитро (Роман) (Псевдо: Клим Савур, Охрім, Білаш, Панас Мосур, Омелян Кримський, Блонд) (4 листопада 1911 — 12 лютого 1945) — полковник УПА, Головний командир УПА.
Народився у місті Збаражі Тернопільської області. Син бідних селян, за іншими даними — син банківського клерка. Закінчив Станіславську гімназію, студент юридичного факультету Львівського університету, член ОУН, відбув службу в польській армії. Працював у «Народній торгівлі» у Станіславові в 1934 році.
У жовтні 1937 р. був заарештований польською поліцією, деякий час перебував в ув'язненні. Згодом член Управи спортивної організації «Сокіл» у Збаражі у 1938 році. Обласний провідник юнацтва ОУН Станіславівщини (1939—1941), де займався організаційною роботою серед молоді.
Заарештований НКВС у Львові, засуджений на Процесі 59-ти до смертної кари, яка була замінена на 10 років тюремного ув'язнення. У липні 1941 року втік з Бердичівської тюрми.
Із січня 1942 року — Провідник ОУН м. Львова, Крайовий Провідник ОУН ПЗУЗ ; член Проводу ОУН, організатор і перший командир УПА в 1943 році. Іменований майором та призначений крайовим командиром УПА-Північ з 1944 року. Член ГВШ УПА.
Відіграв значну роль в організації та розбудові відділів УПА на Поліссі і Волині. Займався розробкою тактики боротьби з гітлерівцями, формуванням кінних підрозділів УПА, організацією самооборони та ін.
Зимою 1941-42 років, після несподіваної смерті відомого провідника ОУН на Волині Володимира Робітницького, Дмитро Клячківський обіймає пост провідника ОУН на Північно-Західно-Українських Землях. Він відіграє важливу роль в організації перших відділів УПА та розбудови її структури на Волині і Волинському Поліссі. Весь цей період Дмитро Клячківський був, аж до своєї героїчної смерті, головним коман-диром УПА-Північ. 12 лютого 1945 року Дмитро Клячківський «Клим Савур» загинув на Оржівських хуторах під час сутички зі спецзагоном НКВД (спецоперація).
Убитий Дмитро Клячківський. Органи радянської держбезпеки роздягнули труп, щоб обшукати
Посмертно іменований УГВР полковником УПА.
ЯК ЗАГИНУВ І ДЕ ПОХОВАНИЙ КЛИМ САВУР?
Проте, ще у квітні 1992 року в управу Рівненського РУХу надійшов офіційний лист з Управління Служби безпеки України: «Згідно із запитом народного депутата України В.М.Червонія Управлінням Служби Безпеки по Рівненській області з'ясувалися обставини, дата й місце загибелі генерал-хорунжого УПА-Північ Дмитра Клячківського (Клима Савура).
В архіві УСБУ по Рівненській області є зведення від 19 лютого 1945 року про те, що: «12 лютого ц.р. о 14.30 під час проведення операції військово-службовцями 233-го особого стрілецького батальйону ВВ НКВС і працівниками УНКВС у районі села Суськ Олександрійського району виявлено три учасники ОУН-УПА, які намагалися сховатися від переслідування, але вбиті бійцями ВВ НКВС. Серед убитих виявлений коман-дуючий УПА «Клим Савур», він же «Охрім». Особи інших двох убитих не встановлені. Зі схрону вилучено: автоматів - 3, пістолетів - 2, револьверів - 1, автоматних магазинів - 5, набоїв - 150. Інші документи УПА і фотокартка «Клима Савура».
У якому саме місці біля села Суськ сталася ця подія, куди передали вилучені зі схрону документи УПА, фотокартка «Клима Савура» і де пізніше поховані «Клим Савур» та інші два вбиті, у зведенні не зафіксовано. Інших даних в архівах Управління немає.
Під час виїзду працівників Служби на місце проведеного опитування мешканців сіл Суськ, Дюксин, Клевань, Грабів і хутора Адамівка, яким у тій чи іншій мірі могли бути відомі деякі факти загибелі Дмитра Клячківського, але ніхто з них нічого конкретного з цієї справи не повідомив.
На сьогодні керівництвом Рівненської обласної організації Українського Народного РУХу встановлено, що разом із «Климом Савуром» перебував і загинув 12 лютого 1945 року Борис Бедрик на псевдо «Див», «Клим», встановлено, що він є родом із села Стрільче Горохівського району, перебував на посадах начальника штабу групи «Турів» УПА-Північ та розвідки УПА-Північ.
Тоді, в 1992 році, на заклик Рівненського Руху та при безпосередній підготовці Управи Рівненського Руху, в неділю, 16 лютого, була вперше проведена акція вшанування пам'яті на місці загибелі головнокомандуючого УПА в урочищі Лісничівка, що недалеко від населеного пункта Суськ. Там же була насипана символічна курган-могила та встановлений хрест. Акція вшанування пам'яті Клима Савура організована Рівненським Рухом була знаменна ще тим, що вперше в заходах такого плану в урочистій обстановці складали військову присягу на вірність Україні та новостворених Вій-ськових Сил України кандидати до національної гвардії України, а також офіцери запасу. Саме тоді, на честь пам'яті організатора і першого командуючого УПА-Північ Дмитра Клячківського, почесна варта з числа воїнів Рівненського гарнізону новостворених Збройних Сил України, салютувала з автоматичної зброї. Це була одна з перших акцій, організованих Рівненським Рухом на ознаменування 50-ї річниці з часу створення УПА на Волині.
Справа стосовно додаткових обставин щодо загибелі та місця поховання першого командуючого УПА-Північ Дмитра Клячківського мала своє продовження. За інціативою голови Рівненської обласної організації Українського Народного Руху, народного депутата України В.Червонія на початку цього року було знову порушено питання щодо до додаткового дослідження обставин трагічної загибелі та встановлення місця поховання Дмитра Клячківського («Клима Савура», «Охріма»).
На депутатське звернення на ім'я голови Служби Безпеки України В.Радченка 24 березня 2001 року народному депутату В.Червонію було надано офіційну відповідь, де було сказано, що в результаті проведених службою безпеки додаткових досліджень вдалося з'ясувати деякі нові обставини щодо загибелі командуючого УПА. Згідно з отриманою інформацією було підтверджено те, що тіла загиблих: Клима Савура та двох його побратимів було доставлено до міста Рівного у в'язницю обласного управління НКВД і захоронено в районі «Грабник» м.Рівне, де знаходилася в'язниця та обласне управління НКВД.
А нещодавно вдалося встановити прізвище одного з керівників спецоперації. Це старший лейтенант НКВД Шатяєв, який помер наглою смертю.
9 липня 1995 року на батьківщині Дмитра Клячківського у місті Збаражі Клячківському було встановлено пам'ятник. Ще один пам'ятник було встановлено у місті Рівному на вулиці Соборній, 16.