Дата:     Переглядів: 3 722    Коментарів: 0   |  

Преса УПА

оцінило: 2 люд.
 

Преса УПА
Преса УПА

Українська націоналістична преса УВО, ОУН, УПА, УГВР (1928-1951)

Підбірка перших шпальт видань українських націоналістів - від Української Військової організації до післявоєнної еміграції. "Передавайте з рук до рук, з хати до хати. Ховайте перед ворогами, бо це нелеґальний орган!"

Є гарно зверстані, з чудовими шрифтами, а є прості, видруковані підпільно на друкарській машинці.

Свого роду історія українського націоналізму середини XX сторіччя в обкладинках.

З колекцій Центру досліджень визвольного руху, Миколи Посівнича, Вахтанга Кіпіані

Преса УПА
1944. Видання УПА з присягою бійця армії. Дзвінка фраза "Буду чесним, дисциплінованим і революційно-пильним воїном". Хто служив у радянському війську, може порівняти з присягою бійця РА - дуже схоже

 

Преса УПА
1933. Товстий літературний часопис із несподівано радикальним логотипом. Головний редактор - Дмитро Донцов

 

Преса УПА
1943. "Імперіалістичні палії сьогоднішньої грабіжницької війни переживають поважну кризу..." В епіграфі з'явилося демократичне гасло, прийняте на ІІІ Великому Зборі: "Свобода народам - свобода людині!"

 

Преса УПА
1945, гумористичний журнал УПА "Перець". Повстанці демонструють зневагу Сталіну анально-фекально - прямо як шотландці англійцям у фільмі "Хоробре серце" :)

 

Преса УПА
1928. З уламків середовища УНР і молоді народжується новий рух. Зараз фрази з редакційної статті вже дещо набили оскомину, а тоді звучали свіжо і енергійно

 

Преса УПА
1948. Видання "Борців за волю України"

 

Преса УПА
1934. Ще одне ОУНівське видання. Тризуб з мечем - лого ОУН, до того символ УВО. Кілька рядків із "Маршу": "Хитрий москаль і роз'юшений лях / довго на наших сиділи землях. / Але рабами ніколи не буть / Тим, хто Батьківщині вказують путь! / Гирла заводів, ланів чорнозем / лиш Україні шаблями займем, / вражих кордонів зруйнуємо мур / ми, що в майбутнє ідемо на штурм.

 

Преса УПА
1944. "Стрілецькі вісті" "...Забула Персія, як колись її торговельні кораблі вгиналися під тягарем багатства, завантаженого в портах Української Княжої Держави. Забули греки та болгари, як колись їхні прадіди віддавали Святославу ключі від своїх городських брам. Забули й французи, як їхні королі женилися з дочками українських князів. Дещо пізніше забули й німці, як колись їхні оттони просили в козаків підмоги проти могутньої турецької імперії..."

 

Преса УПА
1951 рік. Військова округа УПА "Буг" повідомляє про смерть Шухевича, яка сталася за рік до того. Зараз "Літопис УПА" виходить товстелезними томами на гарному папері, а починалося все так...

 

Преса УПА
1942. А це вже бюлетень бандерівського крила організації після розколу ОУН у 1940-му. Лого - ОУН (революційної), в той час як у більш поміркованих мельниківців залишився тризуб із мечем. Стаття про смерть Дмитра "Орлика" Мирона: "Впав від кулі німецького окупанта 25 липня на вулиці столиці України - Києва". Мирона вбили гестапівці на розі нинішніх Хмельницького і Лисенка, на стіні Опери на тому місці висить присвячена Мирону меморіальна дошка

 

Преса УПА
1950 рік. Журнал бандерівської ОУН, видавався у Лондоні та Мюнхені. Наддруківка "A.B.N." - це Антибольшевицький Бльок Народів

 

Преса УПА
Бюлетень виконавчого органу (екзекутиви) ОУН на Західній Україні. Без красивого шрифту, на друкарській машинці - видання для своїх. Чудовий теоретичний пункт "Релятивність доґматичності революційних прийомів"

 

Преса УПА
1931. "Сурма" - вісник УВО, з якої в 1929 році було створено ОУН. Епіграф: "Ховайте СУРМУ перед ворогами, бо це нелеґальний орган!"

 

Преса УПА
Теж 1942-й, тільки це видання мельниківців. Вірш до 9-річчя страти Біласа й Данилишина: "...Наш дух перевторить Варшаву в руїну, заплаче з розпуки хижак-супостат"

 

Преса УПА

 

Преса УПА
1946 рік, еміграція. Часопис Закордонних Частин ОУН

 

Преса УПА
1946. "Ідея і чин". Видання Проводу ОУН
 
 

Реклама:

 
Залишити свій коментар: