Український портал » УПА » Відео про УПА » Сотенний УПА Симчич 32 роки у тюрмах і концтаборах
 
Дата:     Переглядів: 2 049    Коментарів: 0   |  

Сотенний УПА Симчич 32 роки у тюрмах і концтаборах

оцінило: 0 люд.
 

Сотенний УПА Симчич 32 роки у тюрмах і концтаборах
Сотенний УПА Симчич 32 роки у тюрмах і концтаборах

У минулому пан Мирослав — сотенний УПА, політв'язень, який більше 32 років (або 11 тисяч 775 діб) провів у тюрмах і концтаборах. Його мордували і катували, проте не втихомирили ані жорстокість таборових наглядачів, ані безжальність оточення на волі. За гратами Симчич познайомився і затоваришував із найвідомішими українськими шістдесятниками: письменником Євгеном Сверстюком, поетами Іваном Світличним та Ігорем Калинцем, журналістом Валерієм Марченком.

Разом вони поставили на вуха Радянський Союз, переславши з уральського табору за кордон лист-протест, який надрукував відомий німецький журнал «Шпігель». Увесь світ тоді дізнався про жахи, що коїлися за ґратами у «великому й нерушимому"Бандерівська столиця" розкриває перед глядачами нові сторінки української історії, які присвячені боротьбі українських повстанців з радянськими карательними загонами НКВС.

Березівська сотня Мирослава Симчича (Кривоноса), що входила до складу Карпатського куреню, стала головним героєм фільму.
Гостросюжетний документальний фільм, побудований на достовірних фактах і свідченнях очевидців та учасників, переносить нас в період відчайдушної боротьби загонів УПА за незалежну Україну.За даними московських спецслужб, сотенний УПА Мирослав Симчич-"Кривоніс" у 40 боях здобував перемоги над військами НКВД і лише у двох противники розходилися, хоч і не мирно, але не здобувши успіху.
-- Насправді тих боїв і перемог було більше, -- додає з легкою усмішкою Мирослав Симчич.
В одному з боїв, 15 січня 1945 р., під селом Рушір, що неподалік Космача, сотня під його командуванням (212 -- 220 стрільців) розбила батальйон 256-го конвойного полку НКВД. Загинув у тому бою і командир підполковник Олексій Дергачов (часом його називають генералом).
-- Скільки ж ви поклали там москалів? -- запитав я.
-- Та рахувати не було часу. До того ж я був поранений розривною кулею у праву руку. Встиг лише прикинути, що загиблих було близько 200 осіб. Так і написав у звіті. Вже 1968 року, на дослідстві, дізнався, що москалі перехопили моє донесення.
-- Ти нє 200 чєлавєк у нас убіл, -- злобно шипів слідчий, -- только на полє боя паґібло 375 челавєк. І 50 ещьо у госпіталях паґіблі ат ран...
У кабінеті слідчого зустрівся арештант Симчич із сином та дружиною підполковника Дергачова. Слідчий запропонував їм "пасматрєть в ґлаза" тому, хто відіслав до дідька "іхнєґо атца і мужа". На питання каґебіста, якої кари заслуговує підсудний, вдова ката одповіла рішуче:
-- Только висшая мєра, только висшая... 
 

Реклама:

 
Залишити свій коментар:
оновити, якщо не видно коду